• Son Durum!

  Posted 16 Mayıs 2015 By alerjiyletanistim.com in Stefan Oğuzhanın Günlüğü With | No Comments Son Durum!

  Oğlum alerjiyle tanıştığında 16 aylıktı. Şimdi 8 yaşında. Bu süreçte bir çok sorunlar yaşadık elbet. Fakat şunu müjdelemek isterim ki özellikle 4 yaşından sonra süt ve yumurta alerjisi düzeliyor. 6 yaş sonrası ise bağışıklığı kuvvetlendi. Çok şükür gayet iyi.

  Özellikle süt alerjisi genelde iyileşir. İçiniz rahat etsin. Alerjik bünyeli çocukların beslenme şekli çok önemli. Alternatifleri bulmak zorundasınız. Hayatınızdan çıkardığınız gıdaların yerine tamamlayıcı başka gıdaları yerleştirmek zorundasınız. Çocuğun gelişimi adına. En önemlisi ise” küçüktür anlamaz” düşüncesini hızla atıp çocuğunuzu bilinçlendirmeniz gerekmektedir. Alerjiyle dost olmayı becerirse hayatı daha kolaylaşır.

  Sağlıklı yarınlara…

 • Tekrar Merhaba!

  Posted 25 Mart 2015 By alerjiyletanistim.com in Stefan Oğuzhanın Günlüğü With | No Comments Tekrar Merhaba!

  Herkese tekrar Merhaba,

  Uzun bir sure yazmaya ara vermek zorunda kaldim. İkinci bebegimizin hayatimiza supriz bir şekilde girisi evde başka bir havaya soktu bizleri. Mutluyuz. Özellikle de ağabey rolunu inanilmaz benimseyen oglum Stefan Oguzhan.

  Yorucu bir hamilelik gecirdim. Bol bol kustum. Annem ” Sana hamile kaldığımda doğurana kadar aynı sorunu yaşadım” dedi. Umarım kızım bana benzemez :) … Uzun bir sure sonra yeniden bebek sahibi olmak tarifsiz güzel bir duygu. Oğlumun kardeşine sevgisi ve dikkati, ilgisi keyif verici.

  Bu taraf işin en güzel tarafları. Gelelim önemli “alerjik mi” kısmana. Şimdilik belirti yok. Çok şükür iyi gidiyor. Kızım 9 aylık. Oğlumuz bu aylarda şiddetli kusmalar, ya ishal ya kabız, benzin kokusuna benzer kakası, vücüdundaki isilik denilen kabarcıklar vs… Şimdilik bebeğimizde böyle belirtiler yok. Bu da şimdilik varsa bile hafif derece olabilir işaretini vermektedir. Umarim hic yoktur.

  Sizlerden cok e-posta aldım. Beni merak edip yazanlara buradan tesekkurlerimi sunuyorum. Bu gunden itibaren artık sitemde tekrar hareketlilige “merhaba” diyorum.

  Saglıklı yarınlara…

 • Doktoramcam.com

  Posted 21 Nisan 2014 By alerjiyletanistim.com in Stefan Oğuzhanın Günlüğü With | No Comments

  Çocuk doktorumuz Anıl Yeşildal’ın kurmuş olduğu ve Türkiye’nin en tanınmış sitesini sizlere bildirmek isterim. Çocuk hastalıkları vs. bir çok sorulara cevap bulabildiğiniz ve çok tanınmış hekimlerin makaleleri, söyleşilerinin yer aldığı harika bir site.

  www.doktoramcam.com

  Teşekkurler Anıl Bey.

 • Bebek Doğar Doğmaz…

  Posted 18 Nisan 2014 By alerjiyletanistim.com in Stefan Oğuzhanın Günlüğü With | No Comments

  Uzun bir aradan sonra tekrar yazmak çok güzel. İkinci hamileliğim ve onun beraber 7. ayına kadar devam şiddetli mide bulantıları beni bu gezegenden kopardı. Bebeğimiz çok sağlıklı bu da mide bulantılarımı hafifletiyor (demek isterdim ama nafile) dayanılmaz yapmıyor. Siteme de uzun zamandır bakamıyorum. Ama şu sıralar daha iyiyim ve ilk işim hemen bakmak oldu.

  İkinci hamileliğimizde doktorumuza hemen sorduğum elbette bebeğimiz alerjik bir bebek mi?… Elbette şu an net bir şey söylemek mümkün değil. Fakat oğlum Oğuzhan grip olunca Acıbadem Hast. (her ne kadar bu hastaneye çok ısınamadıysam da) dokturumuza götürdük. Doktorumuz ayrılmış. Onun yerine Uzman Dr. Anış Yeşildağ gelmiş. Bizim şansımıza mı diyelim artık o kadar alerji konusunda bilgili ve çok itinayla yaklaşan bir doktor. Sohbet sohbeti açınca bana çok iyi bir doktor olduğunu söylediği alerji uzmanı arkadaşından bahsetti. Önümüzdeki hafta oraya gideceğiz. Gelişmelerden haberdar ederim.

  Bu arada Dr. Anıl bey “bebeğimiz doğar doğmaz, bebeğin kordonunun havayla çok temas etmeden şırıngayla kan çekilip, alerji olup olmadığı araştırılsın” dedi. Bu bizim için çok önemli bir gelişme. Almanyada da buna benzer bir uygulama var.

  Ayrıca Dr. Anıl beyin çok iyi, kaliteli ve bilgi dolu harika bir sitesi var. Bilgilendireceğim.

  Sağlıklı yarınlara…

 • Süpriz

  Posted 12 Şubat 2014 By alerjiyletanistim.com in Stefan Oğuzhanın Günlüğü With | No Comments

  Hayatımıza yeni bir bebeğimizin katılmak üzere olduğunu çok geç öğrendik. Kardeş ve ikinci kez anne olmak! Tarifsiz güzel bir duygu. Oğlum çok çok mutlu. Biz de öyle. Tek zor tarafı hamilelik süreci. Kızımız beni epeyce bir süredir tabiri yerindeyse süründürdü. Mide bulantıları hiç peşimi bırakmadı ama yıllar sonra bunu da özlemişim :)

  Bu nedenle sitemize çok fazla ilgi gösteremedim. Bundan sonra güzel, bilgilendirici yazıları yayınlamaya başlayacağım. Bana moral verici e-posta gönderen tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim.

  Sevgiyle kalınız…

 • Bu memlekette alerjiyi nasıl anlat malı? Mavi Dondurma!

  Posted 07 Ocak 2014 By alerjiyletanistim.com in Stefan Oğuzhanın Günlüğü With | No Comments Bu memlekette alerjiyi nasıl anlat malı? Mavi Dondurma!

  Oğlumun susam alerjisi de var. Susamlı yiyeceklerden uzak duruyor. Biz çok nadir oğlumuza hamburger türü yiyecekler alırız. Mcdonalds’a gittiğimizde sorun yok. Çünkü susamsız ekmeklerle yapılıyor. Diğer tanınmış hamburgerciye uğradığımızda da ama özellikle belirtmek istiyorum Akmerkez’de ve Metrocity’deki şubelerde sorun yok. Susamlı ekmekleri fakat çözümü iki alt ekmeği koydurtturarak yapıyoruz. Çalışanlar inanılmaz duyarlı. Rica ettiğimizde hemen yapıyorlar. FAKAT;

  Geçen haftasonu arkadaşlarla Ortaköydeki ünlü hamburgerciye ilk kez uğradık. Aylar sonra bizim ufaklık hamburger istedi ve kırmadık. Menüyü sipariş ederken iki alt ekmekten olmasını ve sebebini açıklayarak anlattık. Görevli bayan, müdürüne danışması gerektiğini söyledi. Olabilir normal. Müdür geldi ona da anlattık. Sanki suç işliyoruz gibi bir ses tonu ile ” yasak ve yanlış bir uygulama ” demez mi? Neyin yasağı??? Oğlumun surat ifadesi değişti. Sanki alerji olması dışlanmasını gerektirdiği bir ifade. Tüm sakinliğimi koruyarak alerji konusuna bir kez daha değinip, diğer şubelerde detaya bile girmeden alerji dememizin yeterli oluşunu anlattık. Yok hala bunun yasaklığından ve yanlışlığından bahsediyor. Kızgınlıkla ” bu konuyu genel müdürlüğe taşıyacağımı ” iletip kapıya doğru yöneldiğimizde telaşla ” Tamam biz de yaparız vs. ” demeye başladı. Tabiki kabul etmedim ve şikayetimi bildirdim.

  Oğluma da gerekli açıklamayı yapıp sorunun kendisinde olmadığını sorunun cehaletten ve insani hislerden kaynaklandığını anlatmaya çalıştım. Çokta iyi anladı. Elbette alerji konusunda bilgi sahibi olunmaya bilinir. Fakat bir küçük ekmek parçası için yasak ve yanlış yaklaşımı üstelik kaba ve suratını beş karış yaparak söylemesi bu tamamiyle insani bir davranıştır. Yorumu da sizlere bırakıyorum.

  Yurtdışında başımıza gelen bir olaya değinmek istiyorum. Oğlum masmavi bir renkte dondurma gördü ve yemek istedi. Restorantaki görevliye içinde neler olduğunu sorduk, gitti baktı ve söyledi. Alerjimiz olduğunu eklediğimizde ise heyecanlandı ve üretimi yapan merkeze sorması gerektiğini ekledi. Bir süre sonra döndü. Merkezi aramış, merkezde o kazanlarda ayrıca fındık, ceviz vs. üretiliniyormu diye sorgulatmış ve gönül rahatlığıyla yememizde bir sankıncası olmadığı ekledi. Düşünün bir top dondurma için hassasiyeti. Mesele eğitim ve insani duygulardır. Bu kadar…

  Bilinçli ve eğitimli yarınlara umut edelim…

 • Hayvani Gıda Maddeleri

  Posted 19 Ekim 2013 By alerjiyletanistim.com in Stefan Oğuzhanın Günlüğü With | No Comments Hayvani Gıda Maddeleri

  BEYAZ ETLER: Kuzu, oğlak, buzağı

  Bu etlerin yenmesi hoş ve kolaydır. Fakat bu etler henüz olgunlaşmamış oldukları için, kolestrol ve üre miktarlarını yükseltir. Bunlar ne kadar küçük kesilmişse o kadar zararlıdır. Orta yaşlı ve yaşlı şahıslara, hastalara bu etler yasaktır.

  KIRMIZI ETLER: Koyun, erkeç, dana-sığır

  Hazımları biraz zor ise de, sebze ve baharatlarla kolaylaştırlabilir. Yağsız olmak şartyla kolestrolları ve vücutta bıraktıkları üre miktarı diğerlerinden azdır.

  SİYAH ETLER: koyu kırmızı etlerdir. Bunlar kaz, ördek ve av hayvanlarıdır.

  Kolestrol ve üre miktarı yüksektir. Bunlar az miktarda genç ve sıhhatli kimselere yemelidir

  SAKATAT: Karaciğer, yürek, beyin, parça, işkembe.. böbrek vs.dir.

  Bunlar vücuda fazla kolesterol ve üre verir. Hastalara ve bilhassa tansiyon, üremi, kolesterol böbrek rahatsızlığı, damar sertligi, orta ve yaşlı kimselere yasaktır.

  BALIKLAR: Çeşitleri çoktur. Taze ve yağsız olmak şartıyla iyi bir gıdadır. Yağları ağır ve hazmı zordur. Kolesterol ve ürece zengindir. Yağlı olurlarsa kolesterol miktarı daha da artar.

  YUMURTA: Çok kuvvetli ve faydalıdır. Fakat dikkatle yenilmesi gereken gıdadır. Bilhassa fikren çalışanlara, talebelere ve gelişme çağındaki çocuklara çok faydalıdır. Yumurta ne kadar taze olursa o kadar iyidir. Pişirme sırasında uzun süre kaynatılmamalı veya tavada çok katı hale getirilmemelidir. Vasıfları azalır. Çok kaynatılmış yumurta kükürt kokar ve insanda karın ağrısı, bulantı, ishal apar. Rafadan yumurta en kolay hazmolur ve yararlıdır. Kolesterolü yüksek olanlar yumurtanın akını yiyebilirler ve protein ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

  Gıdalarımız ve Sağlımız
  Şekerbank Kültür yayınları

 • Konumuz Havuç

  Posted 18 Ekim 2013 By alerjiyletanistim.com in Günlükler, Stefan Oğuzhanın Günlüğü With | No Comments Konumuz Havuç

  Havuç, süratle kan yapıcı ( Al ve Ak yuvar ) kalb kuvvetlendirici, hem Peklik giderici aynı zamanda ishal kesici, mide-barsağın dostu, safra akıtıcı, karaciğeri kuvvetlendirici, hamilelere çok faydalı bir sebzedir.

  - Kanı pisliklerden temizler. Vücuttaki üre asidi, ürat tuzları ve sair yorgunluk maddelerini ve diğer zehirleri idrarla dışarı atar. Böylece romatizma, mafsallarda ürat birikmesi, kum ve taş’da çok fayda verir.

  - Bol A vitamini ile her nevi hücrenin çalışmasını ve yenilenmesini sağlamak suretiyle, cilde tazelik ve pembelik verir. Bol havuç suyu içenlerin yüzü taze ve kanlı canlı olur. Havuç ihtiyarlamayı geciktirir.

  - Emzikli hanımlarda, havuç süt miktarını ve sütün değerini arttırır. Çocukların çabuk kilo almasını ve sıhhatli olmalarını sağlar. Hamile hanımlara bol havuç tavsiye olunur. Vücutlarında biriken zehirleri dışarı atar. Kusmaları önler. İçerde çocuğun sıhhatli büyümesine yardım eder. Doğumu kolaylaştırır. Anneyi çeşitli hastalıklara karşı korur.

  - Taze sıkılmış havuç suyu yarı yarıya sıcak sütle karıştırılıp, günde 3-5 bardak içilirse astım, bronşit, öksürük, ses kısıklığı ve veremde çok fayda verir.

  Gıdalarımız ve Sağlığımız
  Şekerbank Kültür Yayınları

 • Sivrisinek Isırığına Çözümü Keşfettik!

  Posted 29 Eylül 2013 By alerjiyletanistim.com in Stefan Oğuzhanın Günlüğü With | No Comments

  Oğlumun aynı zamanda Sivrisinek ısırığına da alerjisi var. Maalesef ısırık sonrası bayağı bir şişip, kızarıklık ve şiddetli kaşıntı ile Oğuzhan’a rahat verdirmiyor. Yabancı kaynaktan sivrisinek ısırığına karşı neler yapılması ile ilgili yabancı bir kaynağı tercüme edip, sitede de yayınlamıştım.

  Orada ısırık sonrası bir takım önlemlerden bahsediyordu. Onlardan birini uyguladık. Limon suyu. Isırık sonrası hemen limon suyunu sürdüğümüzde ne görelim kaşıntı azaldı ve şişlik hiç olmadı. Bu duruma çok sevindik elbette. Oğuzhan rahatladı. Elbette herkesin vücud yapısı farklıdır. C vitamine karşı alerjisi yoksa kişinin deneyebilir diye düşünüyorum.

  Bol sağlıklı günlere…

 • Okula Başladık

  Posted 26 Eylül 2013 By alerjiyletanistim.com in Stefan Oğuzhanın Günlüğü With | 1 Comment Okula Başladık

  Okula başladık. Oğlum çok heyecanlı. Biz de. Anne-baba olarak hem okul hem de ” Alerjiyle uyum içinde gidecek mi her şey ” düşüncesi dolanıyor kafamızda. Okul öncesi tüm bilgileri ilettik müdürümüze. Sağolsun tüm önlemleri almaya çalışıyor. Oğuzhan ise şimdilik çok dikkatli. Okula gerekli bilgilendirmeleri yaptık.

  Aynı zamanda okul civarında en yakın sağlık kuruluşu nerededir arayışı içine girdik. Her zaman tebdirli davranmak gerekli. Alerjik ailelere tavsiyem her konuda sakinliğinizi elden bırakmayınız. Sizin endişeniz çocuğunuzun da endişesinin doğmasına sebep olur. Elbette bu duygular doğaldır fakat çocuklar bizlerden daha fazla etkileniyor unutmayalım. Onlara nelere dikkat etmesi gerektiğini anlatmak gerek ama panik yapmadan. Güven duygusunu aşılayın. Göreceksiniz nasıl dikkatli ve iyi bir moral içinde olduklarını.

  Öğretmenine ve ilgili olan herkese alerjik çocukların da var olduklarını hatırlatın ve anlatın. Nelere alerjisi var, iğnesi, ilacı vs. muhakkak okula da bırakın. Bir süre her şeyin yerine oturup oturmadığından emin olmak için gözlemleyin. En yakın sağlık kuruluşlarını araştırın ve okula bildirin. Alerji durumunda neler yapmaları gerektiğinde bilgilendirin. Gerekirse doktorun telefon numaralarını bırakın. Ne olursa olsun her zaman aileden birinin yakın olduğu bir okulu tercih edin. Biz öyle yaptık.

  Tüm çocuklarımıza sağlıklı bir eğitim yılı diliyoruz.

 • Page 1 of 1612345»10...Last »

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved