• Hazır Gıdalar

  Posted 11 Eylül 2010 By alerjiyletanistim.com in Sağlıklı Yaşam With | No Comments Hazır Gıdalar

  Bir yiyecek ne kadar tazeyse ve tabağınıza ulaşmadan önce ne kdar az işlem görmüşse, o oranda besleyici olacaktır. Hazır gıdalar size yemek yaparken harcadığınız zamanı kazandıracaktır; kolayca muhafaza edilecektir fakat o kadar sağlıklı olmayacaktır.Hazır gıdaları kullanmadan önce yapılması gereken en önemli şey, paketin üzerindeki etiketleri okumaktır. Yiyeceğin içeriğiyle ilgili bilgileri okumak suretiyle, sayısız hazır gıda çeşidi arasından en iyi olanını seçmeniz mümkün olacaktır.

  DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KATKI MADDELERİ
  Tip Kullanım alanları Kullanılan maddenin ticari adı
  Yapay Renklendiriciler İçecekler, kekler, pastalar, pudingler, soslar, hazır çorbalar, konserve gıdalar, tütsülenmiş, balık, pişirilmiş hazır et Tartrazin (EI02), kinolin sarısı (EI04), sunset sarısı (EII0), karmozin (EI22), amaranth (EI23), ponceau (EI24)
  Koruyucular Alkolsüz içecekler, şekerlemeler, şişelenmiş soslar,salamurlar ve turşular, biralar, hazır meyveli, ürünler, pişmiş etler ve bazı peynir çeşitleri Benzoik asit ve türevleri (E210-219), nitratlar ve nitritler (E249-252)
  Antioksidanlar Hayvansal ve bitkisel yağlar, kızartılmış hazır gıdalar ve aperatifler, kuru üzüm, şişelenmiş soslar (mayonez), dondurmalar, margarinler, kekler, bisküvüler, kahvaltıda tüketilen tahıllar Butil eklenmiş hidroksianizol (E320BHA), butil eklenmiş hidroksi-toluen (E321,BHT)
  Lezzet arttırıcılar İştah açıcı kokulu aperatifler, hazır çorbalar ve et ürünleri Monosodyum glutamat (E621MSG), monopotasyum Glutamat(E622), kalsiyum Glutamat (E623)

  Hazır gıda alıyorsanız, mümkün olan her durumda dondurulmuş,kurutulmuş yahut şişelenmiş ürünleri tercih ediniz.

  Teneke kutular,bazı plastik ambalajlar veya sırlı kaplar,sağlığa zararlı kimyasal maddelerin yiyeceğe sızmasına yol açabilmektedir.

  Buzdolabında saklanan plastik veya alüminyum kaplardaki et ürünleri ve karton kaplarda satılan taze çorbalar;bu ürünlerin konserve şeklindeki eşdeğerlerine göre daha pahalı olmakla birlike, daha sağlıklıdır.

  Dondurulmuş sebzeler, bir kaç gün rafta bekleyen taze sebzelere nazaran daha besleyicidir. Dondurulmuş sebzeler kısmen pişmiş oldukları için, ürünü kaynayan suya atmak ve suyu ağır ateşte kaynar hale getirmek, sebzelerin pişmesi için yeterli olacaktır

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


Henüz yorum yok. İlk siz olun!

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved