• Soya Alerjisi

  Posted 10 Eylül 2010 By alerjiyletanistim.com in Alerji Türleri ve Hastalıkları With | No Comments Soya Alerjisi
  Soya nedir?

  Soya fasulyesi bir baklagildir. Baklagillerden, yemeklerde kullanılan protein, nişasta, yağ ve lifler (fiber) elde edilir.

  Soya alerjisi nedir?

  Soya alerjisi bir çeşit gıda maddesi alerjisidir. Gıda maddelerine karşı alerjik tepkiler, vücudun yiyecekteki bazı proteinlere alerjik tepki göstermesinden kaynaklanmaktadır.

  Bazıları tahammül edemedikleri yiyeceklerin en ufak miktarına bile çok şiddetli şekilde tepki göstermektedir. Bazıları ise, ağır rahatsızlıklara neden olmayan, hafif derecede tepkiler göstermektedir. Gıda maddesi alerjisi, yetişkinlere nispeten çocuklarda daha yaygındır. Bir çokları, küçük çocuk iken gıda maddesi alerjisinden kurtulmuş olur. Gıda maddesi alerjisi olan çocukların çoğu birden fazla gıda maddesine tepki gösterir. Beslenmenin sağlıklı ve dengeli olabilmesi için kesilmesi gereken önemli gıda maddelerinin yerine iyi alternatifler ve telafiler bulmak gereklidir. Soyaya karşı şiddetli tepkiler oldukça nadir görülürken, soyaya karşı hassaslık göstermek oldukça yaygındır.

  Soya proteini nerelerde bulunur?

  Soya proteininin zengin besleyici içeriği ve bir çok fonksiyonlu özellikleri olduğu için, birçok yemek türünde malzeme olarak kullanılmaktadır. Örneğin; hamburger, balık kekleri, piza, ekmek ve diğer fırın ürünlerinde soya proteinleri bulunabilir. Çölyak ve süt alerjisi olanlar için soyadan elde edilmiş bir çok telafi ürünleri bulunmaktadır. Bunun nedeni, soya proteininin süt proteinine ve glütene karşı iyi bir alternatif olmasıdır (içerdiği besinler ve teknik fonksiyonlarından dolayı). Soya fasulyelerindeki suyu arıtarak, süt ve peynir olarak kullanılabilecek ürünler üretilir. Diğer işlemlerden yararlanarak soya fasulyelerinden soya sosu, miso, tofu ve tempe elde edilir.

  Soya alerjisi hangi tepkilere sebep olur?

  Soya alerjili kişilerin soya içeren yiyecekler yediği zaman görülen tepkiler değişmektedir. Bunlara örnek olarak ishal, mide sancıları, astım, egzamanın alevlenmesi, solunum sorunları ve alerjik şok verilebilir.

  Soya alerjisi nasıl tedavi edilir?

  Soya alerjisi, soya proteini içeren yiyeceklerin tamamının diyetten çıkarılması ile tedavi edilir.

  Soya alerjisi olan kişiler neler yiyebilirler?

  Soya proteini süt, yumurta, et, balık, kabuklu deniz ürünleri, meyve, fındık, yağ veya sebze gibi sade ürünlerde bulunmaz. Bazı soya alerjili kişiler bu arada yeşil bezelye, fasulye, mercimek ve yerfıstığı gibi diğer bakliyatlara tepki gösterirler, ve bunlardan kaçınmaları gerekir. Şekerlemelerde ve kuru yemişlerde soya proteini nadiren bulunur. Norveç’teki tipik yiyeceklerine nispeten vejetar (et içermeyen) yemeklerde, yabancı ülkelere özgü yemeklerde ve sağlıklı besin ürünlerinde soya proteini daha sık kullanılır.

  Soya alerjili kişilerin bir kısmı diğer gıda maddelerine de alerjik tepki gösterirler.

  Soya proteini sayısı sürekli artan gıda maddelerinde kullanıldığı için, malzeme listesinin dikkatlice okunması lazımdır.

  Soya yağı ve bitkisel yağ nedir?

  Soya yağı (malzeme listesinde çoğunlukla bitkisel yağ olarak bahsedilir) soya alerjisi olanlar için güvenli sayılmaktadır. Üretim işlemleri yağın içinde bulunan ve alerjik tepkilere neden olan proteinleri arıtır. Diğer ülkelerde yağların analizi yapılmıştır ve sonuç olarak yağlarda soya proteininin bulunmadığı görülmüştür. Norveç’deki büyük üreticilerin bazıları, düzenli şekilde örnekler alarak sıvı yağda/margarinde soya proteini artıklarının olup olmadığını kontrol ederler.

  Soyalecitin nedir?

  Soyalecitin, üretimdeki kirlilikten dolayı soya proteini kalıntılarını içerebilir. Bu durumda sadece ufak miktarlar söz konusudur. Soyalecitin tüketime hazır yiyeceklerde az miktarlarda kullanıldığı için, soya alerjisi olan kişilere soyalecitin içeren yiyeceklerden uzak durmaları genelde tavsiye edilmez.

  Hidrolize edilmiş bitkisel proteinler (HVP) nedir?

  Hidrolize işlemi proteinlerin parçalanmasına neden olur. Proteinler bu sayede sahip oldukları eski özelliklerini kaybederler ve dolasıyla alerjik tepkilere neden olmazlar.

  Yiyecek ürünlerinin etiketlenmesi

  Eğer bir yiyecek ürününe soya katılmış ise, bu, etiketteki malzeme listesinde belirtilecektir. Kişilerin dikkat etmesi gereken malzemeler soya proteini, soya unu, miso, soya fasulyesi, tofu, bitkisel yağ ve soya sosudur.

  www.naaf.com

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


Henüz yorum yok. İlk siz olun!

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved