• Çilek Alerjisi

  Posted 10 Eylül 2010 By alerjiyletanistim.com in Alerji Türleri ve Hastalıkları With | 2 Comments Çilek Alerjisi

  Çilek meyveleri bazı kişiler için alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Her yaş grubunda görülebilse de özellikle çocuklarda çok belirgin olarak ortaya çıkar. Bu yüzden dikkatli olunmalıdır. Deride kabarıklıklar oluşur.

  Genellikle kaşıntılı ve çeşitli büyüklüklerde olabilir. Döküntüler aniden başlar ve genelde48 saat içinde düzelir. 6 haftayı geçerse kronik bir soruna dönüşebilir. Döküntüler vücudumuzun hassas bölgelerinde boyunda, kasıkta göğüs bölgesinde daha çok görülür. Bazen dudaklarda- dilde şişme, boğazda kuruluk ve ses kısıklığı eşlik ediyorsa daha tehlikeli bir durum olarak kendini ortaya koyar.
  Son yapılan çalışmalar, çilekte alerjiye neden olan etmenin bir protein olduğunu göstermiştir. Bu protein çileğin kırmızı rengi ile ilişkili bir protein olduğu belirlenmiş ancak, meyve rengiyle ne tür bir ilişki içersinde olduğu tanımlanamamıştır. Alerjiye neden olan proteinin düzeyi çeşitlere ve yetişme koşullarına göre farklılıklar göstermiştir.

  Yapılan testler sonucu beyaz renkli meyvelerin alerjiye neden olmadığı tespit edilmiştir. Bu konuda detaylı çalışmaların yapıldığı İsveç’te bazı beyaz meyveli çilek çeşitleri geliştirilmiş ve tüketiciye de sunulmuştur. Beyaz meyveli çeşitlerin kırmızı meyveli olanlar kadar hoş kokulu ve lezzetli olması için ıslah çalışmaları yürütülmektedir. “Sofar” adlı beyaz meyveli çeşidin alerjik özellikler göstermediği belirlenmiş ve bu amaçla piyasaya sunulmuştur.

  Kaynaklar

  A. L. Karlsson, R. Arm, B. Ekstrand, S. Fjelkner-Moding, A. Schiött, U. Bengtsson, L. Björk, K. Hjerno, P. Roepstorff, C. S. Emanuelsson. 2004. Bet v 1 Homologues in Strawberry Identified as IgE-binding Proteins and Presumptive Allergens. Allergy, 59: 1277-1284.

  Anonymous. 21.06.2005. The Chemistry of Strawberry allergy.

  http://www.innovations-report.com/html/reports/medicine_health/report-45626.html

  Kirsty Scott. 2005. Strawberry allergy can be taken as red. http://www.guardian.co.uk/uk_news/story/0,,1525600,00.html

  Anonymous. 2005. The colour of strawberry allergy. http://www.rsc.org/chemistryworld/News/2005/June/03060502.asp

  www.uzumsu.com

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


(2) Yorum

Cevapla
yeşim şen » 06. May, 2013

Bir ay önce kızımın dudak üstünde ve çenesinde morlukla karışık kızarıklık belirdi. Oldukça barizdi. Geçmeyince ertesi gün doktora gittik. Ne yediği soruldu. Bir gün önce çilek yemişti. Ve biz çok şaşırdık çileğin değdiği yerlerde çıktı çünkü bunlar. 3 gün içinde gitgide azalarak geçti. Ben yinede çilek olmayabilir nedeni diye düşünüyordum çünkü daha öncede yemişti. olmamıştı. Fakat yakın bir zamanda yine oldu. Yani sebebinin çilek olduğunu anladık ALERJİ TESTİ YAPTIRMALI MIYIM?

Cevapla
ozlem » 03. Mar, 2015

bende de var ama organik olanina nedense az önce yedim ve evet organik enseden başladım kasinmaya hadi hayırlısı:((

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved