• Alerji Aşıları

  Posted 10 Eylül 2010 By alerjiyletanistim.com in Alerji Tanıtımı With | No Comments
  ALERJİ AŞILARI (İMMUNOTERAPİ) NEDİR?

  İmmunoterapi (Allerji aşısı) hastanın duyarlı (allerjisi) olduğu maddenin az miktarlardan başlayıp yavaş yavaş miktarını arttırarak vücuda verilmesi yöntemi ile duyarsızlaştırma (bağışıklama) tedavisidir. Bu tedavi şekline mutlaka bir çocuk alerji uzmanı karar vermeli ve uygulamalıdır. Çünki alerjisi aşısı yapılacak alerjenin seçilmesi, ideal ve güvenilir aşıya ulaşılması, bu aşının güvenli bir protokolle uygulanmasında mesleki deneyim, ideal ortamın yaratılması ve izlem hayati öneme sahiptir.

  ALERJİ AŞILARI (İmmünoterapi) HANGİ ÇOCUKLARA UYGULANIR?

  Alerji aşıları, astım ya da alerjik rinit (saman nezlesi, polen allerjisi) gibi alerjik bir hastalığı olan ve yapılan alerjen deri testinde duyarlılığı saptanan çocuk hastalara uygulanabilir. Allerjik hastalığı olup, alerjen duyarlılığı saptanan her çocuğa immunoterapi başlanmaz. Bu değerlendirmenin ve sonuç kararının bir Çocuk Allerji uzmanı tarafından yapılması gereklidir.

  ALERJİ AŞILARI (İmmünoterapi) NASIL UYGULANIR?

  - İmmunoterapi hastane koşullarında uygulanmalıdır.
  - Olası bir aşırı reaksiyona karşı doktor gözetiminde yapılmalıdır ve müdahale için gerekli ilaçlar hazırda olmalıdır.
  - Gerekli koşullar sağlandıktan sonra aşı uygulaması omuza yakın bölgeden, gerekli lokal temizlik yapıldıktan sonra kola uygulanmalıdır.
  - Aşı önce düşük dozlar ile haftada bir uygulanır.
  - Artan dozlarda aşı uygulamasına 6-8 ay süreyle haftada bir devam edilir. Sonrasında 6 ay süresince 15 günde bir aşı uygulanır.
  - En son ayda bir aşı uygulamasına geçilir ve toplam aşı süresi, yine bir Çocuk Allerji uzmanının değerlendirmesine göre 3 ila 5 yıl kadar devam eder.

  AŞININ YAŞI VAR MIDIR?

  İmmunoterapi, 5-50 yaşın üstündeki alerjik rinit ve astımlılarda başarı ile uygulanan bir tedavi yöntemidir. İmmunoterapinin çocuk ve ergen olan gençlerde ve özellikle de çocuklarda daha iyi sonuç verir. Çünki çocuk boyu, ağırlığı ve organları büyüyen ve gelişne bir varlıktır. Bu sırada bağışıklık sistemi de büyür ve gelişir. Bu gelişme esnasındaki uygun, ideal ve güvenilir bir alerji aşısı uygulanabilirse gerçekten alerjik hastalık açısından en etkin tedavidir. Ancak çocukluk çağı bitiminde alerjik hastalık doğasını tamamladığı, organlarda ve sistemlerde artık geriye dönüşümsüz hasarlar olduğu etkinliği tartışılır hale gelmektedir.

  İMMUNOTERAPİNİN YARARLARI NELERDİR?

  İmmunoterapi alerjen duyarlılığına bağlı ortaya çıkan bahar alerjisi bulguları arasında yer alan burun kaşıntısı, tıkanıklığı, akıntısı, gözlerde kaşınma, kızarma ve hapşırma gibi yakınmaların uzun süreli tedavisini sağlar. Burun spreyi ve diğer ilaçlara gereksinimi belirgin azaltır ya da ortadan kaldırır.
  İmmunoterapi astımlı çocuklarda atak sıklığını ve ilaç gereksinimini azaltır.
  İmmunoterapi, bir alerjik hastalığı olan (örn. bahar nezlesi) çocuklarda ileride diğer bir alerjik hastalık (astım…) gelişimini önler.
  İmmunoterapi sırasında ya da sonunda yeni bir alerjene de duyarlılık var mı diye eğer bulgu varsa alerji testi yinelenir. Eğer yeni bir alerjen saptanırsa aşı ilave edilir. Bu daha önce yapılan aşının gereksiz ve etkisiz olduğunu göstermez. Alerjik hastalık gelişiminde doğal bir durumdur.

  İMMUNOTERAPİDE AİLERLERİN MERAK ETTİĞİ SORULAR:

  - Aşılar hastalarda alışkanlık yapar mı?
  - Aşıların içinde kortizon var mı?
  - Aşılar kilo aldırır mı?
  - Aşılar başka hastalıklara neden olur mu?
  - Aşıların yan etkileri nelerdir?

  İmmunoterapide enjeksiyonlardan hemen sonra bazen allerjik reaksiyonlar görülebilir. En sık gözlenen enjeksiyon yerinde kızarıklık ve şişlik oluşmasıdır. Çok daha nadir olarak ta vücutta kızarıklık ve şişlik, nefes darlığı, öksürük gibi bulguların ortaya çıktığı şiddetli reaksiyonlar görülebilir. Bu reaksiyonlar genellikle enjeksiyonu takiben 20-30 dakika içinde geliştiğinden, hastaların aşıdan sonra uygulama yapılan yerde en az 30 dakika beklemesi gereklidir. Bu reaksiyonlar ivedi olarak tedavi edilir ve ortadan kaldırılır.
  Bunlar dışında immunoterapinin bilinen kısa yada uzun süreli bir yan etkisi yoktur.

  www.cocukalerjiklinigi.com
  Dr. Hasan Yüksel

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


Henüz yorum yok. İlk siz olun!

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved