• Besin Alerjisi hakkında genel bilgiler

  Posted 10 Eylül 2010 By alerjiyletanistim.com in Alerji Türleri ve Hastalıkları With | 2 Comments Besin Alerjisi hakkında genel bilgiler

  Alerji, normal kişilerde herhangi bir rahatsızlığa yol açmayan bir ya da birkaç maddeye karşı aşırı duyarlılık tır. Alerji yapan maddeler solunum, ağız ya da enjeksiyon yoluyla vücuda girebilir. Böyle bir madde vücutta ya bancı ve özümsenemez bir cisim ola rak tanınır; bir başka deyişle antijen etkisi gösterir ve kendisine karşı anti kor denen engelleyici ya da etkisizleş-tirici maddelerin oluşumunu uyarır. Antikorun antijenle birleşmesiyle alerjik tepki başlar. Alerjik tepkiye neden olabilen maddeler arasında çi çek tozlan, ev tozları, kozmetik ürün ler, evde beslenen hayvanların kılları, değişik fiziksel etkenler, bitkisel mad deler, ilaçlar, aşılar ve çeşitli besinler sayılabilir. Besin alerjisine yol açan maddeler besinlerde bulunan protein lerdir; bazı besinlerin çok az protein içermesi de bu gerçeği değiştirmez. Yatkınlığı olan kişilerde alerjinin or taya çıkması için çok küçük miktarda protein bile yeterlidir. Ama bu prote inlerin bağırsaklardan kimyasal bü tünlük içinde, yani normal sindirim süreçlerinde parçalanmadan emilmiş olmaları gerekir.

  Görülme Sıklığı


  Kolaylaştırıcı Etkenler


  Yalancı Besin Alerjileri


  Belirtileri


  Gidişi


  Tedavi


  Besinlere Bağlı Temas Alerjisi

  www.saglik.im

  Alerjenlere göre mamalar

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


(2) Yorum

Cevapla
Emel » 07. Eki, 2010

Kuruyemisler kalici. Ben yetiskin oldum ama hala yiyemiyorum. Sonucta alerji genetik degilmi. Bu arada siteyi cok guzel buldum. Her sey var.

Cevapla
Erman » 07. Eki, 2010

Alerji gercekten cok kotu bir hastalik. Ama en azindan buyudukce bagisiklik gucleniyor ve geciyor, ben de hic bir sey kalmadi. Allah herkese yardimcisi olsun.

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved