• Hayvan Alerjisi

  Posted 10 Eylül 2010 By alerjiyletanistim.com in Alerji Türleri ve Hastalıkları With | No Comments Hayvan Alerjisi
  Hayvan Alerjisi ( Saç, Deri ve Tüylere Karşı)

  Alerji, vücudun alerjenlere karşı başlattığı vücuda zarar veren abartılı bir savunma mekanizmasıdır. Hayvan alerjisi, hayvan veya hayvan ürünleri (post/kürk,yün gibi) ile direkt veya dolaylı olarak temas sonrası alerji semptomları oluşuyorsa düşünülmelidir.

  Hayvan alerjisi şikayetleri:
  1. Burun: Hapşırma,aksırma,burun tıkanıklığı, kaşıntı
  2. Gözler: Kaşıntı, kızarıklık sulanma, şişlik
  3. Solunum Sistemi: Öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı, astım
  4. Deri: Kaşıntı, kızarıklık (egzema, ürtiker, nörodermatit)
  5. Gastrointestinal Sistem: Mide bulantısı, kusma,ishal, mide ağrısı, gaz

  Hayvan alerjisinin tanısı birkaç basamaktan oluşur. Örneğin deri, kan, burun veya bronş mukozasına provakasyon testleri yapılmaktadır. Hayvan alerjisini başlatan alerjenler, hayvanların saç, deri, tüy, idrar, tükrük gibi ürünlerinde bulunabilir. Bu alerjenlerle direk temas sonrası veya endirekt olarak solunum yoluyla alerjik ürünler veya alerjen içerebilen tüm etkenlere (yatak.çarşaf.halı ve benzeri gibi) temas sonrası gelişebilir. Prensip olarak eğer hassasiyet varsa , tüylü veya kürklü olan her türlü hayvana alerjik reaksiyon gösterebilirsiniz. Alerjik reaksiyon hafif ( kaşıntı gibi) veya ciddi düzeyde (astım) olabilir (Alerjene olan hassasiyet veya alerjenin yoğunluğuna bağlı olarak değişir).

  Alerjiniz olan hayvanın türüne, hayvanla olan temas sıklığına veya yakınlık durumuna göre alerjinin şiddeti değişebilir. Genelde hamster, kobaylar, fareler, sıçanlar, tavşan ve kediler (özellikle erkek olanları) köpek, kuş, at ve domuzlara göre daha çok alerjendirler. Aylar içinde şiddetli bir alerjiye neden olabilirler.

  Önleme ve tedavi yolları:

  1. Koruyucu ve Çevresel Faktörler

  2. a.Hayvanla direkt temastan kaçınmak. Eğer şikayete neden oluyorsa, hayvanı uzaklaştırmak genellikle gerekebilir.

   b.Eğer alerjenden direkt ya da endirekt temastan kaçınamıyorsanız, etkili medikal tedaviyi hazırda bulundurmanızı ve önlem olarak maruziyet öncesi ilaç tedavisi önerilir.

   c.Tüylü yatak örtülerini sentetik olanlarla değiştirmek gerekebilir. Tüylü ürünlerden yapılan yataklar kullanmayın.

   d.Evinizi hayvan tüyü ve alerjenlerden uzak tutun. Temizleme, vakum, havalandırma veya diğer yöntemlerde kullanılabilir. Kürklü, hayvan tüyünden yapılmış halı, döşeme, çarşaf ve tüylü oyuncaklardan kaçının.

   e.Genellikle farklı bir hayvan ile değişiklik yapmak işe yaramaz.Yeni hayvana karşı alerji gelişmesi sadece biraz zaman alır.

   f.Tatillerinizi daha az alerjen bulunan iklim bölgelerini seçebilirsiniz (dağlık ortamlar veya deniz kenarı gibi).

   g.Şikayetlerinizi artıran (duman, sigara, tütsü gibi) etkenlerden kaçının.

  3. Medikasyon (damla, tablet, enjeksiyon):

  4. Hastanın şikayetinin yerine, şekline ve ciddiyetine göre tedavi düzenlenir. Bu tedavi ile alerjik şikayetler azalır veya tamamen ortadan kalkabilir.

  5. Hiposensitizasyon Yöntemi ile Immünoterapi

  6. Hiposensitizasyon, düzenli olarak alerjiyi artıran maddeleri vücuda vermektir. Böylece vücudun bu maddelere karşı tolerans gelişmesi sağlanır. Bu yöntem, değişmiş bağışıklık sistemimize etki eden tek alerji tedavisidir. Amaç, hastalığın neden olduğu mekanizmaya direkt etki ederek şikayetlerin azalmasını sağlamaktadır. Bu tedavi enjeksiyon veya damla tedavisi ile
   yapılmaktadır.

  www.hayatbulun.com

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


Henüz yorum yok. İlk siz olun!

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved