• Güneş Alerjisi

  Posted 10 Eylül 2010 By alerjiyletanistim.com in Alerji Türleri ve Hastalıkları With | No Comments Güneş Alerjisi

  Prof. Dr. Yaşar Anlar, güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınması sonucu ciltte uçuklar oluşabildiğini, bunların güneş alerjisi ile karıştırılmaması gerektiğini söyledi.

  SAMSUN – Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, alerji uzmanı Prof. Dr. Yaşar Anlar, yaz aylarıyla birlikte en sık karşılaşılan sorunların başında güneş alerjilerinin geldiğini hatırlatarak, güneş alerjilerinin başka alerji türleri ile karıştırılabildiğine işaret etti.

  Tedavi edilmemesi durumunda ciddi komplikasyonlara yol açan alerji türlerinin güneş alerjisi ile karıştırılması durumunda önemli sonuçlar doğurabilecek vakaların yaşanabileceğini söyleyen Prof. Dr. Yaşar Anlar, bu konuda dikkatli olunmasını istedi.

  Ozon tabakasının incelmesiyle birlikte değişik dalga boyundaki ultraviole ışınlarının güneş gören cilt bölgelerinde kızarıklık, kaşıntı, içi su dolu alerjik tepkiler yapabildiğini belirten Anlar, güneş ışınlarına karşı aşırı tepkisi olanların uzun kollu giysiler giyerek, geniş kenarlı şapkalar takarak ve koruyucu faktörlü güneş kremleri sürerek korunmaları gerektiğini kaydetti.

  Bunlara rağmen alerjinin devam etmesi durumunda doktora başvurulmasını öneren Anlar, güneş alerjisinin her yaştan ve ten renginden insanda görülebileceğini belirtti.

  HERPES VİRÜSÜ

  Güneş alerjisinin karıştırıldığı alerji türlerinin başında herpes virüsünün yol açtığı uçuklar geldiğini belirten Anlar, şunları söyledi:
  “Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınması sonucu ciltte uçuklaroluşabilir bunların güneş alerjisi ile karıştırılmaması gerekir. Uzun süre güneşte kalınması sonucu vücut direncinin düşmesine bağlı olarak vücuttaki herpes virüsü aktif duruma geçer. Yanma hissiyle başlayan uçuk dediğimiz ciltte herpetik enfeksiyonlar oluşur. Uçuğun en sık görüldüğü bölge ağız ve burun etrafı olmasına rağmen farklı bölgelerdede ortaya çıkabilir. Tedavi edilmediği zaman bu virüsler değişik komplikasyonlara yol açabilir.”

  Bazı besinler ve ilaçlar alındıktan sonra güneşe çıkıldığında ciltte alerjik belirtiler ortaya çıkabildiğini de kaydeden Anlar, domates ve yumurta gibi veya katkı maddeli yiyecekler ile tetrasiklin grubu ilaçlar tüketilmesinin ardından bu tür problemlerin yaşanabildiğini ifade etti. Anlar, böcek sokmaları sonucu oluşan alerjik belirtilerin de güneşalerjisi ile karıştırılabildiğini bildirdi.

  ÇOCUKLAR

  Prof. Dr. Anlar, özellikle çocuklarda yaz aylarında aşırı terlemeye bağlı olarak ortaya çıkan ve isilik adı verilen ciltteki kızarıkların da güneş alerjisi ile karıştırıldığına işaret ederek, çocuklara yaz aylarında bol bol duş aldırılmasını önerdi ve isiliği önlemek için kesinlikle pudra sürülmemesi gerektiğini vurguladı.

  Alerjik hastalıklar kadar cildi ilgilendiren en önemli konunun güneş ışınlarının yarattığı deri kanserleri olduğuna da işaret eden Anlar, nadir görülen bu deri kanseri türünün ölümle sonuçlandığını bildirdi. Anlar, her mevsimde güneş ışınlarına fazla maruz kalınmaması gerektiğini vurguladı.

  www.ntvmsnbc.com

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


Henüz yorum yok. İlk siz olun!

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved