• Alerjik çocukların yuva’ya başlaması!

  Posted 07 Eylül 2010 By alerjiyletanistim.com in Stefan Oğuzhanın Günlüğü With | No Comments
  Şunu öncelikle belirtmeliyim ki yuva seçimi yaparken çok zorlanıyorsunuz çünkü beklentileriniz ile yuva çalışanlarının, yöneticilerin yaklaşımı çoğunlukla zıt…
  Öncelikle kısa bir bilgiyi hemen iletmek istiyorum: Amerika’da yapılan bir araştırmada 3-5 yaş grubu çocuklarının bir kaç gün ya da yarım gün yuvaya gitmeleri okula uyum sağlamalarını yaklaştıran olumlu bir yaklaşım olarak kabul edilmiş. 5 yaş sonrası ,tam gün yuvaya giden çocuklarda öz güven, bağımsızlık ve yaratıcılığın arttığı utangaçlık davranışların azaldığı gözlemlenmiş.
  Alerjen çocukların yuvaya başlaması bir takım ciddi önlemlerin alınmasını gerektiriyor. Ben, oğlum için iyi denilen yuvaları tek tek dolaştım. Bir tanesinde karar kıldığımızda başlattığım gün gözlemlerin sonucunda aynı  gün geri aldım. Şunu kesinlikle bilmek lazım bir çok özel yuva sizin evladınızın ciddi rahatsılık durumuyla ilginleniyor gibi yapıp aslında ilgilendiği alan bambaşka oluyor. Umudumu kaybettiğim anda annemin keşfettiği bir oyun grubuna gönderdik ve çok memnun kaldık. Çünkü oyun grubunda yemek verilmiyordu, öğretmenleri çok dikkatliydi.
  Nelere dikkat edilmeli:
  1. Öğretmenlerin ilgenecek çocuk sayısı çok önemli. 3 yaş grubunda bir öğretmene düşmesi gereken çocuk sayısı 7-8 en fazla 10.
  4 yaş grubunda sayı 8-9
  5 yaş grubunda sayı 8-10 en fazla 12
  2. Yuvaya en yakın hastane, poliklinikleri muhakkak öğrenin
  3. Yuva’da acil durumlarda müdahale kim ve kimler tarafından yapılıyor muhakkak öğrenin
  4. Nem, küf olmamasına muhakak dikkat edin. Nem, küf vs. alerjiyi doğrudan tetikliyor UNUTMAYIN!
  5. İlaçlarını, varsa Epipen iğnesini, nelere karşı alerjisi olduğu ve derecelerinin ciddiyetini, doktorunun adı ve telefonlarını, sizin dışınızda kiminle irtibat kurabilinecekse kişinin telefonlarını  bildirin.
  6. Yuva’da çocuğunuzun kullanacağı kaşık, çatal, bardak gibi eşyalarını muhakkak ayrı tutmalarını ve alerjen ürünlerle temas edilmemesi konusunda ciddi uyarmanızı UNUTMAYIN (gördüğüm bir örnekte bakıcı nutella hazırladığında aynı bıçakla krem peynir de sürmüştü ekmeğe. Düşünün çocuğunuzun fındık alerjisi olduğunu. Nutella’nın içinde fındık var)
  7. Kesinlikle öpmeyi yasaklayın, yasaklatın.
  8. Çocuğunuzu kabul eden yuvayı alerjisi konusunda tekrar tekrar uyarın ve iyi gözlemleğin tepkilerini.
  9. Bazı yuvalar fındık, fıstık verebiliyor. Önce bunları öğrenin ve eğer veriliyorsa hangi saatlerde olduğunu sorun. O saatlerde gerekirse çocuğunuzu alın.
  10. Bir süre çocuğunuzla birlikte siz de gidin yuvaya ve gözlemleyin ters gittiğnizi düşündüğünüz anda çocuğunuzu göndermeyin (biz yaşadık ve sizi ikna için o an ilgili gibi davranıyorlar kanmayın)
  11. Epipen iğnesinin kullanım talimatını muhakkak anlatın. Öğretmenin ve yöneticilerin paniklememeleri çok önemli çünkü iğne bir defalık ve eğer vurulumazsa veya yanlış uygulanırsa sonucunu düşünmek bile istemiyorum…
  12. Yuvanın genel durumu, hijyenik oluşuna vs. DİKkAT. Ben biraz tecrübe edindim nasıl mı? önce tuvaletlerine bakarak başlıyorum kontrole :)
  13. Mutlaka haftalık faaliyetleri ve yemek listeleri eliniz de olmalı ve programı kontrol edin değişip değişmediğine.
  14. Uzmanlar: eğer çocuğunuz yuvaya başladıktan sonra çocuğunuzun kurumda bir görevliden korkması veya onu sevmemesi ya da söz konusu kişiyle aynı ortamda olduğunda sessiz kalması veya ürkek olduğunda muhakkak çocuğunuzla iletişime geçin ÇOK ÖNEMLİ…
  15. Yuvanın çocuklar için düzenlediği gezilerin merkezde olup olmadığına dikkat edin ve gittikleri bölgede hastane, poliklinik varmı muhakkak öğrenip, yuvayı bu konuda bilgilendirin.
  Kısacası öğretmenin yaklaşımından, yuvanın genel durumu her şeyi çok çok önemli VE evet çoğumuz çalışan anneler olabiliriz fakat çocuklarımnızın hayatları söz konusuysa eğer bizzat yuvada beklemek, bakmak, incilemek gibi eylemleri aksatmamamız gerekmektedir ya da ailelerimizden yardım almalıyız diye düşünüyorum.
  Savunmasız minik yavrulamız güzel yarınlar sizierin olsun…
  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


(0) Yorum

Cevapla
Elif » 07. Eyl, 2010

tesekkurler

Sevgili Birgul hanim, 2 cocugum yuksek derecede findik, fistik, sut her turulusu alerji. yuva ilkokul korkusu o kadar cok yasayana bir anneyim ki. Yazdiklariniz o kadar dogru ki. Bu siteyi yaptiginiz icin cok cok tesekkur ederiz. Sesimiz hisslerimiz duygularimiz dile getiriliyor ve en onemli yalniz olmadigim ve olmadigimizi ogrenmek cok moral veriyor. Elinize saglik cocuklarimiza saglik diliyorum.

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved