• Bu memlekette alerjiyi nasıl anlat malı? Mavi Dondurma!

  Posted 07 Ocak 2014 By alerjiyletanistim.com in Stefan Oğuzhanın Günlüğü With | No Comments Bu memlekette alerjiyi nasıl anlat malı? Mavi Dondurma!

  Oğlumun susam alerjisi de var. Susamlı yiyeceklerden uzak duruyor. Biz çok nadir oğlumuza hamburger türü yiyecekler alırız. Mcdonalds’a gittiğimizde sorun yok. Çünkü susamsız ekmeklerle yapılıyor. Diğer tanınmış hamburgerciye uğradığımızda da ama özellikle belirtmek istiyorum Akmerkez’de ve Metrocity’deki şubelerde sorun yok. Susamlı ekmekleri fakat çözümü iki alt ekmeği koydurtturarak yapıyoruz. Çalışanlar inanılmaz duyarlı. Rica ettiğimizde hemen yapıyorlar. FAKAT;

  Geçen haftasonu arkadaşlarla Ortaköydeki ünlü hamburgerciye ilk kez uğradık. Aylar sonra bizim ufaklık hamburger istedi ve kırmadık. Menüyü sipariş ederken iki alt ekmekten olmasını ve sebebini açıklayarak anlattık. Görevli bayan, müdürüne danışması gerektiğini söyledi. Olabilir normal. Müdür geldi ona da anlattık. Sanki suç işliyoruz gibi bir ses tonu ile ” yasak ve yanlış bir uygulama ” demez mi? Neyin yasağı??? Oğlumun surat ifadesi değişti. Sanki alerji olması dışlanmasını gerektirdiği bir ifade. Tüm sakinliğimi koruyarak alerji konusuna bir kez daha değinip, diğer şubelerde detaya bile girmeden alerji dememizin yeterli oluşunu anlattık. Yok hala bunun yasaklığından ve yanlışlığından bahsediyor. Kızgınlıkla ” bu konuyu genel müdürlüğe taşıyacağımı ” iletip kapıya doğru yöneldiğimizde telaşla ” Tamam biz de yaparız vs. ” demeye başladı. Tabiki kabul etmedim ve şikayetimi bildirdim.

  Oğluma da gerekli açıklamayı yapıp sorunun kendisinde olmadığını sorunun cehaletten ve insani hislerden kaynaklandığını anlatmaya çalıştım. Çokta iyi anladı. Elbette alerji konusunda bilgi sahibi olunmaya bilinir. Fakat bir küçük ekmek parçası için yasak ve yanlış yaklaşımı üstelik kaba ve suratını beş karış yaparak söylemesi bu tamamiyle insani bir davranıştır. Yorumu da sizlere bırakıyorum.

  Yurtdışında başımıza gelen bir olaya değinmek istiyorum. Oğlum masmavi bir renkte dondurma gördü ve yemek istedi. Restorantaki görevliye içinde neler olduğunu sorduk, gitti baktı ve söyledi. Alerjimiz olduğunu eklediğimizde ise heyecanlandı ve üretimi yapan merkeze sorması gerektiğini ekledi. Bir süre sonra döndü. Merkezi aramış, merkezde o kazanlarda ayrıca fındık, ceviz vs. üretiliniyormu diye sorgulatmış ve gönül rahatlığıyla yememizde bir sankıncası olmadığı ekledi. Düşünün bir top dondurma için hassasiyeti. Mesele eğitim ve insani duygulardır. Bu kadar…

  Bilinçli ve eğitimli yarınlara umut edelim…

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


Henüz yorum yok. İlk siz olun!

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved