• Hayvani Gıda Maddeleri

  Posted 19 Ekim 2013 By alerjiyletanistim.com in Stefan Oğuzhanın Günlüğü With | No Comments Hayvani Gıda Maddeleri

  BEYAZ ETLER: Kuzu, oğlak, buzağı

  Bu etlerin yenmesi hoş ve kolaydır. Fakat bu etler henüz olgunlaşmamış oldukları için, kolestrol ve üre miktarlarını yükseltir. Bunlar ne kadar küçük kesilmişse o kadar zararlıdır. Orta yaşlı ve yaşlı şahıslara, hastalara bu etler yasaktır.

  KIRMIZI ETLER: Koyun, erkeç, dana-sığır

  Hazımları biraz zor ise de, sebze ve baharatlarla kolaylaştırlabilir. Yağsız olmak şartyla kolestrolları ve vücutta bıraktıkları üre miktarı diğerlerinden azdır.

  SİYAH ETLER: koyu kırmızı etlerdir. Bunlar kaz, ördek ve av hayvanlarıdır.

  Kolestrol ve üre miktarı yüksektir. Bunlar az miktarda genç ve sıhhatli kimselere yemelidir

  SAKATAT: Karaciğer, yürek, beyin, parça, işkembe.. böbrek vs.dir.

  Bunlar vücuda fazla kolesterol ve üre verir. Hastalara ve bilhassa tansiyon, üremi, kolesterol böbrek rahatsızlığı, damar sertligi, orta ve yaşlı kimselere yasaktır.

  BALIKLAR: Çeşitleri çoktur. Taze ve yağsız olmak şartıyla iyi bir gıdadır. Yağları ağır ve hazmı zordur. Kolesterol ve ürece zengindir. Yağlı olurlarsa kolesterol miktarı daha da artar.

  YUMURTA: Çok kuvvetli ve faydalıdır. Fakat dikkatle yenilmesi gereken gıdadır. Bilhassa fikren çalışanlara, talebelere ve gelişme çağındaki çocuklara çok faydalıdır. Yumurta ne kadar taze olursa o kadar iyidir. Pişirme sırasında uzun süre kaynatılmamalı veya tavada çok katı hale getirilmemelidir. Vasıfları azalır. Çok kaynatılmış yumurta kükürt kokar ve insanda karın ağrısı, bulantı, ishal apar. Rafadan yumurta en kolay hazmolur ve yararlıdır. Kolesterolü yüksek olanlar yumurtanın akını yiyebilirler ve protein ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

  Gıdalarımız ve Sağlımız
  Şekerbank Kültür yayınları

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


Henüz yorum yok. İlk siz olun!

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved