• Selülitten Kurtulmanın Yolları!

  Posted 21 Mayıs 2013 By alerjiyletanistim.com in Sağlıklı Yaşam With | No Comments Selülitten Kurtulmanın Yolları!

  Yazar: John Alvino
  Orijinal yazının bağlantısı: http://www.criticalbench.com/how_lose_cellulite.htm
  Türkçeye çeviren ve yayım izni alan BodyTR yazarı: Samime Ünlü Sonugüler

  Selülit, selülit tedavisi, diyet, zayıflama (kilo verme, yağ yakma) ve kilo almanın nedenleri hakkında olup sağlıklı yaşam (fitness) konusuyla dolaylı yoldan ilgili olan bu yazıda kullanılan telif haklarıyla korunan görseller: diongillard, c.alberto ve Malingering Creative Commons lisanslarına uygun olarak kullanılmıştır.

  Selülitten Kurtulma Yolları / Selülitler Nasıl Yok Edilir?
  Çeviren: Samime Ünlü Sonugüler

  Selülit, Orta Çağdaki kadınların sergilemekten çekinmediği bir şeyken, günümüz kadınları için en çok korkulan sözcüklerden biridir. Selülit; milyonlarca kadının kalça ve uyluk bölgesinde görülen, sıradan vücut yağlarının bağ doku tarafından fazla çekilmesiyle oluşan bir görüntüdür (BodyTR Notu: Selülit, esasında farklı bir doku değildir ve bir hastalık da değildir). Ne yazık ki buna sahip olan kadınlar için selülit, vücudun sahip olduğu en çirkin yağ formu olarak kabul edilir. Görünümünü en iyi tarif eden kelimeler, “yamrı yumru süzme peyniri andıran bir görüntü”dür.

  Selülit hakkındaki en kötü şey, vücudunuza bir kere yerleşti mi kurtulmanın son derece zor olmasıdır. Aslında sadece vücut yağı olmasına rağmen, normal yağ yakma yöntemleriyle genellikle yok olmaz.

  Bunun yerine bilinçli bir diyet uygulamak ve rutin egzersiz yapmak, pürüzsüz bir uyluk ve sıkı bir kalça görüntüsü için egzersizi meydan okurcasına yaşamın içine yerleştirip, sıkı bir şekilde çalışmak gerekmektedir. (Bakınız: Kalça Eritme Hareketleri)

  Selülitin sebepleri hakkında birçok farklı teori vardır. Bazı uzmanlar onun oluşumunda östrojenin rol oynadığını düşünür. Bu teori kadınlarda erkeklere göre daha fazla selülit olmasını açıklıyor. Diğer teoriler de vücuttaki toksinlerin yağ hücrelerini etkilediğini ve selülite sebep olduğu yönündedir. Bildiğimiz basit bir gerçek vardır, o da şudur; etkilenen bölgede bol miktarda vücut yağı yerleşiyor.

  Bu konuda problem yaşayan yüzlerce kadın her yıl estetik cerrahların kapısını aşındırıyor ve bu probleme çözüm bulmak istiyor. Selülit konusunda liposakşın (laser liposakşın ,vakumlu liposakşın) estetik cerrahların sık başvurdukları bir yöntemdir. Estetik cerrahlara göre selülit görünümü bağdokusunun esnekliği ile ilgili bir sorun nedeniyle oluşur. Diğer bir deyişle bağdokusu esnekliği ile ilgili bir probleminiz varsa yağ hücreleri deri yüzeyine doğru çıkıntı oluştururlar, bu da o bölgeye çirkin süzme peynir (veya portakal kabuğu) görüntüsü verir. (BodyTR Notu: Bu konuda çok çeşitli görüşler vardır fakat selülitin gerçek nedeni konusunda bilimsel ispat yapılamamış, teorilerde ise henüz bir fikir birliğine varılamamıştır.) Belki de sebep bunların hepsinin bileşimidir. İyi olan şey, sebep ne olursa olsun, çok yönlü bir yaklaşım selülitleri vücudunuzdan uzaklaştırmanızı sağlayacaktır.

  İşte Selüliti Geçirmenin Yolları, Selülitten Kurtulmanın Yolları

  (BodyTR Notu: Selülit konusunda, selülitin tanımı bile bilimsel açıdan tam çözülememişken ondan kurtulma yolları olarak kesin öneriler vermek güç. Biz burada selülitleri giderme hizmeti verenlerin önerilerini gözden geçirip bir özet olarak sunan bu yazıyı çevirdik. Aşağıdaki yöntemlerin işe yaradığı söyleniyor. Selülit hakkındaki yazılar, özellikle bilimsel yazılarımız devam edecektir.)

  Selülit Nasıl Geçer 1
  Bağdokusunun bütünlüğünü sağlamak gerekir. Bu en iyi P vitamini (flavonoid) ve C vitamini (askorbik asit) içeren gıdalar alınarak yapılır. Özellikle turunçgiller, kiraz, biber, çilek, portakal, greyfurt, her türlü yeşil yapraklı sebzeler gibi besinleri bol miktarda tüketmek gerekir.

  Selülit Nasıl Geçer 2
  Vücudunuzdan toksinleri atın. Bunun en güzel yolu bol saf su içmektir. (Bakınız: Su İçmenin Yararları)

  Selülit Nasıl Geçer 3
  İç organlarınızın toksinlere maruziyetini en aza indirin. Bazen çevresel toksinlere kaçınılmaz olarak belli bir seviyede maruz kalınır. Fakat bazı toksinlerin alınmasını önlemek biraz da sizin elinizdedir. Örneğin bunlar sigara içmek, fazla alkol tüketmek, gereksiz ilaçları kullanmak gibi şeylerdir.

  Selülit Nasıl Geçer 4
  Östrojen düzeyinizi kontrol altında tutun. Bu günlük turpgiller gibi sebzelerin bol miktarda yenilmesiyle olabilir. Brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar, lahana gibi sebzeler indol-3-carbinol denilen maddeyi içerirler. Bu maddenin östrojen metabolizması üzerinde olumlu etkisi vardır. Ayrıca bu sebzeler detoks etkisine de sahiptir.

  Selülit Nasıl Geçer 5
  Aşırı vücut yağlarınızdan kurtulun. Selülit benzersiz özelliklere sahiptir ama sonuçta yine de basit vücut yağıdır. Vücut yağlarını doğru bir şekilde kaybederseniz bu süzme peynir şeklindeki görüntü ya azalır ya da tamamen yok olur.

  Diyet-Egzersiz-Selülit İlişkisi

  Düzenli ve sağlıklı bir diyet uygulamak selülitleri yok etme yollarından biridir. İnsülin seviyesini kronik olarak yükseltmeyecek bir diyeti kullanmak gerekir. Kronik olarak yükselen insülin seviyesi, selülitin yakılmasını önler, böylece yağ yakma çabaları boşa gider. İnsülin seviyesini belli bir düzeyde tutmak için beslenmemizden şeker ve işlenmiş gıdaları çıkarmamız gerekir.

  Şimdi de egzersiz konusuna bir bakalım. Bu konuda çaba harcayan her kadın bilir ki geleneksel egzersizler selüliti azaltmaz. Günlük aerobik egzersizini uygulayan pek çok insan selülitlerini yok etmek için umutsuzca çabalar. Günde 6-8 saat aerobik egzersiz dersi veren hocalarda bile inatçı selülit olduğunu görürüz. Bundan da anlaşılacağı gibi başka bir yol denemek gerekmektedir.

  Bunun yerine yüksek tempolu koşu yapılmalıdır. Tempolu koşu bacak kaslarını çalıştırır ve önemli ölçüde metabolizmayı hızlandırır. Bu tür egzersizler hedeflenen bölgedeki kasların eş zamanlı olarak uyarılmasını sağlar ve hızlı bir şekilde selülitler kaybolmaya başlar.

  Her kadın vücudunun hoş görünmesini ister. Fakat bazılarımızın bunun için daha fazla çaba harcaması gerekir. Selülit vücudunuzun bir parçası olmak zorunda değildir. Bunun için planlı bir şekilde gerekenleri yapmak , inanıyorum ki sizi mutlu edecek değişikliklere neden olacaktır. Neden bu başlangıç yarın olmasın?

  Aynalarda hoş yansımalar dilerim.

  www.bodytr.com

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


Henüz yorum yok. İlk siz olun!

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved