• Mangal Yapmak İstiyor ve Alerji hayatınızda ise DURUN!

  Posted 22 Ekim 2012 By alerjiyletanistim.com in Stefan Oğuzhanın Günlüğü With | No Comments Mangal Yapmak İstiyor ve Alerji hayatınızda ise DURUN!

  Hemen şunu belirteyim sonbahar mevsimi geçiş dönemleri olduğu için alerjenlere yine sıkıntı doğdu elbet. Biz de yaşiyoruz sadece oğlum değil. Eh ailecek alerjiyiz. Oğuzhan alıştı artık. Kendini çok iyi ifade ediyor ve buda bize kolaylık sağlıyor. Akıllı bıdık…

  Gelelim mangal işine… Öncelikle alerjen insanların kesinlikle dumanından uzak durması gereken bir durum. Alınan kömürler de sıkıntı yaratabilir nasıl mı?… Bizzat yaşadığımız durum sonrası harıl harıl yabancı kaynakları araştırdım durdum.

  Mangal kömürleri sedir, meşe, ceviz ağacından yapılıyor. Polen alerjisi vs. olan kişiler çok rahat etkilenebiliyormuş. Dumanı direkt etkiliyormuş hatta ” Anaflaktik Şok” geçirebilirmiş.

  İki hafta önce arkadaşlarımızı yemeğe davet ettik. Havanın güzelliğini de ekleyip ” Hadi çatı katımızda mangal yapalım ” dedik. O gün çok güzel geçti. Terasta etler pişerken Oğuzhan babası ve çok sevdiği amcasının yanlarına gidiyor, geliyordu. Uzun yıllar sonra ilk kez mangal yapıyoruz bu arada. Biz bayanlar içeride, teras kapısını da kapatmış sofrayı kuruyoruz. Duman içeri girmesin diye.

  Bu arada Oğuzhan’a sıklıkla ” Oğlum, dumana fazla maruz kalma ” tembihlerinde bulunuyorum. Bilinçli olduğum için değil. Aklıma gelmez böyle bir durum. Her şey güzel, yedik içtik. Bol kahkaha derken geç saat kendini gösterdi. Arkadaşlarımızı yolcu ettik. Oğuzhan yorgunluğa dayanamamış uyumuş. Bir süre sonra boğulurcasına öksürüğü başladı. Ben de telaş yok, soğukkanlılığı korumaya devam. Çünkü panik yaparsanız çocuğunuzu daha çok endişelendirirsiniz. Kucağıma alıp giysilerini açıp terslik var mı diye bakarken, sol gözü şişmeye ve kapanmaya başladı. Bu arada oğlum ” Anne, boğazım sıkılıyormuş gibi nefes alamıyorum ” dedi. Çok hızlı hareket ederek, gece hastaneye yetiştirdik. Ters giden bir şeyler vardı. Aklıma ilk gelen duman oldu. Çünkü yediği her şey kontrolümüzden geçiyor, mevsimle alerjinin belirtilerini de biliyorum. Geriye tek bir suçlu kalıyor duman…

  Hastane bizi tanıyor artık. Muayene sonrası gereken müdahale yapıldı.

  Özetle mangal dumanına alerjenler kesinlik maruz kalmamalı ve mangal eti de yememeğe gayret etsinler. Onun yerine elektrikli mangal öneriliyor. Yabancı kaynaklardan edindiğim bilgileri ” Alerji hastalıkları ” bölümünde yayınlayacağım.

  Gördük ki tecrübelerin sonu yok… Alerji düşünüldüğü gibi kolay bir hastalık da değil…

  Herkese bol sağlıklı günler…

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


Henüz yorum yok. İlk siz olun!

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved