• Yer: Türkiyenin En Ünlü Hastanesi / Müdahale: Anestesi ve Damar yolu açma / Aman Dikkat!!!

  Posted 07 Haziran 2012 By alerjiyletanistim.com in Stefan Oğuzhanın Günlüğü With | 7 Comments

  Oğlumun küf, nem alerjisi son zamanlarda yağmurların etkisiyle fazlaca oldu. Etkisi; burun tıkanıklığı, hapşırma, sık sık burun akıntısı fakat geriye yani geniz akıntısı, öksürük vs. Bunun sonuncunda da baş ağrısı eklendi. Doktorumuz film çekti. Sinüzleri dolmuş. Tuzlu su solisyonlarıyla burnunu boşaltmaya başladık. Biraz da olsa rahatladı. Ek olarakta antihistamin ilaçlara devam. Haziran sonuna kadar sabır.

  Bilindiği üzere, küf, nem, polen alerjisi olanlar Nisan,Mayıs,Haziran can sıkıcı aylar. Alerji bol bol tetiklenir. Oğlumun baş ağrılarına bir de baş dönmesi (sık olmasada) eklenince doktorumuz “Biz en iyisi Norologa yönlendirelim emin olalım” dedi. Noroloji bölümüne gittik. Oğlumun hareketleri gayet iyi çıktı fakat emar da istedi tam emin olabilmek için. Nereden bilebilirdik ki korku filmi buradan sonra başlayacak:

  Norologumuz “Stefan, cok uysal bir çocuk emar çekilirken rahatça durabilir” dedi. Biz bunu Emar kısmına ilettik. Fakat çocuklar uyutuluyormuş, cihazın içinde durmuyormuşlar. Israr ettiler tamam dedik. Gün verildi, o gün geldi ve gittik.

  9:30′da başlayacak olan emar 10:15′e kaydı. Oğlum neşe ile koridorda bizimle oynayıp, konuşup duruyor. Öncesinden oğlumuza anlattık, pür dikkat bizi dinledi, ikna oldu.

  Evet Anestesi uzmanı geldi nihayet. Elinde form bir çok soru sordu. Hastalığı var mı?, alerjisi var mı vs… Hepsini anlattık. Not aldı “Anestesi hekimi gelecek o da sizinle görüşecek” dedi. Bir süre sonra orta yaşlarda bayan geldi. Ricada bulundum “Oğlum uyutulurken yanında olmak istiyorum” kabul edildi. Üçümüz emar odasına yöneldik. Anestesi hekimi son derece kibar, ilgili ve açıklayıcı davranış içinde oğluma. Makinanın sedyesine oturttu. Odanın içinde bir oda daha var. Boydan boya camlı. Bir uzman da orada zannediyorum bilgisayara kaydediyor. Bİr kişi hazırlığı yapıyor, hekim hala oğluma bilgi veriyor. Oğlum “Bu uyku tıpkı gece uykusu gibi mi?, tekrar kalkacağım değil mi?” diye bir soru ekledi. Hiç endişeli değil. Uzay aracına benzetmiş hatta heyecanlı. Hekim öncesinden şu bilgiyi verdi bana “Narkozun içinde bazı maddeler alerji yapabileceğinden, oğlunuza damar yolu açıp serum takacağız”. Endişelenmedim dersem yalan olur. Tamam dedim.

  Hekim, oğlumun ağzına havayı tuttu. Derin nefes almasını söyledi. Oğlum aynen yaptı. Sonrası malum uykuya geçti. İşte bundan sonra işkence başlıyor (yazarken bile ellerim titriyor stresten);

  - Hekim önce oğlumun elinin üzerine damar yolu açmak için sokuyor. Fakat damarı bulamıyor içinde gezinmeye başlıyor iğneyle damar bulmak için. O anda uyuyan çocuk bir den acıyla “Ayyyy diyor” kıpırdıyor.

  - Anestesi hekimi iğneyi çıkarıyor. Bu sefer aynı kol yani sağ kolunun üst, iç kısmında ki damara yöneliyor. Tekrar batırıyor ama damara değil. Çocuğum acıyla bağırarak bir den yerinden kalkıyor. Şok oldum. Oğluma var gücümle ve tüm soğuk kanlılığımla sakinleştirmeye çalışıyorum. Yatırıyorum. Çocuğum hala yarı baygın. Hekim oradan da damarı bulamıyor. Çıkarıyor.

  - Aynı kolun bu sefer başka damarına yöneliyor ve o sırada ekliyor “aslınd damarlar çok iyi nasıl oldu bu? Merak etmeyin annesi çocuğunuz bunları hatırlamayacak” iyi de be kardeşim böyle bir düşünceyle her yerini delelim. Neyse başka damara tekrar sokuyor ekliyor yanındaki yardımcısına “Serumu tak, şişerse çekelim”. Başım zonkluyor. Çocuğuma bir şeyler olmuş vücudu istem dışı hareketlere yönelmiş. Yerinde durmuyor ama gözleri kapalı. Damar şişiyor tabiki. Ben orada artık “bebek hemşiresi çağırın, yapamıyorsunuz” diyorum. Tam o sırada camın arkasında ki bayan yerinden kalkıp geldi. İğneyi aldı ve sol koluna şak diye damar yolunu açtı. Bitti. BU kadar.

  - FAkat oğlum sol kolundan açılırken yerinde durmuyor artık. Anestesi hekimi çocuğuma o sırada tekrar hava veriyor, çocuk resmen çırpınıyor. Hekim bayan, çocuk kıpırdadıkça çenesinin altına dört parmağını dayamış bastırıyor ki oğlum bu seferde oğlum hala gözleri kapalı kadının parmağını ittiriyor. Ben ise o sırada şoka girmiş, aptallaşmış fakat tüm gayretimle oğlumu okşuyor, rahatlatmaya, sözlerimle destek olmaya çalışıyorum. Ve işkence bitiyor oğlum derin bir uykuya geçiyor. Çenesinin altında kadının 4 parmak izi resmen çıkıyor. Fakat bu seferde tuhaf bir soluk almaya çalışıyor. Endişeyle, sinirle “Neden oğlum böyle nefes alıyor, söyler misiniz?” diyorum. Anestesi hekimi beni okşayarak, sakinleştirmeye çalışarak “Çok normal merak etmeyin” diyor. Beni çıkarıyor.

  Şimdi işin uzmanı olmadığım için ve o anda şaşkınlık yaşadığım için bazı şeyler sorgulayamıyorsunuz. Nedenini bilsem keşke!

  Bu süreç sonrası oğlum 15 dk. sonra sağ salim baygın çıkarılıyor. O anda ben, tüm hastalığı boyunca dimdik duran ben gözlerimden akan yaşları durduramıyorum. Koridorda bekleyen eşime anlattığım için adam yerinde duramıyor. Telefonla arayan tüm arkadaşlarıma anlatıyorum. Herkes inanamıyor, kızgın.

  Koskoca hastanenin anestesi uygulamasına bakın. Damar yolu açamayan anestesi uzmanı. Böyle bir durum nasıl olabilir?

  Neyse oğlum içerden çıkarken aynı başarısız hekim bayan “O ses için merak etmeyin, dili içeriğe kaçmıştı. Sinüzit ya da alerjisi olduğu için”????? Meğer duyduğum o ses dil kaçmasıymış. İyi de be kardeşim ilk verdiğin narkozda zaten çocuğum uyumuştu ve böyle bir ses yoktu taki işkence şeklinde damar yolu açıp, çocuğumu uyarana kadar. Dayadı narkozu tekrar ne olduysa ondan sonra oldu. Ayrıca dil kaçması ile ilgili araştırmalara başladım. Zaten çocuk içeriye alınmadan önce bir form doldurulmuştu. Tek tek okumuştum. Orada dil kaçmasından bahsediyordu. Tehlike yaratan unsurlar arasında. Bakar mısınız? o kadar basit bir işlem için geldik neler geldi oğlumun başına! Delirmek üzereyim.

  Müşade odasına alındı yavrum. Kendine gelmeye başladı. Sonrası malum. Mide bulantıları, çift görme vs.

  Koridora çıktım. Kendimi sakinleştirmeye çalışıyorum. Derin nefes alıyorum. Avuçlarımı ovuşturuyorum. Zihmini toparlamaya çalışıyorum. Şikayet edeceğim.

  Hemen telefonuma sarılıyorum. Hastanenin halkla ilişkiler bölümünü arıyorum. Baş hekimliğe şikayette bulunmak için. Beni iyi tanıyorlar çünki bir ay önce müşade odasında inanılmaz bir sigara kokusu. Resmen havalandırmadan geliyor. Bir süre sonra öksürmeye başlıyorsunuz. Hemşireye ” Bu nedir böyle havalandırma da çalışmıyor burası hamam gibi, bir de sigara kokusu”. Hemşire bazı hastaların haftalardır yazılı şikayette bulunduğunu, kendilerinin de ama üst kat halkla ilişkiler bölümünden sonuca henüz varılmadığını söyledi. Halbu ki geçen haftalarda da geldiğimizde aynı kokuyu almıştık. Yerimden fırlayıp başhekimliğe gidip ortalığı ayağa kaldırmış 3 saat içinde sorun bulunmuş, işçiler getirilmiş ve hallolmuştu. Çok ilgili bir başhekim var çünki.

  Neyse halkla ilişkiler sesimden tanıyor beni. Bir solukta anlatıyorum. Şok oldular. Çünki anestesi uzmanları bu konuda çok deneyimliymişler. Bu sorunu gerekli yerlere ileteceklerini söylediler. Eminim iletecekler ama ben eve gelince başhekimliğe hitaben bir yazı yazdım. Çünki aklım başıma gelince çok önemli bir konunun nasıl atlandığını farkettim. Şöyle ki;

  - EĞER NARKOZUN İÇİNDEKİ MADDE ALERJİ YAPABİLİYORSA NİÇİN ÖNCE DAMAR YOLU AÇILIP SERUM TAKILMADAN DİREKT UYUTULDU?

  - BAŞARISIZ ÜÇ DENEME İLE DAMAR YOLUNU AÇAMAYAN UZMAN HEKİM, O SIRADA OĞLUM ALERJİ REAKSİYONU VERSEYDİ BU MADDELERE BU NASIL OLACAKTI?

  - AYRICA YILLARDIR BU HASTANEDEYİZ. PEDİATRİ VE ÇOCUK HEMŞİLERİ OĞLUMU ÇOK İYİ BİLİRLER. KAN ALINIRKEN VE DAMAR YOLU AÇILIRKEN ASLA AĞLAMAZ. ÇÜNKİ BİZ ONU ÖYLE BİR YETİŞTİRDİK Kİ ÇOK MANTIKLI VE DİRAYETLİ BİR ÇOCUK. KORKUTMADIK İĞNE VE DOKTORLARLA. NEDEN ÖNCE 5 YAŞINDAKİ BİR ÇOCUĞA KISA EMAR ÇEKİLMESİ DENEMESİ YAPILMAYIP DİREKT NARKOZ DAYATILIYOR.

  işte tüm bunları da ekleyerek yazımı gönderdim. Sonucu bekliyorum. Ama bu işin peşini bırakmayacağım. Bu arada alerji hekimlerine de danışmaya devam ediyorum. Araştırıyorum. Şimdilik aldığım bilgiler benim düşüncelerim doğrultusunda.

  Türkiye’nin en iyi hastanesinde bunları yaşamamız çok şaşırtıcı.

  Siz siz olun damar yolunu önceden açtırtınız çocuk hemşirelerine. Bizim çoğumuzun kolu kevgire döndürüldü.

  Yaşadıklarımızın hiç bir çocuğun başına gelmemesi dileğiyle.

  Sonuçları yazacağım ilerde…

  Bu arada Emar sonuçlarında oğlum pırıl pırıl çıktı. Sorun yok çok Şükür.

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


(7) Yorum

Cevapla
Narkoz » 24. Şub, 2015

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimle yazıma başlamak istiyorum.

Yaşım 27. Bugün bir numune hastanesinde bende burun eti, iç kemik düzeltme ve geniz eti operasyonlarını olacaktım. Daha önce bir tek 6 yaşındayken yarım saatlik bir genel anestezi almıştım.

İğne konusunda zaten hassasımdır lakin bakmayarak falan koldan kan vermeye alıştım zamanla. Sabahleyin ameliyathaneye alındım. Öncelikle beni ameliyathanede karşılayan kişi, beni taşıyan hasta bakıcıya bu operasyon için bir hemşire daha lazım dedi. Hasta bakıcı herkes çok yoğun cevabını verdi. Adam biraz daha ısrar etse de bu sefer ameliyathane içinden başka orta yaşlı bir kadın çıktı, zaten lokal anestezi değil mi birşey olmaz diye sordu. Hayır dedim 1saat 15dk sürecek bir genel anestezi olacak. Kadın tamam tamam bir şey olmaz sorumluluğu ben alıyorum diye saçma bir tabirle beni geçiştirdi, bir göze taşındım ameliyathane ranzasına yattım.

2 tane çok çok genç 18 yaşından 1 yaş büyük olmadığını düşündüğüm bir kız bir erkek ilk işlemlerimi yapmaya başladı. Kız beni ekg ye bağladı. Çocuksa bende damar açmak için uğraşacaktı ki el yerine kolumdan damar açabilir misiniz, elden huylanıyorum diye sordum. Olur farketmez dedi.

Benim damarlarım tabiri caizse derimin üstündedir. Elimde de kolumda da kocaman yeşil yeşil gözükürler. Bu sebeple de çok şükür çocukluğumdan sonra benden kan almak için bir den fazla iğne sokulmamıştır aynı anda.

Yanlız buna rağmen çocuk önce koluma hafif pıt pıt yapmaya başladı. Sonra çok canımı yakarak bir kaç ıkınma hamlesiyle çok garip bir yerden, kolumun ortasının biraz daha aşağı ve yan kısmından sokmuş. Sonra başkası geldi birşeyler konuştular ele alalım dediler. Hadi ordan çıkarıldı elde 1 delik, 2. delikte ancak bulabildiler. Tabi benim renk benz gitti bu kadar zorlama ile damarın bulunması sonucu, dedim tansiyonum düştü, doktor baktı normalin üstünde dedi. O zaman demek ki çıkıyor, midem bulanıyor dedim.

Neyse işlem başladı, nabzımı düşük buldular. Hemen bayılmadan söyledim, dedim daha önce spor yapmıştım o yüzden normal yaşantımda bradikardim vardır. Normalde 40-45 falan dır nabzım dedim. Neyse 10 dk sonra gözümü açtım, çıkarıyorlar herşeyi ve beni. Operasyona girmeden vazgeçmişler zira kullanılan antropax a (nabız hızlandırıcı) rağmen nabzım 35 e düşmüş.

Şimdi bunu genel olarak bir şikayet sebebiyle yazmadım aslında. Başımdan geçen taze bir olayı paylaşmak istedim. Sadece büyük ihtimal lise de sağlık, ya da üniversite 1 sağlık okuyan gencecik insanların bende ilk denemelerini yapması biraz rahatsız etti o da zira bir damarım için vücudumda 1 den fazla delik açılmasından hoşlanmamamdan kaynaklanıyor.

Bunun dışında ameliyat iptal oldu kbb nin devam edilsin düşüncesine rağmen anestezist sanırım risk almak istemediği için bu anestezi ilaçlarına karşı da komplikasyon geliştirmiş biz sizi sonra arayalım falan dediler.

Bakalım neler olacak.

Benim sadece ricam damara girme konusunda insanları kadavra gibi kullanmasınlar. Hele benim gibi damarı ortada insanların damarı ilk denemede bulunabilmeli. Bu seviyede insanlar olmalı. Olmadı yapay platformda önce öğrensinler.

Herkese geçmiş olsun.

Cevapla
Anestezist » 17. Eki, 2015

Bakın bu damar yolu uygulamasını benim üzerimde denemesinler demişsiniz hadi sizin üstünüzde olmadı onun bunun kimsenin üzerinde denemediler ileride nasıl sağlık çalışanı olmasını istiyorsunuz bu insaların? bi insan deneyim kazanmadan nasıl yapbilir bu işi birde anestezi yani ne kadar önem arz eden bir meslek allah korusun damar yolu açmayı bilmeyen bir anestezi uzmanı düşünün acil bir durumda size nasıl müdahale etmesini istersiniz? yapay platform olayı tam bir saçmalık hiç bir şey öğrenemiyorsun maket üzerinde ne öğrenirsen saha üzerinde öğrenirsin ayrıca ileride damar yolu açmasını bilmeyen bir sağlıkçı ile karşılaşmak istiyorsanız işinde uzman bir hemşire çağırıp açtırsınız damar yolunuzu şayet ileride o hemşire değil yeni sağlık çalışanları olacak bunuda aklınızdan çıkarmayın damr yolu uygulamasına gelirsek başarısız olması normal birşey neden derseniz herkes ilk girişte damarı bulacak değil damar kayabilir görünüyor olması damara girişin kolay olacağı anlamına gelmez şayet çok biliyoriseniz kendi kendinize damar yolunuzu açabilirsiniz iyi günler :)

Cevapla
Durdurulamayan » 15. Ara, 2014

4 yıllık sağlık memuruyum 2 yıl genel cerrahi 2 yıldırda acil serviste çalışıyorum. Damaryolunda da bir hayli başarılıyım. Bir Anestezistin elinden 3 tane bebek aldım bulunamayan 3 tane damaryolunu açarak, (bebekler anestezi ve kateterizasyon gibi enfeksiyon odağından kurtuldular) o yüzden iyi dinleyin.
Birincisi sizin anestezi sırasında orada olmanız en büyük hata, hekime karşı ajitasyonlarda bulunduğunuzu düşünüyorum.
İkincisi ben kendi kendime de damaryolu açabiliyorum ki bu illaki acı veren bir işlem, çocuğun bağırması normal.
Üçüncüsü deri altında gezinme olayı damarı isabet ettirememe veya damarı kaydırma gibi durumlarda yapılan en normal yöntem ki bunu her hemşire her sağlık memuru vaya her doktor yapar ki siz bunları bilmiyorsunuz ve farklı hatta çarpıtarak yorumluyorsunuz.
Dördüncüsü hekimden alerjik reaksiyonlar hakkında bilgi almışsınız bunun hakkında zaten bilgi almışsınız, velevki tam anlayamamışsınız.
Beşincisi diğer hasta eşrafının da söylemleri sizi kışkırtmış ki buda cahillikten kaynaklanıyor,
ki sağlık çalışanlarının muzdarip olduğu en büyük konu da bu. Hasta veya hasta yakınları kimisi telaş yüzünden kimisi özel ilgi istemesinden dolayı sağlık çalışanlarıyla büyük sorunlar yaşar ki BİLMEDİKLERİ için.
Kısacası tek birinci sebebi veyahut en büyük hatayı yazsam yeterliydi. Bir de söylemek istiyorum nem veya küf nerdeyse bu sorununda yok edilmesi gerek!…

Cevapla
Kelalaka » 09. Nis, 2015

“Ben sağlık memuruyum, anestezistin elinden hasta aldım.” Bize ne! Benim oğlumun koluna 10 defa iğneyi sokupta damar yolunu bulamayan hemşireye sen git sağlık memuru gelsin mi diyeceğiz! Bulana kadar sokuyorlar! 2 yaşındaki oğlum konuşamamasına rağmen resmen annesine yalvarıyor korkudan dolayı ama nafile. 5 dk’da 5 defa farklı yerini deliyorlar bulabilmek için. Yarım saat uğraştılar bugün! İçimize taş basıyoruz! “Özel ilgi bekleyen hastalar”…Bla bla blaa..Kimse beklemiyor birşey. Sadece bir tebessüm ve işinizi hakkıyla yapmanızı bekliyoruz. İnsan sektörü malesef sizin gibilerle dolu! Keşke bizler makina olsak da sizden de kimse özel ilgi yada merhamet, iyilik beklemese! Malesef O’nun iyi olduğu günleri görmek için O’nun acı çektiği günleri görmemiz gerekiyor! Bu süreçte de sizin gibi Cahil olmayıp egoist olan birçok insanla köprüyü geçmek zorundayız…

Cevapla
duyygucaan@hotmail.com » 22. Eyl, 2013

büyük talihsizlik olmuş ben laborantım işimde yeniyim eğer o cocuga mudahale edemeyecegımı dusunursem hıc zorlamam hele yaslı hastaların canını hıc yakmam saglık calısanları her zaman elının altındakının bır can oldugunu unutmamalılar.
çok geçmiş olsun..

Cevapla
alı kd » 25. Nis, 2015

Konunun dısına cıkmak gıbı olsada tek bununla kalınsa yetecek (damar yolu açamama) gecen kolum kırıldıgında 3 kez kırıp yenıden alçılandı, o yuzden şukretmek lazım beyler bayanlar..

Cevapla
alı kd » 25. Nis, 2015

Bu olay ben hemsire olmadan once olmustu, ve sunu farkettim bir ınsan copcu dahi olsa keyfine duskun olduysa diger insanları yakabılıyor.

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved