• Greyfurt’u ilaçlarla birlikte tüketirken DİKKAT!

  Posted 24 Ocak 2012 By alerjiyletanistim.com in Stefan Oğuzhanın Günlüğü With | No Comments

  Oğlum greyfurt’u çok ama çok sever. Üzerine de toz şeker serpiştirdiğimde keyfine diyecek yoktur. Gün aşırı ister ama fazlasına izin vermem. Nedenine gelince;

  Greyfurt, karaciğerimizde bulunan stokrom P450 denilen emzimi baskılıyor. Sitokrom p450, karaciğerimizde ve bağırsaklarımızda dışarıdan aldığımız ilaçları metabolize eder. Yani bu ilaçları zararsız hale dönüştürüp vücudumuzdan atar. Eğer bu emzim çalışmazsa metabolize edilmediği için vücudumuzda birikir ve zehirleyici etki yapar. Özellikle kolesterol ilaçları, HIV tedavisinde kullanılan ilaçlar, ALERJİ İLAÇLARI, bazı antidepresanlar ve antihipertansifleri kullananların bu konuda dikkatli olmaları gerekir. Bir bardak greyfurt içilmesi bile bu etkiye neden olabilirmiş. Öyleyse bu İLAÇLARI KULLANANLAR DİKKAT ETMELİ. Greyfurt suyunun etkisinin geçmesi için en az 24 saat geçmeliymiş.

  Bu nedenle oğlumun alerjisi alevlenip, alerji ilaçlarına başladığımızda greyfurt vermem. Her ne kadar çok sevsede. Bol bol su içiririm. Unutmayalım ki SU, alerji hastalıklarında en iyi içecektir.

  Sağlıklı günlere…

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


Henüz yorum yok. İlk siz olun!

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved