• El Jellerine Dikkat!

  Posted 19 Ocak 2012 By alerjiyletanistim.com in Stefan Oğuzhanın Günlüğü With | 1 Comment

  Gelişen teknoloji ile birlikte günlük hayatımızı kolaylaştıran bir çok malzemeler vs. insanlığa sunuluyor. Bazen bilinçli bazen bilinçsiz kullandıklarımız olmuyor da değil!..

  Bazı insanlar hijyen konusunu abartır hale getiriyor. Bu da aslında aşırı hijyen olmanın getirdiği hastalıklarla tanışdığını bilmiyor. Geçenlerde okuduğum bir haberde eldeki bakterileri öldüren el jellerinin alerjik insanlar için tehlikesine değinmiş. İçinde alkol bulunan el jellerinin buharlaşırken havaya kimyasal koku salgıladıklarını, bu kokunun alerji hastalıkları bulunan çocuklarda astımı tetiklediğine değinmiş. Ben bunu bizzat geçenlerde oğlumu rutin göz muayenesine götürdüğüm hastanede yaşadım. Hastanenin bir çok köşesine yerleştirilmiş el jellerinden oğlum düğmeye basıp ellerini temizledikten sonra bir den boğazına bir şey kaçmış gibi öksürmeye başladı. Hemen tuvalete götürüp ellerini yıkadım. Zaten öyle ağır bir koku almıştık ki aklıma hemen kokudan olduğu gelmişti.

  Kim ne derse desin su ve sabunun yerini hiç bir şey tutamaz. Çocuklarımıza el yıkamayı alışkanlık haline getirttirelim ama hastalık derecesinde hijyen olmayı öğretmeden. Çocuklar kirlenmeli diyen annelerdenim.

  Sağlıklı günlere…

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


(1) Yorum

Cevapla
Esma » 19. Oca, 2012

Birgul hanim cok onemli bir konuya deginmissiniz. jellerin ellerimizi tam temizledigine inanmiyorum zaten. su sabun dururken niye jel? ayrica kirlendiyse yikayalim. sokakta yikayacak yer yoksa al pet sise su yika. bilmedigimiz maddeleri surup duruyoruz vucutlarimiza.

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved