• Alerji Aşısı

  Posted 19 Ocak 2012 By alerjiyletanistim.com in Alerji Türleri ve Hastalıkları With | No Comments Alerji Aşısı

  Faydalı bilgiler alerji aşısı (allergivaksinasjon)
  Dato publisert: 20.04.2007 Sist oppdatert: 04.07.2007nb

  Hastanın ilaç tedavisinden yeterli şekilde sonuç alamadığı ve uzun süreli olan ciddi alerjilerde, alerji aşısı alternatif tedavi şeklidir. Alerji aşısı, hypodesensitizasyon (birnevi duyarsızlaştırma tedavisi ) veya özel bağışıklık terapisi olarak da tanımlanır, ve kortizon aşısı ile karıştırılmamalıdır.

  Alerji aşısında, kişinin tepki gösterdiği alerjenlerden ufak dozlarda öz alınır ve deri altına şırınga ile zerk edilir. Dozlar başlangıç olarak alerjik tepki yaratmayacak miktarlarda olacak. Daha sonra dozların miktarı derede derece ve dikkatlice, kişinin tahammül edebileceği en yüksek miktara kadar arttırılır. Bu muhafaza dozu normalde 3-5 yıl boyunca her 6-8 hafta da bir verilir. Bu yolla, kişi, tedavide kullanılan alerjenlere karşı tolerans (direnç) geliştirebilir.

  Bu tedavi hangi durumlarda kullanılabilir?
  Alerji aşısı, polen alerjisinin birçok türlerinde kullanılabilir (huş ağacı, fındık ağacı ve çimenler). Alerji aşısı, ciddi derecede bal arısı veya yabanarı alerjisi olan hastalarda, hayati tehlike arz edecek tepkilerin rizikosunu azaltmak için de kullanılır. Bazı nadir durumlarda, hayvanlara ve keneye karşı da aşı olunabilir. Araştırmalar, alerji aşısının, astımın ilerideki gelişmesini önlemede veya alerjik astımın daha iyi kontrol altında tutulmasında yararlı olduğunu göstermiştir. Ancak, ciddi astım hastalığı olan hastalar alerji aşısını kullanmamalıdır.

  Kimler tedavi görebilir?
  Alerji aşısına başlamadan önce, normal alerji tedavisinin, antihistaminlerle artı göz ve burundaki belirtilere yönelik lokal (yerel) ilaçlarla, iyice denenmiş olması lazımdır. Eğer belirtiler buna rağmen devam ediyorsa, alerji aşısı iyi bir alternatif olabilir.

  Alerji aşısı 5 yaşından küçük çocuklar için tavsiye edilmez. Aynı şekilde, kontrolu zor olan astım, kalp ve damar hastalığı olan hastalara veya kanserli hastalara da tavsiye edilmez. Tedaviye hamilelik sırasında başlanmamalıdır. Sağlam muayene ve alerji testine ek olarak akciğer fonksiyonlarının bir uzman tarafından degerlendirilmesi yapıldıktan sonra alerji aşısına başlanabilir. Aile doktorunuz uzman hekime havalenizi yapabilir.

  Tedavi nerede yapılır?
  Alerji aşısı sadece dahiliye uzmanları, kulak-burun-boğaz uzmanları ve alerji konusunda özel uzmanlığı olan çocuk doktarları tarafından yapılmalıdır. Bu, tedavinin özellikle başlangıç aşamasında yan etkilere neden olma rizikosu olduğundan dolayıdır.

  Aşının ücreti Sosyal Sigorta (folketrygden) tarafından mavi reçete yönetmeliklerine göre size geri iade edilecektir. 1. Haziran 2003 tarihinden itibaren alerji ilaçları için hususi iade tarifeleri uygulanmıştır.

  Yan etki rizikosu
  Alerji aşısı, bir miktar yan etki rizikosu içermektedir. Bu, burunda tıkanmalar, gözde kaşıntılar ve şişmeler gibi hafif belirtilere, veya nefes darlığı ve alerji şoku gibi ciddi ve muhtemelen hayati tehlike arz edecek belirtilere sebep olabilir. Bu, daha çok başlangıçta ve aşının yapılmasından hemen sonra görülmektedir. Bu nedenden dolayı, olası şiddetli tepkilerde acil yardım yapılabilmesi için, tedavi uzman birimlerde yapılmalıdır. Aşının yapıldığı ilk gün boyunca, kişi, deride şişkinlik şeklinde yerel tepkiler hissedebilir.

  Tedavinin etkisi nasıldır?
  Alerji aşısının alerji belirtilerini ve ilaç kullanımını önemli derecede azaltabilecek etkin bir tedavi şekli olduğu ispatlanmıştır. Aşının etkisi tedavinin bitmesinden sonra en az 6 yıl devam edebilecektir. Yalnız, bazıları aşının yararını görmeyecektir, ve şimdilik tedaviden yarar görebilecek kişilerin önceden seçilebilmesi mümkün değildir.

  Alerji aşısı kendi başına, nispeten zaman isteyen ve pahalı bir tedavi şeklidir. Yan etki rizikosu ve herkesin tedaviden yarar göremiyeceği gerçeği, tedaviye başlanılmadan önce iyice değerlendirilmelidir.

  Bağışıklık tedavisinin yeni ve daha iyi türlerinin gelişmesiyle, daha güvenli ve daha iyi sonuçlar alınması umulmaktadır. (aşağıdaki kendi bölümüne bak)

  Sayılarla gerçekler : Araştırmalar, Norveç’deki nüfusun % 26.8 inin astımdan veya alerjiden rahatsızlık duyduğunu göstermektedir. Norveç’de , 300 000 i ağır olmak üzere, yaklaşık 900 000 polen alerjili kişi bulunmaktadır. Norveç’de, 1999 yılından beri 1400 kişi alerji aşısı ile tedavi olmuştur. Bu, diğer iskandinav ülkelerinde görülen vakalardan oldukça daha azdır.

  Alerjide geleceğin tedavi şekilleri:
  Çimen poleni alerjisine karşı kullanılan alerji aşısının tablet şeklindeki türü Norveç’de deneme aşamasındadır. Alerjenlerin tablet halinde alınması, tedavinin büyük bir kısmının evde yapılmasını sağlayacaktır ve kişinin sürekli olarak doktora gitmesine gerek bırakmayacaktır. Tabletin çimen polenine karşı, ne derece uzun veya kısa vadeli etkisi olacağını söyleyebilmek için daha çok erkendir.

  Alerji aşısında kullanılan alerjenlerin genetiğinde değişiklik yapılmış türlerini üreterek, bağışıklık tedavisinin yeni türleri geliştirilmektedir.

  Alerjiye sebep olan antikorlar IgE olarak adlandırılır. Anti-IgE’lerin aşısını içeren tamamıyla yeni bir tedavi türü de denenmiştir. Çok özel indikasyonlarda, çalışmalar iyi sonuçlar vermiştir. Anti-IgE bugün Norveç’de mevcuttur.

  www.naaf.org

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


Henüz yorum yok. İlk siz olun!

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved