• Türk Hava Yollarının örnek davranışı…

  Posted 02 Ocak 2012 By alerjiyletanistim.com in Stefan Oğuzhanın Günlüğü With | No Comments

  Amerika’dan Türkiye’ye dönen yolculara THY, ‘Bu uçuşumuzda fındık servisi yapılmayacaktır. Uçaktaki bir yolcumuzun alerjisi olduğu için uçağa fındık ve fındıklı bir ürün alınmamıştır’ anonsu yaptı. Alerjik bir durumvarsa, THY satış ünitelerine, rezervasyon yaparken rapor iletilmeli ya da ISTHRXH-ISTHHXH, ISTHHTK-ISTHGTK adreslerine talep iletilmeli.

  Bu gibi durumlarda yolcunun bulunduğu kabin dikkate alınmaksızın (hava dolaşımı nedeniyle solunum etkilendiğinden) alerjiye neden olan ürünün uçağa yüklemesi yapılmıyor. Kabin memurları anons yaparak durumu diğer yolcularla paylaşıyorlar. Çantasına kuruyemiş alana da uyarıda bulunuluyor, bu ürünlerin tüketilmemesi gerektiği söyleniyor. Alerjisi olan ve uzun uçuşlardan kaçınanlar için IATA özel yemek kodlarında tanımlanmamış olsa da fındık fıstık gibi ürünlere alerjisi olanlar da önlem aldırabiliyor. THY doğruladı

  THY Basın Müşaviri Ali Genç, ‘Evet durumdan haberim var. Fındıklı hiçbir şey uçuşa alınmıyor. Sıfır risk alıyoruz bu gibi durumlarda. Alerjisi olanlarla ilgili bir prosedür var. Malum son yıllarda özellikle çocuklarda alerjik durumlarda artış da var. Korkarak uçağa binenler için önlemler alınıyor, bilginiz olsun” dedi.Fındığa alerjisi olan, nefessiz kalıp boğuluyor
  Kuruyemiş alerjisi insanlarda çok sık görülen bir durum olarak biliniyor. Kuruyemiş alerjisi olanlarda bağırsaklar bozuluyor, nefes alma güçlüğü çekiliyor ve anafilaksi gibi belirtiler ortaya çıkıyor.

  Uzmanlar anafilaksinin alerjik reaksiyonların en ağırı, en hızlı gelişeni ve en dramatik sonuçlar doğurabileni olduğuna işaret ediyorlar.
  Alerjiye maruz kalınan ilk dakikalar içinde bütün vücut etkileniyor. Anafilaktik reaksiyon ile kandan ve dokulardan histamin gibi kimyasal maddeler aniden salgılanmaya başlıyor. Anafilaktik şoklarda bronşlar kabarıyor, kan basıncı düşüyor ve boğulma görülüyor.
  THY’nin Viyana merkezli ikram şirketi Do&Co’nun yetkilileri alerjik durumlara karşı bir önlem olarak bu uygulamanın başlatıldığını belirtiyorlar. Yetkililere göre bu titizlik gösterilmediği takdirde havada ölüme sebebiyet verecek ani rahatsızlanmalar yaşanabilir. Zira fındığa alerjisi olan birine uçakta müdahale şansı bulunmuyor.

  Yapılan anons ile hem fındık fıstık ikram edilmeyeceği belirtiliyor, hem de diğer yolculardan fındık yememesi isteniyor. Uçağa fındık yüklenmemesi için yolculardan talep gelmesi gerekiyor.

  Haberexpres

  İLGİLİ HABERLER

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


Henüz yorum yok. İlk siz olun!

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved