• Çocuklarda Ateş Ve Ateşi Düşürme Medotları:

  Posted 25 Temmuz 2011 By alerjiyletanistim.com in Çocuk Sağlığı ve Eğitim With | 4 Comments Çocuklarda Ateş Ve Ateşi Düşürme Medotları:

  ÇOCUKLARDA ATEŞ VE ATEŞİ DÜŞÜRME METODLARI

  10 Nisan 2011, 17:03 Dr. Savan Günay

  Ateş düşürmek İçİn asla kolonya, alkol, sirke, buz ve soğuk su kullanmayın. bunlar damarları ani olarak büzer ateş düşer gibi olur. sonrasında ise damarlar genişler ve ateş daha fazla yükselir. . özellikle küçük bebeklerde havale riskini arttırır.

  Öncelikle Ateşin çocuğunuz için bir savunma mekanizması olduğunu unutmayın. Her çocuğun ateşi çıkar. Bu vücudun savunma mekanizmasıdır. Önemli olan çıkan ateşi kontrol altında tutmaktır. Öncelikle Ateşli Çocukta yapılmaması gerekenleri maddeler halinde anlatacağım 1. Çocuk ateş nedeniyle titrer. aile eli ayağı buz gibi başı yanıyor çocuğumun der. Bu tamamen ateşin doğası ile ilgili bir durumdur. Kan dolaşımının fazla olduğu baş ve vücut kısmı daha sıcak kan dolaşımının az olduğu el ve ayaklar soğuk olacaktır.
  1. Çocuğunuz Ateşliyken,titrese,morarsa bile Asla ve asla üzerini örtmeyin.(Çocuğun üzerini örtmekle yangına odun atmak arasında bir fark yoktur)

  2.Ateş düşürmek İçİn asla kolonya, alkol, sirke, buz ve soğuk su kullanmayın. bunlar damarları ani olarak büzer ateş düşer gibi olur. sonrasında ise damarlar genişler ve ateş daha fazla yükselir. . özellikle küçük bebeklerde havale riskini arttırır.

  3.-İk üç tane tane havluyu veya temiz bezi soğuk olmayan yaklaşık 35-36 derece sıcaklıkta su dolu bir leğene koyun. ondan sonra bir havluyu hastanın alnına yerleştirin, diğer havlular ile bilek içlerini, koltukaltlarını, karın ve kasık bölgelerini silin. bezleri en fazla 3 dakika da bir suya sokun. bir havluyu ıslatıp alna koymanın ateş düşürmeye bir yararı olmayacaktır. 20-30 dakika boyunca havluları sık sık ıslatarak sürekli değiştirmeniz lazım. bu arada bol bol su içirin. eğer bu yeterli gelmezse hastayı 35-36 derece sıcaklıkta su dolu küvete sokun ve en az yirmi dakika bekleyin. soğuk su ile 1-2 dakika duş yapmanın yararı yoktur, tam tersine zararı vardır.su sıcaktan soğuğa dek kademeli olarak soğutulabilir ama ani soğutmayınız.

  4. Bu arada ateş 38 c yi görüyor veya 39-40 C ise öncelikle Ibuprofen etkili şuruplara yönelin
  bunlar(Dolven,Pedifen,Ibufen,…. ) gibi şuruplardır. Yüksek ateşte 4 saatte bir bu şuruplardan verilebilir.Bu ilaç verme periyotları arasında hala ateş 38,2 nin atına düşmüyorsa araya Parasetamol içeren şuruplarla araya girilir. (Calpol,Tylol,Volpan,Minoset etc) ve asla unutmayın ki saati sektirir veya uyuya kalırsanız ateş yine yükselecektir.
  Demek ki ıbufen ve parasetamol kombinasyonu ilk seçenektir.

  Örnek olarak kabaca

  10 kg lık bir Çocukta ateşi düşürmek için

  4 saatte bir 1+1/4 ölçek Ibuprofen(Dolven,Pedifen,Ibuprofen vs.) verilir .
  Ateş 4 saat dolmadan 38,5 u geçerse araya 1 ölçek Parasetamol(Calpol,Tamol,Parol,Tylol vs.) ile girilir.

  15 kg lık çocuk için 1+1/2 ölçek Ibuprofen verilir .
  Ateş 4 saat dolmadan 38,5 u geçerse Ibuprofen ve 4 saat arayla 1,5 ölçek Parasetamol(Calpol,Tamol,Parol,Tylol vs.) verilir

  20 kg lık çocuk için 2 ölçek Ibufen verilir . Ateş 4 saat dolmadan 38,5 u geçerse Ibuprofen ve 4 saat arayla 1,5 ölçek Parasetamol verilir

  bunun yanında yine soğuk uygulamaya devam edilir .

  PERİFERİK SOĞUTMA (Anlına,vücuduna,kasık aralarına bez koyma veya yeterli gelmezse ılık duş )
  ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ VERME
  SU KAYBINI ÖNLEMEK VE ATEŞİ DÜŞÜRMEK İÇİN BOLCA SIVI VERİNİZ.

  Biz bu metoda PAS Metodu diyelim aklımızda kalsın

  Not :Bunlara rağmen ateş düşmüyorsa Metamizol içeren Novalgin Şurup veya damla her zaman olmamak kaydıyla kullanılabilir.

  www.savangunay.com

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


(4) Yorum

Cevapla
Levent » 27. Ara, 2015

Çok güzel anlatmış sınız Teşekkür ederiz

Cevapla
SEDAT » 17. Oca, 2014

havale nasıl olur

Cevapla
ELÇİN » 11. Oca, 2013

Mrhb,
ateşi ölçerken, eczaneden aldığımız koltukaltından ölcen dereceyle farklı (daha yüksek), kulaktan ölcülenle farklı, alından ölcülenle farklı (en düşük) cıkıyor sonuclar hangisine göre hareket etmeliyiz? koltukaltı 38 i gecerken diğerleri 36,5-37,5 arasında değişiyor hangisine göre ilac vermeliyiz?

Cevapla
alerjiyletanistim.com » 14. Oca, 2013

Merhaba,

Geçenlerde ben de bunu doktora sormustum. Yaniti; kulak her zaman yarim derece daha fazla olcer. Biz ona gore ayarliyoruz.

Birgul

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved