• Yalancı Kuş Palazı / Krup Sendromu

  Posted 22 Temmuz 2011 By alerjiyletanistim.com in Çocuk Sağlığı ve Eğitim With | 7 Comments Yalancı Kuş Palazı / Krup Sendromu

  Krup sendromu

  Krup sendromu nedir?

  Hastalığın etkeni bakteri ve virüslerdir. Virüs veya bakterilerin neden olduğu özellikle gırtlak ve ses tellerinin kızarıp şişmesi ile nefes almakta ani olarak zorlanma ile kendisini gösteren bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Difteri halk arasında kuşpalazı (krup) olarak bilinir. Benzer bulgulara yol açan ve diğer etkenlerle oluşan hastalıklara da yalancı kuşpalazı denirdi. Günümüzde hepsine birden krup sendromu denilmektedir.

  Hastalığın belirtileri nelerdir?

  Krup sendromu olarak bilinen bu hastalık grubunun %95’inden parainfluenza adı verilen virüsler sorumludur ve viral krup adı verilir. Genellikle iki yaş civarında gözlenir. Hastalık ateş ve burun akıntısı ile başlar. Daha sonra nefes almakta zorlanma, havlar tarzda tipik öksürüğü ve ses kısıklığı ile basit nezleden ayırt edilir. Spazmodik krup denen tabloda ise ateş olmaz ve genellikle gece aniden ortaya çıkan nefes almakta zorlanma ve havlar tarzda öksürük ile kendisini gösterir. Temelde var olan alerjik yapı hastalıktan sorumlu tutulmaktadır. Tekrarlayabilme özelliğine sahiptir. Krup sendromuna neden olan bir diğer hastalık Akut epiglotitis. Bu hastalığa Hemofilus influenza denen bir bakteri neden olur.

  Genellikle 1–6 yaş arası çocuklarda görülür. Gırtlak üzerinde yer alan epiglot denen kapağa benzeyen yapının kızarıp şişmesi sonucunda yüksek ateş, halsizlik ağır solunum yetmezliği, nefes almakta zorlanma ve yutma güçlüğü ile hastalık kendisini gösterir. Öksürük viral kruptakinin aksine yoktur veya belli belirsizdir. Hasta nefes almak için kendisine uygun bir pozisyon seçer ve bu pozisyonda sabit kalır, hareket etmek istemez. Ateş çok yüksek, genel durum bozuktur. Hasta tükürüğünü yutamaz ve ağzından salya akıtır. Yaşamı tehdit eden ağır solunum yetmezliği acil tedavi gerektirir. Solunum yolunun tamamen kapatılmasına yol açabileceğinden ağız boğaz muayenesinden bile kaçınmalıdır.

  Bakterilerin neden olduğu trakeit (gırtlağın alt kısmının iltihabı) diğer bir krup sendromu nedenidir. Hastalık ağır viral krup gibi belirti gösterir. Ateş viral krupta gözlenenden çok daha yüksektir ve kanda bakteri enfeksiyonunu gösteren bulgular vardır. Ağır solunum yetmezliğine neden olabilir. Difteri, halk arasındaki adıyla kuş palazı ise aşılanmamış çocuklarda gözlenebilen bakteri kaynaklı bir krup sendromu nedenidir. Bademciklerin olduğu bölgeyi tamamen kaplayan, alt ve üst solunum yollarına doğru yayılabilen üzeri kül rengi bir kabukla kaplı, kaldırılınca kanayan bir yara yapar. Ateş çok yüksektir.

  Halsizlik, iştahsızlık, yutkunmada güçlük vardır. Difteri mikrobunun toksini kana karıştığında çeşitli organlarda da hasar meydana gelir. Özellikle kalp kasının tutulması ile ritim bozuklukları ve kalp yetmezliği sonucunda ölümle sonuçlanabilir.

  Hastalığın tedavisi nedir?

  Krup Sendromunun en sık nedeni olan viral krupta tedavi ateşin düşürülmesi ve solunumun rahatlatılmasına yönelik olmalıdır. Bu amaçla soğuk buhar, gerekirse steroid türü ilaçlar ve ateş düşürücüler kullanılır. Ağızdan beslenmede güçlük varsa hastaneye yatırılarak damar yolundan serum verilmesi gerekebilir. Spazmodik krup tekrarlayıcı özelliğe sahiptir. Soğuk buhar veren bir cihazın evde bulundurulmasında fayda vardır. Bakterilerin neden olduğu trakeit ve epiglottitte ise tedavide yukarıda bahsedilenlere ilave olarak mutlaka yatırılarak uygun antibiyotiğin damardan başlanması gerekir.

  Hastalıktan korunmak mümkün müdür?

  Kalabalık ortamlardan ve hasta kişilerden uzak durma, genel hijyen kurallarına uymanın dışında viral ve spazmodik kruptan korunma yolu yoktur. Akut Epiglotite neden olan Hemofilüs influenza tip B adlı bakteri çocuklarda aynı zamanda menenjit ve orta kulak enfeksiyonuna neden olur. Bu bakteriye karşı üretilen aşı halk arasında menenjit aşısı olarak bilinir ve karma aşı ile birlikte 2–4–6. aylarda uygulanır. Hastalığa karşı %95’in üzerinde koruyuculuk sağlar. Difteri aşısı beşli karma aşı içerisinde bulunan bir aşıdır.

  Hastalıkla ilgili sık sorular:

  1-Hastalığın tedavisinde kullanılan soğuk buhar çocuğumun zatürre olmasına neden olabilir mi?

  Soğuk buhar tek başına zatürreye neden olmaz. Ancak hastalığın neden olduğu vücut direncinde zayıflama nedeni ile ikincil enfeksiyonlar gözlenebilir.

  2- Tekrarlayan krup hastalığına karşı nasıl önlem alınabilir?

  Altta yatan alerjik bir nedenin araştırılması, solunum yolu aşırı duyarlılığın değerlendirilmesi, bağışıklık durumunun incelenmesi gerekir.

  www.engelsizdunyam.com

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


(7) Yorum

Cevapla
Allan Mccrory » 30. Nis, 2018

Hi there Krup hastalığı / Krup Sendoromu

Find your audience, build a relationship and sell your products.
Reach your business goals with AWeber’s email marketing and automation platform.
With AWeber, you get all the email marketing tools you need to create and send beautiful and engaging emails.
For a behind-the-scenes look at how you can use AWeber.
Sign up free to our Test Drive email series: http://bit.ly/easy_email

Cevapla
Sophia De La Condamine » 25. Nis, 2018

Howdy Krup hastalığı / Krup Sendoromu

TURN $1 INTO $5, $10 … EVEN $50 ALL DAY LONG
Free Video Shows How To Make 5-50X ROI In The Untapped Crypto Market With
The World’s 1st FULLY AUTOMATED CryptoCurrency Software

Watch this video: http://bit.ly/Crypto_Suite

Cevapla
Debbie McKeel » 25. Nis, 2018

Hello Krup hastalığı / Krup Sendoromu

Discover The Secret 3-Step Amazon Formula
Start Earning Affiliate Commissions On Demand!
Start Seeing Regular Big Commission Checks!
Watch this video: http://bit.ly/Shop_ABot

Cevapla
Arlie Beggs » 24. Nis, 2018

Hello there Krup hastalığı / Krup Sendoromu

Find your audience, build a relationship and sell your products.
Reach your business goals with AWeber’s email marketing and automation platform.
With AWeber, you get all the email marketing tools you need to create and send beautiful and engaging emails.
For a behind-the-scenes look at how you can use AWeber.
Sign up free to our Test Drive email series: http://bit.ly/easy_email

Cevapla
Figen mutluoglu » 15. Nis, 2016

Merhabalar oğlum 4 yaşında ağır pnomani geçirdi 23 gün yogun bakımda yatti sonrasında krup la tanıştık suanda 8 yaşında ve nisan ila temmuz ayları arasında çok daha sık olarak gece 2 gibi başlayan ataklar geçiriyoruz. Bu senenin açılışını dün gece yaptik ve 5 tur hava verilip ağızdan iğne ile biraz açıldık. şimdi sorum evde ev tipi buhar makinasi kullanıyoruz fakat hastane tipi alarak evde hastahane öncesi kullanmamız da sakinca varmidir

Cevapla
alerjiyletanistim.com » 14. Oca, 2013

Krup sendromu genelde 5-6 yaş arası görülür fakat 15 yaşında da görüldüğü gözlenmiştir. Daha çok sohbarda görüldüğünü anlatmıştı doktor. Fakat en doğru ve en bilgili cevap uzman doktorunuz verecektir elbette.

Cevapla
yeşim özistanbullu » 12. Oca, 2013

krup kaç yaşına kadar devam edre,kesin biter mi?kızım 7yaşında hala devam ediyor ve endişeleniyorum.

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved