• Pire ısırığı izleri!

  Posted 15 Temmuz 2011 By alerjiyletanistim.com in Stefan Oğuzhanın Günlüğü With | 5 Comments

  Çok ilginçtir ki sitede pire ısırığı alerjisi son iki ayda en çok okunan konu oldu. Bana bu konu ile ilgili e-postalar da geliyor. Soruluyor “ısırık izleri ne zaman geçer?” vs… Öncelikle şunu belirtmek istiyorum her insanın bağışıklık sistemi farklıdır. Benim kedi piresi alerjim çok yüksek seviyede devam ettiği için Mart sonundan beri ısırılan bölgeler iyileşme göstersede izler leke gibi şimdilik duruyor. Ofiste benim gibi aynı reaksiyonu veren başka arkadaşımında izleri aynen duruyor. Deniliyor ki pire ısırığı izleri uzun bir süreç alıyor tam olarak geçmesi için. Bazen kalıcı iz bırakabiliyormuş!. Uzun süre kullandığım kortizonlu kremler, derimin pigmentini bozdu. Bazı ısırık bölgeleri tıpkı sedef hastası olmuş gibi beyaz bir renk aldı. Onların içinde tedaviye başladım. Bakalım sonuç ne olacak!

  Şunu hep dile getiyorum. Hayvan sevmek başka toplum içinde bulunduğumuz kamu sektöründe ofis içlerinde kedi, köpek beslemek bambaşka bir şey. Ve hala kedi piresinin insanı ısırmadığını iddia eden eğitimli insanlar var. Hoş görüyle yaklaşıyorum. Biliyorum ki insan sevdiği varlıklara toz kondurmak istemez. Fakat getirdiği sorunlar insan sağlığını, güvenliğini tehdit ediyorsa bu durum tartışmaya açılır. Evimde hayvan besliyor ve pireler sarmış olsaydı işim daha kolaydı. Hayvana pire damlası yaptırır tüm evi ilaçlandırırdım. Fakat üniversite ortamında hele hele yemek yediğiniz yemekhanelerde bile kedilerle içiçeyseniz işiniz zor. Koskaca bina ilaçlanıyor ama yüzlerce kedi cirit atıyor. Hangi birini tutup pire damlası yapabilirsiniz ki??? İşte alerjen insanların var olduğunu okula anlatmaya çalışıyorum. İlerleme var mı! eh diyeyim. “Alerjenlerin verdiği tepkilerden” bahsediyorum sanki uzaya ip atlamaya gidelim hadi demişim gibi yüzüme şaşkınlık ifadesiyle ve anlamsız bakılıyor. Yani İŞİMİZ ZOOOOOOR. ALERJİYLE YAŞAYAN TÜM ARKADAŞLARA, AİLELERE SESLENİYORUM ÇEVRENİZİ BIKMADAN USANMADAN AYDINLATIN. EVET BİLİYORUM ÇOK YOL ALMAMIZ LAZIM AMA NE YAPALIM YOLDAN DÖNMEK YOK!

  Sabırlı günler diliyorum…

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


(5) Yorum

Cevapla
yusuf » 18. Haz, 2016

Ya nee olur yardim edin vucudumun her yeri lekelerle doldu alicam artik ne yaprim kurtulamadim lekelerden acele cevap yazin ne oluur

Cevapla
Birgül » 26. Eyl, 2013

Pire ısırığı hikayemin üzerinden çokca bir zaman geçti. Hala ısırılmalarım devam ediyor. Çünkü Boğaziçi Üniversitesinin her yerinde dolanan ve ofislerde, vs. her yerde beslenen kediler nedeniyle kwella’yı kullanmak zorunda kalıyorum.

Elbette bu kaşıntıyı ve izleri ancak yaşayan bilir. Hele benim gibi alerjik reaksiyon veriyorsa tehlike boyutuna bile gelebilir.

Maalesef ilk ısırılma izleri kaldı. Diğerli ise zorlu bir tedavi süreci sonrası hafifledi.

Evde beslenmesi isteyenin özgürlüğüdür. Ama kamu alanlarında sayıları memurlarla başabaş gelen kedilerle sağlımızı tehlike oluşturacak hale getirilmesine karşıyım. Sorun burada. Yaz döneminde bir çok ofis kapatılıp ilaçlanmak zorunda kaldı. Nicin? Pire sardı tüm binayı. Düşünün artık…

Cevapla
Çido » 03. Haz, 2013

Kedi piresi kaptım 2 hafta oldu kaşıntılarım geçmedi ve gitgide alerji yayılıyor kwell losyonda bir yere kadar ne bela birşeymiş

Cevapla
birgül » 11. Eyl, 2011

Seda hanim’a katiliyorum. Nisan’da baslayan pire isirigi alerjimin uzerinden 6 ay gecmesine ragmen lekeler olduğu gibi kaldı. Benim gibi pirelerden uzaklaşayaman mağdur kişilere reklam olur mu pek önemsemiyorum ama Kwell-P şampuani ile duş almalari ya da Kwell’in losyonunu sürmelerini öneririm. En azindan şimdilik pireli ortamda çok çok az ısırılıyorum. Üniversitenin her yeri ofisler, yemekhaneler, bahçe sayıları neredeyse personel ile başa baş gelen kedilerle doldu taştı.

Sağlıklı günler.

Cevapla
Seda Çolakoğlu » 08. Eyl, 2011

aynı sorunu yaşıyorum ve 1 yıldır lekelerde hiçbir değişiklik olmadı. kahverengi çok sayıda leke kaldı. bu sıkıntıya yeni kapılan arkadaşlara önerim nasıl başaracaklar bilemiyorum ama kaşımasınlar. özellikle ayak bileklerini sakın kaşımasınlar.. üzerine ıslak bez koyarak beklesinler, ceplerinde kaşıntı önleyen kremlerle dolaşsınlar, sabretsinler.

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved