• Serkan Kırdoğan’a teşekkürler!

  Posted 23 Mayıs 2011 By alerjiyletanistim.com in Stefan Oğuzhanın Günlüğü With | 1 Comment

  Uçak yolculuğunda alerji hastalarıyla ilgili, havayolları ne gibi önlemler alıyor ya da önlem alınıyor mu sorusuna emek vererek yaptığı araştırmaları bize gönderen Sayın Serkan Kırdoğa’na teşekkürlerimizi sunuyoruz. Çok önemli bilgileri buradan yayınlıyorum. Önlem aldırmak hepimizin elinde…

  HAVAYOLU ŞİRKETLERİNİN FINDIK ALERJİSİ SAHİBİ YOLCULAR İÇİN UYGULADIKLARI TEDBİRLER

  GENEL BİLGİLER
  IATA üyesi şirketler, ICAO kurallarına göre kabin ekibine hayat kurtarıcı teknikler öğretmekte, ancak bu sadece defibrilatör ile alakalı durumlar için geçerli (kalp krizi, sara vs.) olup, alerjiye yönelik bir eğitim bulunmamakta ve alerji ile ilgili tedbirler şirketlerin kendi insiyatiflerine bırakılmıştır.IATA’da şirketlerin kendi prosedürlerini kendileri belirlemeleri gerektiğini belirtmiş, ancak fındık veya benzeri şeylere alerjisi olanların kesin olarak % 100 korunamayacağını ve yemeklerde de alerjiye sebebiyet verecek maddelerin kesin olarak bulunmayacağının veya herhangi bir yolcunun yanında alerjiye sebebiyet verecek yiyecek bulunmayacağının garantisinin şirket tarafından garanti edilemeyeceğini ifade etmiştir.

  UÇUŞ ÖNCESİ YOLCULARIN YAPMASI GEREKENLER

  TÜRK HAVA YOLLARI
  1. Bilet alım veya rezervasyon esnasında alerjinizi doktor raporu ile belgeleyin belirtin (Doktor raporunun İngilizce ve Türkçe olmak üzere her iki dilde hazırda bulunmasında fayda var).
  2. Uçuştan 2-3 gün önce Genel Müdürlük (0 212 463 63 63) veya Çağrı Merkezi’ni (444 0 849) arayarak, uçuş numaranızı vererek alerji uyarınızı yeniden garanti altına alın.
  3. Şayet THY’nin online sisteminden bilet alıyorsanız hemen akabinde Genel Müdürlük veya Call Center’ı arayıp, uçuş numaranızı vererek alerji bildiriminizi yapın.
  4. Uçağa bindiğinizde kabin amirine durumu yeniden hatırlatın ve muhakkak anons isteyin.

  PEGASUS HAVAYOLLARI
  1. Bilet alım veya rezervasyon esnasında alerjinizi doktor raporu ile belgeleyin belirtin (Doktor raporunun İngilizce ve Türkçe olmak üzere her iki dilde hazırda bulunmasında fayda var).
  2. Uçuştan 2-3 gün önce 0 850 250 0 737 No’lu numarayı arayarak, uçuş numaranızı vererek alerji uyarınızı yeniden garanti altına alın.
  3. Şayet online sistemden bilet alıyorsanız hemen akabinde 0 850 250 0 737 No’lu numarayı arayarak, uçuş numaranızı vererek alerji bildiriminizi yapın.
  4. Uçağa bindiğinizde kabin amirine durumu yeniden hatırlatın ve muhakkak anons isteyin.

  ATLAS JET HAVAYOLLARI
  Atlas Jet Havayolları’ndan alınan bilgiye göre, Havayolu şirketinin business class uygulaması olan uçuşlarında alkollü içki servisinin yapılması nedeniyle fındık ikram edilmekte olduğu bildirildi. Sadece economy uygulaması olan (business sınıfı olmayan) uçuşlarda fındık yüklemesi yapılmadığı belirtildi. Uçmak istediğiniz parkuru 0 212 663 20 00 veya 444 3 387 No’lu telefonları arayarak iletmeniz durumunda detaylı bilgi verilebileceği ve ayrıca kabin içi anonsu konusunda da yardımcı olunabileceği ifade edildi.

  ONUR HAVAYOLLARI
  Onur Havayolları’ndan alınan bilgiye göre, şirket olarak alerjisi olan yolcularımız için ilave bir tedbir uygulamalarının mümkün olmadığını bildirdiler. Buna ilave olarak talebimizin Yönetime bildirildiğini ve uygulamada bir değişiklik olması durumunda bilgilendirileceğimizi belirttiler.

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


(1) Yorum

Cevapla
Aylin » 28. May, 2011

Herkese merhaba. Serkan bey ve Birgul hanima size cok cok tesekkur ederiz. Yolculukta aklima hic gelmeyecek uygulamaydi. Benim oglum Ali de kuruyemislere alerjisi var. Yuvaya gondermiyorum o kadar korkuyorum. Siteniz moral bize. Cok guzel bilgiler var. Cok tesekkur ederiz. Elinize saglik.

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved