• Anne ne zaman evet diyeceksin!!!

  Posted 22 Nisan 2011 By alerjiyletanistim.com in Stefan Oğuzhanın Günlüğü With | 2 Comments

  Afacan oğlum hayatımıza girdiğinden beri “dönemler” hakkında yaşayarak tecrübe ediniyoruz. “İki yaş sendromu”, “Dört yaş sendromu” vs. sendromlarla tanışıyoruz. İyi de benimde 38 yaş sendromum var. Buyrun bakalım!.. :)

  Yeni nesil pek akıllı bence. Biz onların sendromlarıyla uğraşırken aslında farkında olmadan onlarla birlikte ortak bu sendromları yaşıyoruz. Küçük adamım üç yaşına geldiğinde “Hayır” sözünü ondan bolcana duymuştuk. Oğlum 4 yaşına girdi hemen ertesi gün ” Neden hep senin hayırların bol ne zaman evet diyeceksin of” demeye başladı. Hadi bakalım… Şu son haftalarda ise, ” Olmaz benim de fikrim var, hep sizin fikriniz olur mu” demeye başladı. Aslında haksız da değil. Sonuçta doğduğu andan itibaren o da bir birey benim için. Bu durumda kendi düşüncemi zorla dayatarak değil, mantıklı ve olması gerektiği gibi anlatarak ikna yöntemine başvuruyorum.

  Fakat bu haftalar anlatıyorum banamısın demiyor hemen benimle savaşa giriyor. Eşime dönüp saçlarım havada, gözlerim kaymış, rengim mor ve kırmızı arasında gidip gelirken ” aman yarabbim dört yaş değil onaltı yaşında sanki ” diye sitemlerde bulunuyorum.

  Oğuzhan’ın bu aralar en nefret ettiği kurallarımızdan biri yemek öncesi sevdiği yiyecekleri ( kurabiyeler ) atıştırmasına izin vermememizdir. Bu kural değişmez bizim evde. “Yemek sonrası istediğini yiyebilirsin” görüşlerimizi bir kez daha hatırlatarak isteğini geri çeviyorum. Dudaklar ciddi, gözler kızgın “of offf ” diyerek mutfaktan çıkıyor. Ama yemeğini önüne koyduğumuzda da bitirir, neredeyse tabağını yalar şeklinde masasından kalkar. Nedir bu 4 yaş diye araştırmaya girdiğimde ise şu bilgilere ulaştım:

  Üçüncü kritik dönem “4 yaş dönemi”dir. Bu dönemde çocuk kendi başına buyruk, kafasına estiği gibi hareket eden, sağda solda dolaşan, çok konuşan, durmadan soru soran ancak cevabını dinleme sabrı göstermeyen, başladığı işi yarım bırakan maymun iştahlı bir çocuktur. Bununla beraber 2,5 yaş çocuğu kadar inatçı değildir.

  Dördüncü kritik dönem “6 yaş dönemi”dir. İnatçı ve olumsuz davranışlarıyla sanki 2,5 yaş çocuğu geri gelmiş gibidir. Anne babalar 5 yaşındaki o uyumlu ve uzlaşmacı çocuğun nasıl olup da böyle zıt bir kişilik sergilediğine anlam veremezler. “Bu çocuğa ne oldu, birden huyu çok değişti?” derler.” www.anneegt.tr

  Görülen şu ki daha çoook dönemler yaşayacağız. Aslında biz yetişkinlerde öyle değilmiyiz! bizler de yaşadığımız hayatta karşılaştığımız problemler karşısında değişik sendromlar gösteriyoruz. Demek ki hayatımızın bir parçası sendromlar :)

  Annelik bana bir çok konuda tecrübe sahibi etmeye başladı. Oğlumla savaşmada öğrendiğim en iyi teknik çocuğuma “hayır” dediğimde sebebini açıklamak. Küçükte olsa sonuçta o da doğduğu andan itibaren bir birey benim için.

  Sendromsuz günler dileğiyle.

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


(2) Yorum

Cevapla
Birgul » 13. Tem, 2012

Merhaba Merve hanim,

Her çocuğun karekteri çok farklı elbette. Oğlum da zaman zaman öfkeli davranışlar gösteriyordu. Ben genelde o anda onu rahat bırakıyordum. Sakinleştikten sonra karşıma alıp yanlışını boyun hizasına eğilerek anlatıyordum. Gerçekten de işe yarıyordu. Hayırlarımızı gereksiz yere değil gerçekten gerektiği zaman kullanalım. Hayır dedikten sonra da yaparsanız eğer çocuk sizi ciddiye almaz.

Çok öfkelendiğinde üzerine gitmeyiniz. Sizde başka bir odaya çekilin derin nefes alın ve ellerinizi birbirinize çırpın. Siz de yatışın ve ondan sonra nasıl iletişime geçeğinize karar verin.

Ben de çok işe yaradı. Dediğim gibi her çocuğun karekteri farklıdır.

Çocuk sevgisi tarifsiz bir duygu :)

Sağlıklı yarınlar diliyorum.

Cevapla
merve » 06. Tem, 2012

kızım 4 yaşında cok hırcın beni hiç dinlemiyor de desem tersini yapaıyor nasıl davranıcagımı saşırdım yardımcı olurmusunuz nasıl davaranmalıyım bazen delirtiyor beni bugün aglattı resmen

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved