• Pire ısırığı alerjisi

  Posted 07 Nisan 2011 By alerjiyletanistim.com in Alerji Türleri ve Hastalıkları With | 4 Comments Pire ısırığı alerjisi

  Kedi Piresi, Kedi Piresi İlaçlama

  Kedi piresi yapı olarak köpek piresinden daha küçüktür. Kedi piresine sıklıkla kediler üzerinde rastlanmasından dolayı bu ismi almışlardır. Kedi piresi çok çabuk ve çok sayıda üreyen bir pire çeşididir. Kedi piresi sadece kedi üzerinde barınmaz. Kediden kan emdikten sonra ortama yumurta bırakmak için kediyi terk ederler ve kedi piresi yumurtasını bıraktıktan sonra oradan geçen herhangi bir canlıya tutunur ve bir sonraki döneme kadar bu canlı üzerinden beslenirler. Pireler geldiği canlıdan mikropları alıp, direk insana bulaştırdıkları için insanlar için çok tehlikeli hayvanlardır. Bu nedenden dolayı evimizde kedi ve evcil hayvan besliyorsak mutlaka belli sıklıkla veterinere götürülmeli ve kontrol ettirilmelidir. Eğer hayvanlarımıza pire bulaşmış ise veteriner hekim kontrolünde ilaçlar alınmalı ve usulüne göre pire ilaçlaması yapılmalıdır. Bu işlemlerden sonra evcil hayvanlarımızın barınakları, çevresi ve hatta evimizi genel bir ilaçlamadan geçirmeliyiz. İlaçlama işini ferdi olarak yaptığınızda, yanlış uygulama ve yanlış ilaç kullanımı, size ve hayvanlarınıza zarar verebilir.

  www.pire.biz.com

  Pirenin yol açtığı birçok hastalık vardır. Çünkü pire kan emerek beslendiği için hastalık bulaştırması kaçınılmazdır. Pire ısırması aynı arı sokması gibi alerjik rahatsızlık verir ve aynı zamanda ölüme bile sebep olur. Pire bağırsak parazitini hayvanlardan insana, insanlardan hayvana bulaştırır. Pirenin ısırdığı yerde kızarıklık, şişlik ve kaşıntı meydana gelir. Bu belirtiler pirenin bulaştırdığı bir hastalığın başlangıcı olabilir. Bu hastalıklardan bazıları;

  a) Humma Hastalığı

  b) Veba Hastalığı

  c) Tifüs Hastalığı

  d) Dizanteri Hastalığı

  Humma Hastalığı
  Humma hastalığı farede ve maymunda bulunur. Pirede maymunu ve fareyi ısırdığı için bu hastalığı insanlara taşıma olasılığı yüksektir. Bu hastalığın belirtileri kusma, ağrı ve ateşlenmedir. Deride sararmalar görülür, bu hastalık tedavi edilmez ise ölümle sonuçlanabilir.

  Veba Hastalığı
  Veba hastalığı pirelerden bulaşan öldürücü hastalık türüdür. Pireler veba mikrobunu farelerden alarak ısırdıkları insanlara bulaştırır. Veba hastalığı 2 ile 6 gün arası belirtilerini gösterir. Bu belirtiler ise deri lekeleri, dalgınlık, kusma, kasık ağrıları, burun kanaması ve titremedir. Aynı zamanda hastanın dili de kahverengi ve kuru olur ve bu hastalığın 3 çeşidi vardır;

  a)Hıyarcıklı Veba:
  Sineklerin ısırığı ile oluşur. Acil olarak tedaviye başlanmazsa %50 ile %60 hıyarcıklı veba ölümle sonuçlanır.

  www.pire.gen.tr

  pire kaşıntısına ne iyi gelir

  Pire kan emerek hayatını sürdüren asalak bir hayvandır. Parazit olarak başka canlıların üzerinde yaşar. Pire üzerinde yaşadığı hayvanları ve insanları aynı zaman içinde defalarca ısırabilir. Pire ısırması can yakarak çok kaşındırır. Kaşıntının nedeni, pire ısırdığında vücuttan kan emer ve pirenin vücudunda bulunan asalaklar pire ağzı ile ısırılan yerden insan tenine bulaşır. Pire insanı ısırdıktan sonra insan vücudunda kızarıklık, kabarcık, kaşıntı, yanma hissi oluşur. Pire kaşıntısına neyin iyi geldiğini anlatıyoruz.

  Pire insanı ısırınca üzerinden geldiği konakçıya bağlı olarak insana parazit ve mikrop bulaştırma olasılı da yüksektir. Bu nedenle pire ile mücadele mutlaka ısırmadan yapılmalıdır. Pire olması muhtemel alanlar, evler, hayvan yetişen bölgeler ilaçlanmalıdır. Pire ilaçtan daha az etkilendiği için ilaçlama mutlaka yoğun ve belli aralıklarda tekrarlanmalıdır. Bütün bu önlemlere rağmen pire ısırığına maruz kalınmışsa o bölgeye amonyak sürülmelidir. Ancak amonyak bulunmuyorsa kolonya sürülebilir. Pire kaşıntısını azaltmak için o bölgenin ılık sabunlu su ile iyice yıkanması da en etkin yöntemdir.

  Benzer Yazılar

  oltu otu Oltuotu (pembe pireotu) : Bileşikgiller familyasından; Doğu Anadolu’da yetişen, 60 cm kadar boyunda, çok yıllık otsu bir bitkidir. Gövdesi dik ve seyrek tüylüdür. Çiçekleri dil biçiminde olup, gül rengindedir. İçeriğinde “piretrin” vardır. Kuvvetli bir böcek öldürücüdür. Faydası : Bit, pire, tahtakurusu gibi böceklerin öldürülmesinde kullanılır.

  bit otu Bit otu (mezevek) : Düğünçiçeğigiller familyasından; bir çok çeşidi bulunan ve kuzey yarımkürede yetişen bir bitkidir. Tohumlarında Delphinine vardır. Zehirlidir. Faydası : Bit, pire gibi zararlı asalak ufak böcekleri öldürmekte kullanılır.

  Böcek Alerjisi ve Arı Alerjisi Sonucu Oluşan Durumlar Böcek Alerjisi ve Arı Alerjisi Sonucu Oluşan Durumlar Kene, pire, bit, tahtakurusu ve sivrisinek gibi böcekler kanla beslenen küçük, sinsi yaratıklardır. Bunlar bir fırsatını bulup derinizden kan emmeye çalışırlar. Isırık ya da sokmaları sıra­sında kılcal damarlara enjekte ettikleri pıhtılaşma önleyici maddeler (antikoagülanlar) kan emme işlemlerini kolaylaştırır. Uçarak, yürüyerek ya da sıçrayarak …
  beden sağlığını bozan ve hastalığa neden olan etkenler beden sağlığını bozan ve hastalığa neden olan etkenler Kalıtım, kişinin anne-babasından genler yoluyla aldığı özelliklerdir. Kromozomları oluşturan genler, organizmanın bütün özelliklerinin ve yapısının ortaya çıkışını düzenler: Saç rengi, göz rengi gibi fiziki özellikler kadar genetik, metabolizma ve hormonal hastalıklar da kalıtım yoluyla anne-babadan genler aracılığıyla çocuklara aktarılır.

  Genetik hastalıklar ; hemofili mongolizm …

  kene ısırdıgında neler yapılmalı kırım kongo kanamalı ateşi hastalıgı belirtileri teshisi Kırım Kongo Kanamalı Ateş Hastalığı Nedir? Kırım kongo kanamalı ateşi hastalığına kenelerin taşıdığı Nairovirüs isimli mikrop neden olmaktadır. Kenelerin insanları ıssırmasısonucunda bu mikrop insanalara bulaşmaktadır. Kırm kongo kanamalı ateşine neden olan bu mikrop insanlara bulaştığında vucudun bazı bölgelerinde kanama, iç kanama ve yüksek ateş şeklinde seyreden bu hastalık tıp alnındaki teknolojik gelişmelere …

  www.kurler.com

  Pire ısırığı insanlarda aynı zamanda deri hastalıkları ve alerji hastalıklarına da sebep verir.

  Pire Isırığında neler yapılmalı:
  1- Pire ısırığı alanı temiz tutulmalı. Isırılan bölgeyi ılık sabunlu su ile yıkayın. Ellerinizi temiz tutun mikrop kapmaması için

  2- Hidrokortizon kullanın ısırık alana. Çevresindeki şişme azalacaktır. aynı zamanda kaşıntı da azalacaktır (doktora muhakkak danışın)

  3- Oral antihistaminik alın (doktora danışın muhakkak)

  4- Isırık (ateş, şiddetli ağrı, şişlik) enfeksiyon belirtileri gösterir ya da kaşıntı çok ise doktora başvurunuz

  5- Pire ısırığına en iyi gelen tedavi yöntemlerinden biride güneş ışığı. Doktorum aralıklarla ısırıklarımı güneşe tutmamı önerdi. Kesinlikle çok olumlu sonuç almaya başladım…

  Ev İlaçları:

  1- Elma sirkesini su ile karıştırn. Bir sprey şişesine dökün karışımı ve pire ısırıkları için kullanın. Açık yaralar üzerinde kullanmayınız.

  2- Bir bardak suyu kaynatın. İçine limon kabuğu koyun bir gece bekletin. Bir sprey şişesine dökün. Isırılan bölgelere uygulayınız. Ayrıca bir bez ya da pamuk yardımıyla ısırık bölgeye uygulayabilirsiniz.

  3- Kabarma tozu ve su ile hamur yapıp ısırık bölgenin üzerine uygulayınız. Kaşıntı ve ağrıyı dindirir.

  4- Isırılan bölgelere buz uygulayınız. Şişmeyi ve kaşıntıyı keser. Ayrıca sıcak banyolar sık yapmayınız.
  www. ehow.com

  Pire ve böcek ısırıklarına iyi gelen yağlar:

  1- Çay ağacı

  2- Lavanta yağı (lavanta kokusundan pireler nefret edermiş)

  3- Okaliptüs yağı

  Ben geçenlerde evde kütüphanemde bulunan bitki bilgileri içeren kitabımı okurken soğan suyunun da ısırık bölgelerine iyi geldiğini okudum. Bunun üzerine gece yarısı bitmek bilmeyen kaşıntılarıma uyguladım. Kesinlikle çok olumlu geldi. Kaşıntıyı durdurdu. Fakat her insanın vücut yapısı farklı olduğu için nasıl tepki verir onu bilemiyorum.

  Ek Bilgi/ 30.06.2011: 3 aydır üniversitede de bölümde pire ısırığı sorunum devam ettiği için (arada verilen raporlar) maalasef ısırıklar hiç geçmedi. Gittiğim başka bir doktor bit şampuanını vücuduma uygulayıp her sabah duş almamı önerdi. İşe yaradı. Reklam olur olmaz dikkate almayacağım Kwell-P denilen bit şampuanını uygulamaya başladıktan sonra ısırılmam bitti. sizde doktorunuza danışabilirsiniz. Ayrıca deniz suyu kesinlikle çok etkili oldu. Isırılan bölgelerde oluşan geniş, kırmızı şişliklerde hızla düzelme başladı.

  Fakat ne olursa olsun en kesin çözüm bulunduğunuz yerin düzenli olarak ilaçlandırılması… Bir kere ilaçlandırmayla pirelerden kurtulduk diye sakın düşünmeyin. Hayvan barındırılıyorsa ona karşı da önlemlerin alınması şart. Birgül www.alerjiyletanistim.com

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


(4) Yorum

Cevapla
asewes » 15. Şub, 2014

bana bir doktor hap verdi o baya baskıladı yanındada bir krem verdi bir saniye adlarına bakıp geliyorum.evet claritine tablet ve nerisona-c krem bu ikili geçirdi fakat doktor ancak baskılayabiliriz kedilerden uzak durun diyor fakat nasıl durulabilirki?

Cevapla
Bahar Uzun » 20. Kas, 2013

Benim saçlarımda pire var. Defalarca en ucuzu – en pahallısı ndan bit şampuanı kullandım 1 aydır hala temizleyemedim. Evi 2 kere ilaçlattık. Giyecekleri sıcak suda yıkayp kızgın ütüyle ütülüyorumama tam olarak kurtulamıyorum. Kwella losyon saç derisine sürülür mü? Bu konu da yardım bekliyorum…

Cevapla
erdener » 29. Eki, 2013

5 ay çektim kedi piresi kaşıntılarından 2 doktora gittim verdiği kremler hiçbir işe yaramadı son gittiğim medikalpark doktoru “Claritine” diye bir hap verdi ertesi gün kaşıntılarımı bitirdi 5 aylık işkenceden 1 günde kurtuldum bu hap fakat doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Cevapla
asewes » 25. May, 2013

Bende doktora gittim bileklerimde şişlikler kaşıntılarla başladı sonra ufak böcekçikler çıkmaya başladı ayak bileklerimdem bit oldugunu söyledi doktor ben öldürdüğüm paraziti gösterdim yine bit oldugunu söyledi pireydi bariz araştırdım kedi piresiymiş gerçi ikisininde ilacı aynı Kwellada losyon verdi evi bodrumu ilaçlatıyorum berbat bişey bodrumu temizlemiştim muhtemelen oradan kaptım

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved