• Pirelerle tanıştım!

  Posted 21 Mart 2011 By alerjiyletanistim.com in Stefan Oğuzhanın Günlüğü With | 2 Comments

  Pire ısırığını bilmeyen yoktur herhalde. Bit, pire değince korkarız, tiksiniriz, ürkeriz. Su piresi, Köpek piresi, kedi piresi, pamuk piresi. Bunlardan kedi piresi ile tanıştım. Evimde kedi yok. Ama ofiste var. “nasıl oluyor” demeyin bende bilemiyorum. Neyse pireyle tanışma faslından sonra ayak bileklerimde, bacaklarimda ve kollarımda hiç durmak bilmeyen bir kaşıntı, kızarıklık, şişlik ve acı hissini durmadan yaşıyorum. İlk haftalar pire aklıma gelmedi. Ah dedim ne yedimde alerji oldum diye düşünerek doktora gittim. “Pire ısırığı” teşhisi konuldu. Şaşkınlık yaşadım gittim başka doktora aynı teşhis.

  Peki neden bu kadar büyük kızarıklar diye sorduğumda alerjik reaksiyon gösterdiğimi söylediler. İçim daraldı. 2 hafta verilen ilaçlar iyileşme sağlamadı. Bunun üzerine kortizona başlatıldı. Eğer o da işe yaramazsa 16 yerimden ısırıldığım bölgelere iğne yapılarak iyileştirmeye çalışılacak. Eğer onada vücut olumlu yanıt vermezse operasyonla alınacak çünkü yaratacağı iltihap bir süre sonra tüm vücuda yayılıyormuş. Bakarmısınız başıma gelene. Moralim bozuldu. Şaşkınım. Arı alerjisi, sivrisinek alerjsi duydum ama pire hiç duymadım doğrusu. İşte buraya yazmamamın nedeni de bu. Pire ısırığında vücudunuz anormal tepki veriyorsa gecikmeden doktora gidiniz. Geç kalırsanız benim gibi başınıza iş alırsınız. Eve pire getirdim endişesiyle 2 gün boyunca her şey yıkandı, ilaçlandı. Kendimden daha çok oğlum için endişelendim.

  Bu hikaye bana gösterdi ki Üniversitemde yaşayacağım hikayeler bitmeyecek. Hadi bakalım hayırlısı.

  Pirelere gelince: Günde 1600 kere ısırırlarmış. Günde 18 yumurta bırakırlarmış. Hayvanlar üzerinden insana geçen hastalıklar: deri hastalıkları, alerji hastalıkları, sarı humma, dizanteri vs. Kedi piresi insanda yaşamaz ısırır, karnını doyurur geldiği yere aynen gidermiş. Ama çok hızlı çoğalırmış.

  Siz siz olun pirelerle tanışmayın.

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


(2) Yorum

Cevapla
erdener » 29. Eki, 2013

5 ay çektim kedi piresi kaşıntılarından 2 doktora gittim verdiği kremler hiçbir işe yaramadı son gittiğim medikalpark doktoru “Claritine” diye bir hap verdi ertesi gün kaşıntılarımı bitirdi 5 aylık işkenceden 1 günde kurtuldum bu hap fakat doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Cevapla
Helen » 22. Mar, 2011

Birgul hanim, alerji sitenizi BUMED dergisinde gordukten sonra takipciniz oldum. Benim bunyemde inanilmaz alerjik ve 5 yildir bahar mevsiminde dökülüyorum. Derslerimide etkiliyor. Pire maceranizi gulumseyerek vede uzulerek okudum. Yurtlarda ozgurce dolasan kedilerle benzer sorunlar yasiyoruz. Hayvanlar olmazsa olmaz dunyamizda. SAdece neden heryerde. Saglik herseyimiz. saskinlikla izliyorum etrafimda gorduklerimi. Sitenizi cok begendim. Bircok bilgileri kolayca edinebiliyoruz. TEsekkur ederiz.

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved