• Kaptan Pilot anons yapıyor!

  Posted 09 Mart 2011 By alerjiyletanistim.com in Stefan Oğuzhanın Günlüğü With | 1 Comment

  Fındık alerjisi Anaflaksiye yol açan alerjenlerden bir tanesi. Benim oğlum içerisinde badem, fındık ve yumurta beyazı olan “acıbadem” kurabiyesini yedikten dakikalar sonrası anaflaktik şok geçirmişti. Dün yine araştırmalar yaparken çok ilginç bir haber buldum ve hemen buradan duyurmak istedim:

  Kaptan Pilot anons yapıyor: “Sayın yolcularımız fındık alerjisi olan bir yolcumuz var. Lütfen yanınızda bulundurduğunuz fındık, fıstık paketlerinizi açmayınız, yemeyiniz vs.”…

  Uluslarası Hava Taşımacılığı olarak adlandırılan IATA kurallarına göre fındık, fıstık ve bu tip alerjiye sahip olan yolcular check-in sırasında doktor raporlarını bildirmeleri durumunda uçağa kesinlikle fındık, badem, yer fıstığı veya bunları içeren yiyecekler yüklenmiyor.

  Ayrıca uçuş ekibi de konuyla ilgili olarak bilgilendiriliyor. Gerekli anonslar yapılıyor. Anonsun amacı diğer yolcuları uyarmak.
  Bu yiyecekler ikram edilmese bile diğer yolcuların yanlarında taşıdıkları kuruyemişleri yememeleri isteniliyor. Çünkü havaya karışacak koku veya zerreciklerden alerjisi olan hemen etkilenebiliyor.

  Araştırmalar her yıl fındık alerjisi nedeniyle uçaklarda ortalama 15 olayın meydana geldiğini ortaya koyuyor. (airhaber)

  Acaba bizim THY yollarında iç hat ve dış hat dahil olmak üzere böyle bir sistem uyguluyorlar mı diye aramaya başladım. Ne MÜMKÜN. Dünden beri THY yollarının santrali, halkla ilişkileri ve müşteri ilişkileri arasında bağlayıp durdular. Herkes “buyrun konunuzu anlatın” anlatınca da “Haaa” ben sizi şu bölüme aktarayım dediler. Çok ilginç ısrarla Genel Müdürlük kısmını istemem rağmen “yok yok şu bölüm daha iyi biliyor” diye gereksiz dolaştırdılar. Genel Müdürlüğe kendim ulaşmaya karar verdim.

  Benden söylemesi bu memlekette alerjiyle yaşamak çok zor çoooook… Gelişmeleri buradan bildireceğim.

  Sağlıcakla kalınız.

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


(1) Yorum

Cevapla
Hülya » 30. Mar, 2011

cok guzel ve onemli bir konuyu bildirimissiniz. Cok tesekkur ederim.

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved