• Her canlıya saygı ve sevgi istiyoruz!

  Posted 06 Mart 2011 By alerjiyletanistim.com in Stefan Oğuzhanın Günlüğü With | 2 Comments

  Üniversitemizde biz ve bir çok insanın uğradığı köpek saldırıları sonrası duyarlı insanlar sayesinde gündeme geldi. Hissetiğim duygular gelgit şeklinde, önlem alınmasını istiyoruz ama zarar görmeden. Evet korktuğum hayvanlar var. Yılan, timsah vs. Hatta sinir olduğum hayvanlarda var sivrisinek, kara sinek vs. Ama onların ve diğerlerin yok olmasını istemek hiç aklıma gelmedi. Öyle ya ekolojik dengenin birer parçası değilmiyiz? Onlar da bize gıcık oluyorlardır. Her yerde insan bir rahat uçamıyoruz hemen gazeteyle bizi ya masaya ya da cama yapıştırıyorlar diye. Kısacası sevdiğim çok hayvanlarda var. Köpek sahibi olarak Sibirya kurdu favorimdir. Saldırı sonrası sevgimde bir şey değişti mi hayır değişmedi sadece endişelerim çoğaldı. Öyle ya kontrolden çıkan her canlı için endişe duyulur. üstelik kendi çocuğunuz söz konusuysa endileşeleriniz daha da yüksek olur.

  Fakat son günlerde gördüm ki üniversitemizde hocalarımız olaya duyarsız kalmayıp ne yapmalıyız diye bir araya gelme çabasında. Onlara buradan teşekkürlerimizi gönderiyoruz. Hayvanların uyutulmasını istemiyorum. Küçüklüğümde zehirlenen bir köpeği can cekişirken gördüğümde stresten kusmak üzereydim. Bana bu sevgiyi büyükannem aşıladı. Ben de oğluma aşılamak istiyorum. Fakat saldırı sonrası köpek gördüğü anda hemen ağlamaya başlıyor bu durum bizi çok endişelendiriyor. Doktorumuz zamana ihtiyacı var dedi.

  Onu petshoplara götürdük gene fakat ben bunca zamandır hiç farketmediğim bir şeyi oğlumuz yüzümüze çarptı. Oğluma küçük köpeğe dokunması konusunda şevkatle talimatlar verirken bir den bana “anne bak onlar hareket etmiyor çünkü evleri yok camın içinde ölmüş gibiler” dedi. Zaten içeriye sokamadık hep korku içinde. Uyuyan köpeklere baktığımda farketmediğim bu manzara beni üzmüştü.

  Evet alerji konusu kaydı hayvan sevgisine. Aslında konu hayvan sevgisi değil. Sonuçta burada kimsenin sevgisi sorgulanmıyor. Konunun saptırılmaması çok önemli. Hayvanların şiddette uğraması, fenalıklar yapılmasını benim onaylamam mümkün değil.

  Benim ve oğlumun dileği hayvanların zarar görmeden iyi bir sonuca gidilmesi.

  Kısacası insan olan her kişinin içinde tüm manevi duygular olmalıdır. Her canlı sevgi ve saygıyı hak eder. Keşke dünyamızı hırslarımızla, sorumsuzluklarımızla öldürmesek, yok etmesek.

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


(2) Yorum

Cevapla
Burak » 08. Mar, 2011

Kesinlikle her canlıya saygı düşüncenize katılıyorum. eskiden daha iyi bir toplummuyduk neydik simdi ne saygi var ne baska bir sey. gelecek nesil bile dokuluyor. sonumuz hayirola.
cok gecmis olsun buarada Birgül hanim.

Cevapla
Tamer J. Canyürek » 06. Mar, 2011

Merhaba Birgül hanım,

Ben yıllarca alerjiyle yaşayan biriyim ve maalesef kızım Buşra doğduktan 5 ay sonra alerjisi olduğu ortaya çıktı. Sitenizi dergide okuyunca öğrenmiştim. Yazmak bugune kısmet oldu. Fakat ben başınıza gelen üzücü ve tehlikeli olayı okuyunca çok üzüldüm. ben de hayvanları ok seven biriyim. Yazınızı da ara ara gülmedim değil. Ne yalan soyleyeim bende duvara sayısız sivrisinek ve kara sinek yapıştırdım. Bu yazınızın arkasında şimdi düşünüorum acaba kendime hayvan sever desemmi. öyle ya sevdigim hayvanı koruyorum sevmedigimi duvara yaptistiriyorm. saka bir yana cok cok gecmis olsun. Acil sifalar diliyorum.

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved