• Oğlum ve benim başıma kötü bir şey geldi!

  Posted 21 Şubat 2011 By alerjiyletanistim.com in Stefan Oğuzhanın Günlüğü With | 6 Comments

  “16 Şubat 2011 tarihinde sabah saat 08:50 civarında 4 yaşına yaklaşan oğlum yanımda, üniversitedeki yuvamıza doğru ilerliyorduk. Ana kapanın ilerisinde birden arkamızdan köpek sesleri ve hırıltılarıyla döndüğümde okulun otopark yokuşunun (etiler kapı garaşının yanı başı) oradaki ormanlık alandan sayabildiğim kadarıyla 7 köpeğin hızla aşağıya doğru bize koştuğunu gördüm. Oğluma kıpırdamaması yönünde talimatlar veriyordum ama korkudan kalbim durmak üzereydi. Köpeklerden özellikle 3 tanesi yanımıza kadar yaklaşarak, dişlerini gösterip havlayıp oğlumu ısırmaya çalıştı.. Büyük bir korku yaşayarak oğlumu arkama alıp, orada bulunan çalılıkların (baharda bembeyaz çiçek açar) arasına atıp, elimdeki sırt çantası ve el çantasıyla köpeklere hem bağırıp hem de uzaklaştırmaya çalışıyor ve aynı zamanda da “imdat” diye bağırıyordum. Okulun tatil oluşu ve o anda orada kimsenin olmayışından yardımıma gelen olmadı.

  Bu arada hala inatla geri gitmek istemeyip sağıma ve soluma yönelmiş köpeklerle mücadele halindeydim. Dakikalar süren çabamla köpekleri uzaklaştırmayı başardım. Bir kaç saniye sonra gelen arabaya binerek kurtulduk. Ama yaşadığımız korku ve panik duygusunu tarif edemem. Özellikle küçük oğlumun titreyişi gözümün önünden gitmiyor. Çocuğumun o andaki psikolojisini ne tamir edebilir? Hayvanlara hep sevgiyle yaklaşan oğlum korkuyla kaskatı kesilmiş bir haldeydi. Oğlumu kötü bir durumda yuva öğretmenine teslim edip hemen Rektörlüğe durumu bildiren dilekçe yazmaya gittim.

  18 yıldır kamu üniversitesinde çalışmaktayım. Son yıllarda kontrolsüz çoğalan kedi ve köpek sayısını şaşırarak izliyorum. Gözümün önünde bir hocanın ısırılmasına tanıklık etmiştim, kovalamacalara da. Genelde bu durum sonrası şöyle bir yaklaşım var “köpekler aşılı korkulacak bir şey yok, saldırmışsa bir sebebi vardır vs.”. Köpeğin kişinin boynundan ısırdığını, şah damarını kopardığını ya da bir yerlerini parçaladığını düşünün bu durumda aşılı olması neyi değiştirir? Ayrıca böyle bir saldırı olmayacak diye kim garanti verebilir? Saldırının şiddeti ne olursa olsun yaşanmaması gereken bir durum. Bize saldırması hak ettiğimizin bir göstergesimidir ve neye dayanarak??? Yıllarca önce bir köpeğim olması ve davranışlarını az buçuk tahmin edebilmem nedeniyle koşmaya teşebbüs etmedim. Etseydim sonuçları çok kötü olacaktı!!!

  Üniversitesinin içerisinde açılan köpek barınağının var olduğunu biliyoruz. Madem okul içinde açılmış bir barınak var ise bu köpeklerin sürü halde dışarıda dolaşması nasıl olabiliyor? O gün bu sürü nereden geldi? Orman içinde gruplaşmışlar mı yoksa???Genelde İstanbul’da bulunan köpek barınakları için kötü şartlarda deniliyor. O zaman bu şartlar için mücadele verilsin. Köpeklerin başıboş bırakılması çözüm değildir!

  İnsanlar kendi hakları ve sağlığını gözönüne alıp duygularını dile getirdiğinde, bu hayvanları sevmiyoruz, kötü davranıyoruz şeklinde algılanmamalı. Ya da cezalandırılmamalı. Hayvan sevgisi başka, buradaki durum bambaşka!

  Okulda en önemli konu atlanılıyor. Üniversitemizde engelli öğrenci ve personel de mevcut. İki gün önce benim yaşadığımı gözü görmeyen bir öğrencimiz yaşasaydı kendini ne kadar koruyabilirdi?

  O gün benim oğlumu köpekler ısırsaydı ya da ona öldürücü darbe vursalardı bu durumu ne telafi edebilirdi? Ve bunun hesabını kim verecekti? Bizleri tehlikeli durumlara sokmak, okulda korkuyla yürümeye tevşik etmek hangi hak ve hukuka ama en önemlisi vicdana sığar?

  Ayrıca ofislerde, okul bahçesinde yaşadımığız hayvanların dışında, okulun yuvasındaki bahçede bulunan oynama kumuna kedilerin bıraktığı dışkılar küçücük çocuklara zarar vermeyecek mi? Yuva yönetimimiz temizlik konusunda itina gösterse de farkedilmeyenler de vardır, olacaktır. Bu durum çocuklarımız için ne kadar sağlıklıdır?

  Ben oğluma her canlıya sevgi ve saygı duymasını öğretmeye çalışıyorum. Hepimiz doğanın bir parçasıyız. Sevginin her türü dengeli yaşanmalı diye düşünüyorum. Hayvan sevgisi sınırları aşıp diğer canlılara zarar veriyorsa durup düşünmek lazım. Elbette hayvanlara eziyet edilmesi, şiddet uygulanmasına son derece karşıyım. Hiçbir hayvana bu yaşıma kadar kötü davranmadım. Ayrıca büyükannemin bana arkadaş olması için aldığı köpeğim benim her şeyim olmuştu. Onun ölümünde duyduğum acı tarifsizdi. Bu nedenle bu sevgiyi bilirim ve tüm kalbimle saygı duyuyorum. Sonuç itibariyle hepimiz bu camianın parçasıyız ve güvenliğimiz için önlem alınmasını isteme hakkına sahip olduğumuzu düşünüyorum.

  Güzel bir gün dileğiyle,

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


(6) Yorum

Cevapla
Burak » 08. Mar, 2011

Lütfen hayvanları koruyalım onlarda bizim bir parçamız. Ama lütfen çocuklarımızıda koruyalım sokakta tehlikelihayvan olmaz. ormanda degiliz ya. hayvana vahşilik iğrenç ötesi seylerde olmaz. duyarlı kardeşler köpeğin canı önemli olduğu kadariyla insanlarinda olmali. Bİrgül hanım cocugunuza sevgi yerlestirmekle insan yetistiriyorsunuz topluma. cocuklarimiz ogrensin sevgi gorsun nedir ya bu insanlik zivanadan cikmis.

Cevapla
Selin » 07. Mar, 2011

Kusura bakilmasin da burada başıboş dolaşan köpek saldırısından bahsediliyor. Köpek sevemiyorm ogretin demeiyor. nasil da duyarsiz olunur. Burada hayvan dusmanligi anlatilmiyor ki. gecmis olsun demek yerine mama ver diyor. olacak is mi bu ya. insan sevgisi nerede nebicim insanlar olduk ciktik tuhaf vallahi. kim istiyor hayvanlar oldurulsun. ayrica avrupa ulkesinde gordunmu sokaklarda hayvanlar rahat dolassin. demekki orada insanlik olmus!!! bizim sokaklar masallah suru seklinde

Cevapla
Tolga H. » 07. Mar, 2011

Ya köpekler saldırııyor mamalardan bahsediyorsunuz. Tabiki bu canlılarda önemlidir. burada birileri böyle kötü şöyle kötü hayvanlar demiyor. başına gelen kötü bir olayı kaleme almış hani küçük çocuk için endişelenmek duyarlıolmak!!!!!. o can değilmi. zaten vatandaşlık görevimiz bizimle yaşayan her canlıya iyi davranmak kollamak. Ben kendim düşünüyorum çocuğuma saldırsalar ne yaparım diye. Bu anne üstelik hala hayvanlar dostlarımı koruyalım onlarada zarar vermeden önlem alalım diyor.

Geçmiş olsun herkese.

Birgül hanim, yumurta alerjisi devlet hastanelerinde yapılıyor mu acaba? Oğlum Burakta yeni farkettik ki yedikten sonra döküntü ve kusma yaşıyoır.

Cevapla
Lidya Gülin » 06. Mar, 2011

Hayvanlar bizim herşeyimiz. Onlar bu dünyanın engüzeli. Bİrgül hanım başınıza gelene çok üzüldüm ama bir şey beni o kadar mutlu etti ki. Siz yeniden oğlunuza bu sevgiyi vermek için uğraştasınız Ne güzel. Lütfen nefret etmesin, lutfen sevdirin yeniden. Lütfen bizlerde önlemlerimizi alalım elbetteki. Oğlunuza geçmiş olsun alerjisinde acil şifalar diliyorum.

Cevapla
Birgül Heinz'in cevabı » 06. Mar, 2011

Esin hn.,

Elbette onlar bizim dostlarimiz. Bende yillarca kopekle yaşadim. Köpeğim öldüğünde üzüntüm tarifsizdi. Bilirim bu duyguyu.

Kontrollü, dengeli olan her şey sağlıklıdır. Fakat eğer kontrol elden çıkıp ısırılma vakaları gün ve gün artıyorsa o zaman nerede bir yanlış var üstüne durmak lazım. O gün oğlum çok kötü öldürücü darbeler alabilirdi. Ve sizin bu duygulu yüklü yazınızın aralarında şunu da yazmanızı beklerdim doğrusu “geçmiş olsun oğlunuza da”!!!.

Hala kampüste ısırılmalar devam ediyor. Bir haftada 15′i buldu.

Oğlum yaşadığı travma sonrası minicik kalbinde beslediği hayvan sevgisinin yerini hayvanlardan korkma ve nefret duygusu almasın diye yeniden sevdirmeye çalışıyoruz. Bu köpekler kuduz da olabilir di? Peki sonucu ne olacaktı? İstanbul’daki her sokak köpeği sizce aşılanıp, eğitiliyor mu? Siz daha iyi bilrsiniz bu konuyu bir araya gelip sürü şeklindeki köpeklerin nasıl yabanileştiğini. Bize o gün orada 7 köpek saldırdı. Sonradan öğrendik ki o gün orada 20′ye yakın köpek varmış. İnsan üzerine saldıran bir köpekten korkar. 7 tane olsa ne yapacaksınız?

Bende bir hayvan severim. Ama aynı zamanda doğa severim, insan severim vs… Doğadaki her canlı sevgi ve saygıyı hak eder.

Bir kürk için hayvanların nasıl öldürüldüğünü bir arkadaşım internette gösterdiğinde günlerce kendime gelemedim.İnsanlığımızdan utandım. Kısacası hayvan sevmek başka, buradaki konu başka…

Herkes yaşadığı çevreye saygı duyup keşke duyarlı olsalar belki bir çok şey kendiliğinden düzelecek. İciniz rahat etsin başımıza gelen bu üzücü olay sonrası diger hayvanlarla eşdeğer tutmuyorum!!!

Hayvanlar için verdiğiniz uğraşlarınızdan dolayı da tebrik ediyorum ayrıca.

Birgül

Cevapla
ESIN ONDER » 05. Mar, 2011

ONLARA SEVGI VERIRSENIZ ONLARDA SIZE SEVGI VERIRLER.BIR AVUC KURU MAMA VERDIGINIZDE ONLAR SIZIN KULUNUZ KOLENIZ OLURLAR.
5199 SAYILI KANUN GEREGI ONLARLA YASAMAK ZORUNDAYIZ.AMA ICLERINDE SALDIRGAN VE ISIRAN VARSA HEMEN ALDIRIP,BAKIMEVINE KOYARIZ.LUTFEN OBUR IYI HUYLU KOPEKLERLE SALDIRGANLARI ESDEGER TUTMAYINIZ…

ASAGIDA IZMIR’DEKI BIR UNIVERSITE KAMPUSUNDEKI HAYVANLARLA ILGILI GORUS YER ALMAKTA.Bugun (18.2.2009)İzmir Teknoloji Enstitusun de,IYTE ve Hayhaveder katikilariyle yapilan bir panele katildim.

İlk kez gittigim okula girince,baska okullarda gorulemeyen bir manzara ile karsilastim.
Okulun bahcesinde bir cok besili,yavru ve buyuk bircok kopek vardi.

Panelde,
Sn.prof.dr.Tamer Dodurka -VETERİNER
Sn.Leyla Buktas -K9 BAFI KOPEK CIFTLIGI SAHİBİ
Sn.Hasan Pasali-CEVRE İL ORMAN MUDURLUGU-VETERİ NER

Yer alip,Okulda ve cevrelerindeki hayvanlarla ilgili,bilgilendı rmeler
yaptilar.
Hayvan hastaliklari- bulasma ve tedavileri
Hayvan davranislari- Insan hayvan iliskileri
Hayvan sevgisi
Konulari islendi.

Panelden sonra yemege gidildi.Orada da sasirtici,hic bir okulda
goremiyeceginiz bir obje vardi.Bahsis Kutularinin uzerinde bir
yavru kopek resmi yapistirilmis ve uzeridende aynen su yazi vardi

“Saygideger beyler ve bayanlar
Biliyorsunuz,
-asi var
-ilaci var
-sutu var
-mamasi var
var oglu var!
Lutfen atin su bozukluklari kutuya,sizinle problem olmayalim.
Su 3 gunluk dunyada,Kambuste kardes kardes gecinelim.
Kucuk olduguma bakmayin,Babam disarida bekliyor!… ..

Bu yaziyi Enstitunun Rektor yardimcisi Sn.Macit Toksoy yazdirmisti.
Paneli duzenleyen ve orada hayvanlarin kisirlastirilmasi, asilanmasi
beslenmesi dahil butun gucleriyle ugrasan ,basta Rektor yardimcisi sn.Macit Toksoy,Yar.Docent sn.Adile Avar,
Arastirma gorevlisi Gokce Kinay ve emegi gecen herkese sonsuz
tesekkurler.

Keske butun Okul ve Unıversiteler boyle olsa.Bu maili unıversilere
ornek icin gondermeliyiz. ….

TAMRIM HEPIMIZE HAYVAN SEVGISI NASIP ETSIN…

Bugun (18.2.2009)İzmir Teknoloji Enstitusun de,IYTE ve Hayhaveder katikilariyle yapilan bir panele katildim.

İlk kez gittigim okula girince,baska okullarda gorulemeyen bir manzara ile karsilastim.
Okulun bahcesinde bir cok besili,yavru ve buyuk bircok kopek vardi.

Panelde,
Sn.prof.dr.Tamer Dodurka -VETERİNER
Sn.Leyla Buktas -K9 BAFI KOPEK CIFTLIGI SAHİBİ
Sn.Hasan Pasali-CEVRE İL ORMAN MUDURLUGU-VETERİ NER

Yer alip,Okulda ve cevrelerindeki hayvanlarla ilgili,bilgilendı rmeler
yaptilar.
Hayvan hastaliklari- bulasma ve tedavileri
Hayvan davranislari- Insan hayvan iliskileri
Hayvan sevgisi
Konulari islendi.

Panelden sonra yemege gidildi.Orada da sasirtici,hic bir okulda
goremiyeceginiz bir obje vardi.Bahsis Kutularinin uzerinde bir
yavru kopek resmi yapistirilmis ve uzeridende aynen su yazi vardi

“Saygideger beyler ve bayanlar
Biliyorsunuz,
-asi var
-ilaci var
-sutu var
-mamasi var
var oglu var!
Lutfen atin su bozukluklari kutuya,sizinle problem olmayalim.
Su 3 gunluk dunyada,Kambuste kardes kardes gecinelim.
Kucuk olduguma bakmayin,Babam disarida bekliyor!… ..

Bu yaziyi Enstitunun Rektor yardimcisi Sn.Macit Toksoy yazdirmisti.
Paneli duzenleyen ve orada hayvanlarin kisirlastirilmasi, asilanmasi
beslenmesi dahil butun gucleriyle ugrasan ,basta Rektor yardimcisi sn.Macit Toksoy,Yar.Docent sn.Adile Avar,
Arastirma gorevlisi Gokce Kinay ve emegi gecen herkese sonsuz
tesekkurler.

Keske butun Okul ve Unıversiteler boyle olsa.Bu maili unıversilere
ornek icin gondermeliyiz. ….

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved