• Alerjiye iyi gelen meyveler ve bitkiler

  Posted 07 Şubat 2011 By alerjiyletanistim.com in Stefan Oğuzhanın Günlüğü With | 5 Comments

  Eskiden roman, hikaye türü kitaplar okurdum. Uzun yıllar kütüphanede de çalışınca elime devamlı harika kitaplar geçiverirdi. Bu gün artık alerjiyle ilgili kitaplara odaklandım. Araştırmalarım hep bu yönde.

  Havanın tuhaf gidişi doğrultusunda, oğlumun alerjiside tuhaflaştı. Aylar süren öksürük sonrası (nihayet bitti) harıl harıl araştırmaya başladım. Kullandığı ilaçların yanı sıra ne tür bir beslenme olmalı ki iyi yönde takviye de bulunsun. Türk ve yabancı kaynaklar sonrası elime bazı bilgiler geçti. Astım, bronşit ve daha bir çok sıkıntıya ayva çok iyi geliyormuş. Edindiğim bilgileri kısa kısa buradan yazmak istiyorum.

  AYVA: Meyvesinde pektin, tanen, şeker, organik asit, A ve C vitamini ve mineral tuzlardan bol miktarda bulunduğunu, tohumlarında ise yüzde 14-18 oranında tutkal maddeler, yüzde 16-20 oranında yağ, tanen, renkli maddeler ve yüksek oranda protein, az miktarda amygdalin ve emülsin olduğunu belirtilmiş.

  yararları:

  Öksürüğü keser, ateş düşürür.

  Mide ve bağırsakları kuvvetlendirici özelliktedir ve incebağırsak iltihabını giderir.

  Kanı temizler.

  Karaciğer tembelliğini giderir .

  Safra akışını sağlar.

  Çarpıntıyı dindirir.

  Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser.

  Bronşit ve öksürükte faydalıdır.

  İshali durdurur.

  Ateş düşürücüdür.

  Strese karşı etkilidir.

  Kurutulmuş ayvanın suda bekletilmesiyle elde edilen sıvıyla yapılan gargara, boğaz iltihabını giderici özelliğe sahiptir.

  Tüylü yüzeyinin halk arasında “kan dindirici” olarak uzun yıllar kullanıldığı biliniyor

  Tohumlarının suda kaynatılmasıyla elde edilen merhem derinin yumuşacık olmasını sağlar.

  ANANAS:

  Bromelain, vücuttaki proteinleri ayrıştıran ve sindiren bir enzim olduğundan hazmı kolaylaştırır, mide asidini düzenler.
  - Kemik ve eklemlerdeki kireçlenmeyi önler.
  - Alerjilere karşı korunma sağlar.
  - Ananasın içindeki enzimlerin yağ yakma özelliğinin olması kozmetik sektörünün de bu meyveye olan ilgisini giderek arttırıyor.
  - İdrar söktürücü etkisi nedeniyle vücuttaki toksinlerin atımına yardımcı olduğundan selülit tedavisinde de kullanılıyor.
  - Ananasın içindeki enzimler, protein sindirimini hızlandırdığından oldukça doyurucudur.

  ISIRGAN OTU:

  Saman nezlesi, bahar nezlesi,bronşit, süzme veya petekli bal
  saman nezlesi genellikle çiçek tozlarına karşı alerji veya dıştan gelen etkiye karşı gösterilen (yüksek duyarlık) dirençtir. amerikalı hekimler hastalığı balla tedavi etmeyi denemiş, oldukça büyük başarılar sağlamışlardır. yalnız hastalığın tedavisi için tüm kış boyu hastanın bulunduğu yöreye ilişik veya içinde alerjisi olduğu bitkilerin çiçek tozları bulunan bal yemesi veya içinde çiçek tozu depolanmış petek çiğnemesi gerekmektedir. balın içinde bulunan, saman nezlesine neden olan çiçek tozlarına karşı hasta bu yol ile bağdaşıklık kazanmış olmaktadır. tedaviye birkaç yıl devam edilir.

  100gr. ısırgan otu + 100gr. kırkkilit otu karışımını çay gibi demleyip, günde 3 çay bardağı içmek ve bu tedaviye en az 20 gün devam etmek gerekir. şahtere otu çay gibi demlenip, sabah akşam 1 su bardağı içilebilir. birer çorba kaşığı acı yonga ve ravend çini, demlenip sabah akşam birer bardak içilir. kaşınan bölgeye oğulotunu haşlayıp ezerek koyarsanız kaşıntı geçer.

  histamin maddesini, ısırgan otu çayının da zararsız hale getirebildiği söylenebilir. günde 2-3 bardak ısırgan otu çayı, öğün aralarında, tatlandırılmadan içilmelidir.

  yeterli miktarda c vitamini alınması çok önemlidir. alerjik belirtilere yol açan başlıca suçlu, organizmanın salgıladığı histamin maddesidir. ama c vitamini, gereğinden fazla salgılanan bu maddeyi zararsız asitlere dönüştürebilir. c vitamini, maydanoz, dolmalık biber, portakal, kivi, greyfurt, limon ve domatesten alınabilir.

  Alerjiyle yaşamayı öğrenirken şunu iyi anladım ki bilimin bile alerji konusunda açıklayamadığı sebepler de var. Bir de üstüne ilgisiz, hastasına ticaret gözüyle bakan doktorlar da eklenince işimiz o kadar zorlaşıyor. Bana gelen e-postalar da hep bu konuda. Şikayet ve isyan var. Alerji hayatımıza girdiğinden beri yaşadıklarımız doğrultusunda şunu öğrendim. Çocuğunuza yiyebileceği gıdaları verirken işlevlerini de bilirseniz başetme yöntemleriniz daha iyi hale gelir.

  Herkese bol sağlıklı günler…

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


(5) Yorum

Cevapla
talha » 20. May, 2015

kendimde allerji hastasıyım..Çok faydalandım sitenizden.gayet güzel tasarım ..Başarılar.

Cevapla
talha » 10. Eyl, 2014

Sitenizi çok beğendiğimi söylemek istiyorum.Ben de küf mantarı ve polene karşı allerjisi olan ve 3 yıl dil altı aşısı kullanan biriyim.Reklamlara milyonlarca harcayanlar,sağlıklı bir nesil yetiştirmek için harcasalardı bugün bedenen güçlü, aklen ileri bir nesil yetişmesine imkan sağlayacaklardı.Dünya su gününde su dağıtan bazı kimseler alkali suyu bize sunsalardı ve alkali suyu sabah akşam bize anlatsalardı allerji bu kadar fazla olmayacaktı.

Cevapla
hassas anne » 24. Nis, 2014

Oncelikle tewekkurler tavsiyeleriniz icin. Ben bir konuda takilip kaldim. C vitamin iceren, sari ve kirmizi renkli meyve ve sebzeler de allerjiyin başlama nedeni ola bilir. ama c vitamini organizm için önəmli olduğundan ben çocuğuma ne vere bilirm??

Teşekkürlər

Cevapla
devrim » 27. Kas, 2012

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim iyi günler…

Cevapla
dogan » 29. Nis, 2012

ilgi çekici bir site.
takibe ve takılmaya devam edecegim.

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved