• Öpüşme alerjisi

  Posted 08 Aralık 2010 By alerjiyletanistim.com in Alerji Türleri ve Hastalıkları With | No Comments Öpüşme alerjisi

  ÖPÜŞME ALERJİSİ
  Yayınlanma tarihi: 09 Şubat 2010

  Öpmeye bağlı alerjiler daha çok besin alerjisi olan kadınlarda ve çocuklarda görülür. Araştırmalar, besin alerjisi olanların %5 kadarında, öpüşme ile ciddi allerjik reaksiyonların meydana gelebileceğini göstermektedir.

  En çok alerji yapan dudaktan öpüşmelerdir, fakat yanak, boyun, yüz ve hatta gözden öpmelerde de allerji gelişebildiği bildirilmiştir. Öpen kişinin sevgili, anne baba ya da başka bir kimse olması mümkündür.

  Alerji belirtileri çoğu zaman öpüşmeden hemen sonra ortaya çıkar. Bunlar, daha ziyade öpülen yerde kaşınma, kabarma ve şişme şeklinde lokal reaksiyonlardır, ancak bazı kişilerde ürtiker ve anjioödem (yaygın deri döküntüleri ve şişmler), astım krizi ve hatta anaflaksi gibi yaşamı tehdit eden çok ciddi reaksiyonlar da görülebilmektedir.

  ÖPÜŞME ALERJİSİNİN BELİRTİLERİ

  Öpüşmeye bağlı alerjilerde yer fıstığı, ağaç fıstığı, badem, ceviz, fındık gibi kuru yemişler ilk sırayı alırlar. Bunları, elma, havuç, kivi gibi meyvalar, balık, kabuklu deniz hayvanları (midye, istiridye…), yumurta, süt, soya, bezelye ve buğday gibi besinler izler.

  Kuru yemişlere, özellikle de fıstığa alerjisi olanlarda anaflaksi gibi ağır reaksiyonların görülme ihtimali daha yüksektir.

  Besinlerden başka bazı ilaçlar da öpüşme ile alerjiye neden olabilir. Bu ilaçların başında da penisilin sınıfı antibiyotikler gelir.

  NEDEN OLUYOR?
  Öpüşmeye bağlı alerjilerin nedeni, öpenin öptüğü kişinin alerjik olduğu besini yemiş olmasıdır. Öpenin dil, ağız mukozası ve ağızdaki salgılarda kalmış olan çok küçük miktarlardaki besin tanecikleri bile, öpülen kişiye geçerek alerjik reaksiyonların ortaya çıkması için yeterli olmaktadır.

  Öpen kişinin alerji yaratan besini ne zaman yediği önemli değildir. Besinin yenmesinden 1-2 dakika sonraki öpüşmelerde allerji ihtimali daha fazladır, ancak besin yendikten birkaç saat geçtikten sonraki öpüşmelerde de ortaya çıkabilmektedir.

  ÖPÜŞME ALERJİSNİN TEDAVİSİ
  Lokal alerjik reaksiyonlar için antihistaminik ilaçlar ve kortizonlu pomadlardan yararlanılır, astım krizi ya da anaflaksi gibi ciddi durumlarda ise oksijen, kortizon, adrenalin.. gibi ilaçlarla hastane tedavisi gerekir.

  ÖPÜŞMEDEN ÖNCE
  Besinlere ya da ilaçlara allerjiniz varsa, aman dikkat!
  Öpüşeceğiniz kimseye daha önce neler yediğini, ilaç alıp almadığını mutlaka sorun ve emin olmadan öpüşmeyin.
  Alerji yaratan besini yiyen kişinin öpüşmeden önce ağzını çalkalaması ya da dişlerini fırçalaması bile bu reaksiyonları önlemede yetersiz kalabileceğini unutmayın.
  Alerjik iseniz, acil bir durumda kullanmanız gereken ilaçları yanınızda bulundurun.

  www.ahmetrasimkucukusta.com

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


Henüz yorum yok. İlk siz olun!

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved