• Alerjik çocuğumuza öğretebildiklerimiz!

  Posted 09 Kasım 2010 By alerjiyletanistim.com in Stefan Oğuzhanın Günlüğü With | No Comments

  Oğuzhan’ın alerjiyle tanışması 1.5 yaşındayken oldu. O günden beri alerji hayatımızın önemli bir kısmını teşkil ediyor. İlk başlarda nasıl davranmalıyım diye çok düşündüm Hayatından (iyileşene kadar) çıkarılan besinleri ona nasıl anlatmalıydım? 

  Oğlum küçük anlamaz kısmı düşüncelerimde asla yer almadı. Ufak adamın karekterini iyi tanıyordum. Bu yüzden ona neden canının bu kadar yandığını, onun anlayacağı dille anlatmaya başladım. Sabırla ve onun dikkatini çekecek mimiklerimle, sözlerimle işe anlatarak başladım…

  Evimize fındık, fıstık kısacası kuruyemişler almıyoruz. Fakat süt,yumurta gibi ürünler giriyor. Onun karşısında yiyemediği yiyecekleri yemek ilk başlarda korkunç geldi bize. Kötü hissettirdi. Fakat sonrasında düşündük ki ileriki yaşlarında karşısında yiyen insanları görecek, o zaman ne yapacak. Bunun üzerine yiyecekleri ondan saklamak gibi bir eyleme girişmedik. Görmeli ve dayanmalıydı… Örneğin ben yumurtayı oldum olası hazetmem. Fakat eşim yer. Kahvaltıda eşim yerken ben ve oğlum yemeyiz. Oğluma da bu durumu izah ettik. Şu an babasının yumurta yediği çatala bile dokunmuyor. Süt alerjimize yaklaşımımız ise: yapılan testler sonucunda keçi sütü altarnetifimiz çıktığından beri buzdalabında her iki sütte mevcut. Oğluma kek ya da başka şeyler yapacağım zaman keçi sütünü rica ettiğimde buzdalabından alıp bana veriyor. Elbette bu eylemi yaparken her zaman çok dikkatli gözlemliyorum. Oğluma sürekli hatırlatmalar yapıyorum “sana birileri yemek için bir şeyler verdiğinde alerji olduğunu söyle ve asla alma, kimsenin seni öpmesine izin verme vs…”  Ayrıca markete gittiğimizde uzaktan yüksek derecede alerji olduğu kuruyemişleri gösteriyorum. Bu gıdaları göstermezsem nasıl kendini koruyacak. Şeklini, yapısını da bilmeli. Ayrıca çocuklardan yiyecek saklamayı doğru bulmuyorum. Göstermek, tanıtmak onun bilgisi ve kendini koruması için önemli. Hayatının her dakikasında bizler çocuğumuzun yanında olamayacağız. Devamlı onun adına korumacılık yapamayız, doğru da bulmuyorum. Bilmeli, öğrenmeli ve dirayetli olmalı.

  Oğlumun yaşına göre çok olgun olduğunu farkediyorum. Hastalığının onun üzerinde çok şükür olumsuz etki yaratmadığını tam tersi sorumluluk duygusunun daha ağır baskın olduğunu görüyorum. Doğru yaklaşımın kesinlikle etkisi olduğunu düşünüyorum. Oğuzhan’ın yanında, hastalığıyla ilgili başkalarıyla konuşurken çok dikkatli davranıyorum çünkü çocuklar her şeyi iyi algılayıp, dinliyorlar. Ona asla dramatik yaklaşmıyorum. Kararlı, kesin konuşuyorum. Ürün alırken ambalajındaki bilgileri okumanın çok önemli olduğuna deyiniyorum (hoş ülkemizde alerjiyle ilgili uyarı bulmak o kadar zor ki, gıda sektöründe inanılmaz eksiklikler var). Ayrıca sadece kendisinin değil ben ve babasının da dahil bir çok insan da alerji olduğunu anlatıyorum.

  Kısacası alerjiyle dost olmayı ve onunla birlikte uyum içinde yaşamayı öğretiyorum, öğretiyoruz…

  Sağlıklı yarınlara…

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


Henüz yorum yok. İlk siz olun!

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved