• Tavuk eti alerjisi

  Posted 14 Ekim 2010 By alerjiyletanistim.com in Alerji Türleri ve Hastalıkları With | 4 Comments Tavuk eti alerjisi

  Tavuk etinin de alerjiye yol açtığını biliyor musunuz? Bu alerjiye yol açan etken ise tavuk etindeki bir tür protein. Piştiği zaman etkisi azalsa da bu proteine karşı alerjisi bulunan insanlarda büyük sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Tavuk etine karşı alerjik reaksiyon göstermeyen insanların yumurtadaki proteine karşı hassasiyeti olabilir veya tavuk tüylerine karşı vücutları tepki verebilir. Tavuk etindeki proteine karşı alerjisi bulunan kişilerin aynı zamanda hindi etinde, balıkta ve kırmızı ette bulunan proteinlere karşı da alerjileri olabilir. Tavuk etine karşı yüksek derecede alerjiniz varsa bununla ilgili belirtiler eti yer yemez ortaya çıkar. Alerjiniz hafif derecedeyse belirtiler eti yedikten sonraki 48 saat içerisinde kendini gösterir.
  Tavuk etine karşı alerjinizin olup olmadığını belirlemenin en kolay yolu tavuk eti yedikten sonra vücudunuzun gösterdiği tepkileri dikkatlice izlemek. Mideniz bulanıyor mu? Midenize kramp giriyor mu? Bazı insanlar ise kusabilir, derilerinde döküntüler ortaya çıkabilir, kendilerini çok yorgun hissedebilirler. Başağrısı, ishal, göğüste daralma, öksürük gibi belirtiler de ortaya çıkabilir.
  Tavuk etine karşı alerjinizin olup olmadığını tespit etmenin en kolay yolu ise tavuk etini bir süre için örneğin iki hafta diyetinizden çıkarıp yukarıda sözü edilen belirtileri gösterip göstermediğinize bakmak. Bu içeriğinde tavuk eti ve tavuk suyu bulunan ürünleri de çıkarılmasını gerektiriyor. Bu süre zarfında belirtiler kayboluyorsa içinde tavuk bazlı maddeler bulunan gıdalardan az miktarlarda yemeyi deneyerek belirti gösterip göstermediğinizi kontrol edebilirsiniz. Tavuk etinden uzak durmanıza rağmen belirtileriniz kesilmiyorsa kırmızı et, buğday, fındık, süt, soya gibi başka maddelere alerjiniz olabilir demektir. Bunları da takip etmenizin faydası var. Tabii en güvenli yol bir alerji uzmanıyla görüşmeniz.

  www.typesofallergy.net
  Çeviri: www.alerjiyletanistim.com

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


(4) Yorum

Cevapla
ali şirin » 02. Oca, 2017

t Tavuk eti yediğimde en az 10 kez aksırık tutuyor. Daha sonra geçiyor.

Cevapla
Nil » 07. Eyl, 2016

Hamileyken tavuk,yumurta ve seftaliyi cok tukettim bebegimin simdi bu uc besine karsi alerjisi var anne sutunden gecti ek gidaya basladik eser miktarda dahi icerse tepki veriyor:(

Cevapla
Hatice » 02. Eki, 2015

Merhaba aynen bende tavuk eti yiyemiyorum kokusu co kotu yapıyo beni hatta yemeğini yaparken baş ağrısı yapiyo ne yapmalıyım

Cevapla
NEVİN » 25. Ara, 2013

tavuk yediğim zaman kollarımda ve dier bölgelerimde küçük kabrcıklar kırmızı lekeler olusuyo bu bi alerji belirtisimidir ?

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved