• Çapraz Tepkiler

  Posted 11 Ekim 2010 By alerjiyletanistim.com in Alerji Türleri ve Hastalıkları With | No Comments Çapraz Tepkiler

  Faydalı bilgiler Çapraz tepkiler (kryssreaksjoner)
  Dato publisert: 21.04.2007 Sist oppdatert: 04.07.2007

  Çapraz tepkiler nedir?
  Polen alerjili kişilerin taze meyve ve sebze yedikleri zaman rahatsızlık hissetmelerinin sebebi, bu tür gıda maddelerindeki proteinlerin polendeki alerjiye sebep olan maddelere çok benzemeleri ve bu nedenle bağışıklık sistemenin bunların arasındaki farkı görememesidir. Böylece, çapraz alerji olarak tabir edilen alerjik tepkiler ortaya çıkar.

  Çapraz alerjiler kimlerde görülür?
  Polen alerjisinden ağır rahatsızlık duyan kişiler, çapraz alerjilere de en çok maruz kalan kişilerdir. Bazı polen alerjili kişiler yiyeceklere sadece polen sezonunda tepki gösterirken, diğerlerinin belirtileri bütün yıl görülebilir. Herkesin neye tepki göstereceği oldukça bireyseldir, ve çapraz tepkiler polen alerjili herkesde görülmez.

  Çapraz tepkiler hangi belirtilere sebep olur?
  Huş ağacı polen alerjili kişiler, özellikle polen sezonunda taze meyve ve sebze yedikleri zaman, ağız ve boğazda rahatsızlık hisseder. “Oral alerji sendromu” terimi, gıda maddesi aşırı hassaslığında, ağız kısmında hissedilen yerel rahatsızlığa verilen bir terimdir. Bazıları, kulak bölgelerine kadar kaşıntı hisseder. Belirtiler artabilir ve vücudun diğer organlarına yayılabilir ve en kötü ihtimalle, anafilaktik şok ortaya çıkabilir, ancak bu Kuzey-Avrupa’da oldukça nadirdir.

  Çapraz tepkilerin yaygınlığı:
  Huş ağacı polen alerjililerin yaklaşık % 70 i bir gıda maddesine tepki göstermektedir – genellikle fındık, kivi veya taze havuç, elma ve armut. Pelin alerjililer sapkerevizine ve diğer birçok baharat bitkilerine tepki gösterir. Çoğu kez, ilk önce polen alerjisi gelişir ve peşinden çapraz alerjiler gelir. Çapraz tepkiye nelerin neden olduğunu bilmek, rahatsızlıklardan kaçınmak için önemlidir.

  Çapraz tepkilerin tedavisi:
  Çapraz tepkilerin önleyici tedavisinde, ilaçların fazla bir önemi yoktur. Kişi antihistamin ilaçlarını deneyebilir, ancak bunların etkisi tam kesin değildir. Gıda maddesi alerjenlerini içeren bağışıklık terapisinin uygulaması henüz mümkün değildir, ancak bu gelecekte mümkün olabilir. Yeni araştırmalar, huş ağacı polen alerjenlerini içeren bağışıklık terapisinin çapraz tepkilerde pozitif etkisi olduğuna işaret etmektedir.

  Gıda maddelerinin sebep olduğu şiddetli çapraz tepkiler, Norveç’te oldukça nadirdir. Şiddetli çapraz belirtiler gösteren kişiler Epipen kullanmalıdır.

  Çapraz tepkilerdeki gıda maddesi alerjisinin teşhisi:
  Hastalık geçmişinin esaslı şekilde incelenmesi en önemlisidir. Ham meyve ve sebzelerle yapılan iğne testi, gıda maddeleri ile iğne-iğne-testi ile yapılmalıdır. Özellikle IgE (kan tahlili) yararlı olabilir, ancak nadiren daha fazla bilgi sağlar.

  Çapraz tepkilerin tablosu
  Huş ağacı (ve genelde kızılağaç ve fındık ağacı)
  Çayır otu ve diğer çimen türleri
  Pelin

  Fındık, ceviz, Brezilya kestanesi, baladur ağacı cevizi
  Buğday türleri:

  Arpa, çavdar, yulaf, buğday.
  Sapkerevizi

  Çekirdekli meyveler: elma, armut, eple, pære, şeftali, kiraz, nektarin, erik, kayısı
  Baklagiller:

  mesela soya fasülyeleri
  Pırasa

  Havuç (ham)
  Kavun
  Biber

  Patates (ham)
  Soğan

  Kivi
  Bitkiler/baharat bitkileri, maydanoz, biber, kişniş otu, sarımsak, hindistan baharat karışımı, anason, güveyotu

  Sapkerevizi
  Ayçiçeği çekirdeği

  Çapraz tepkilerde yararlı tavsiyeler:
  Tek bir gıda maddesine çapraz tepkilerde, kişi çapraz alerjiler listesindeki diğer gıda maddelerine tepki göstermeyebilir. Haşlanmış, soyulmuş, konverse edilmiş veya turşu haline getirilmiş gıda maddesi genellikle tahammül edilir. Kişinin tepki gösterdiği yiyeceklerden veya gıda maddelerinden uzak durmasını tavsiye ederiz. Çapraz alerji polen alerjisinin azmasına neden olmaz. Huş ağacı polen alerjililerin, emin olmak amacı ile ham meyveden veya sebzeden uzak durmasının bir anlamı yoktur.

  Pelin bileşikgiller familyasına aittir, ve pelin alerjili bir kişi aynı familyaya ait san papatya , karahindiba, yıldız çiçeği ve kasımpatı gibi diğer türlerine de tepki gösterebilir. Sapkerevizine hassaslığı olan pelin alerjili bir kişi, taze veya haşlanmış sapkerevizine tahammül edemez. Bunun aksine, huş ağacı polen alerjili bir kişi haşlanmış sapkerevizine tahammül eder.

  Huş ağacı polen alerjili kişilerde görülen meyve alerjisi birçokları için fazla bir önem taşımaz, ancak bazıları için sorun oluşturabilir. Bu kişiler genelde kavun, ananas, şarap üzümü, muz ve turunçgillere dahil meyvelere tahammül ederler. Ayrıca, ahududu, kuşüzümü, çayüzümü ve kırmızı yaban mersinini de yiyebilirler. Almanya’da yapılmış araştırmalar, değişik elma türlerinin provokasyonunda, bazı türlerin tahammül edilebileceğini göstermektedir. Bu nedenle, değişik türlerin denenmesi düşünülebilir. Kırmızı elmalar, yeşil elmalara nispeten, genelde daha iyi tahammül edilir. Buna ek olarak, kişi elmayı soyup açık havada bir müddet bekletilebilir, böylece alerjinin kuvvetini azaltabilir.

  Diğer tür çapraz tepkiler:
  Kene veya sivrisinek, sivrisinek tırtılları ve hamamböceği gibi böceklere alerjili kişiler, diğerlerine göre daha fazla miktarda, kabuklu deniz ürünlerine ( kabuklu hayvanlar, midye, istiridye ve salyangoz) karşı aşırı hassaslık gösterirler.

  Kauçuk alerjili bazı kişiler, sebzelerde ve ecnebi meyvelere alerjik tepki gösterebilirler. Muz, avokado ve kivi en yaygın belirtileri verir, ancak kavunağacının meyvesi, incir, patates, tomates ve kestanye de çapraz tepkilere sebep olabilir. (bak Faydalı bilgiler Lateks alerjisi)

  www.naaf.no

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


Henüz yorum yok. İlk siz olun!

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved