• Parfüm kokusu!!

  Posted 07 Ekim 2010 By alerjiyletanistim.com in Stefan Oğuzhanın Günlüğü With | No Comments

  Gecen hafta bir kaç günden beri gözümde oluşan nedenini bilemediğim bir problem nedeniyle öğleden sonra ofisten özel göz hastanesine gittim. Hastane son derece güzel, yeni, pırıl pırıl ve çalışanlar güler yüzlü. Fakat içeriğe girdiğiniz andan itibaren ağır bir parfüm kokusu sizi rahatsız ediyor. Hastane güzel koksun diye sıkılan parfüm belirli bir süre sonra rahatsızlık vermeye başlıyor. Doktoru beklerken yoğun parfüm kokusundan dolayı hafif mide bulantısı, nefesimde hafif daralma vs. hissetiğimde orada çalışan görevliğe yönelip durumdan hoşnutsuzluğumu dile getirdim. Ne göreyim görevli benden daha dertli. Bu durumu ilettiklerini fakat sonuçsuz kaldıklarını söylediler. Şaşırdım. Hemen orada şikayet dilekçesi yazdım.

  Düşünün göz hassas bir organ. Duman kokusu, yoğun başka kokular gözlerimizde ufakta olsa sorun yaratabiliyor. Bir de işin diğer tarafından bakın. Alerji ve astım hastalığınız var, hatta pafüm alerjiniz de var.Derecesi yüksek ya da düşük farketmez.  Gözlerinizden rahatsızlandınız. Yoğun parfüm sıkılan bir göz hastanesinde durumunuzu düşünün! İşte dönüp dolaşıp geldiğimiz nokta aynı. Ülkemizde alerji sorunu ve alerjiyi yaşayan insanların sorunları önemsenmiyor, bilinçsizlik var. Vatandaş bilgisiz tamam ya hastane yönetimi? Düşündükçe çok şaşırıyorum.

  Alerjen insanların hayatları kolay değil. Soluduğunuz havadan tutun yediğiniz gıdaya kadar dikkat etmek zorundasınız.

  Yaşanan bir hikayeden bahsetmek istiyorum: Eşimin kuzenin de parfüm alerjisi var. Geçen kış otobüste yanına oturan bir bayanın parfümünden nefesi tıkanıyor, hapşırıkları başlıyor ve çareyi durağına gelmeden inmekte buluyor. Evet insanlara sıkmayın tabiki diyemeyiz. Fakat hastaneler de bunu dile getirme hakkımız var. Bu yüzden siz ailelere seslenmek istiyorum. Böyle olumsuz durumlarda muhakkak şikayetlerinizi belirtin. Çünkü unutulan, önemsenmeyen alerji hastası olan  insanların var olduğunu bu şekilde gösterebiliriz. Ben elbette şikayetimi orada yazarak belirttim. Fakat eve dönünce ayrıca başhekimliğe de e-mail attım.  Eğer oğlumla oraya gitmiş olsaydım, oğlum tabiki olumsuz etkilenencekti.

  Kısacası çevremizi yılmadan, yorulmadan bilinçlendirmek gerekli. İşimiz elbette kolay değil, hepimiz farkındayız. Belki şimdi değil ama ilerleyen yıllar da yol katedeceğimize tüm kalbimle inanıyorum.

  Çocuklarımıza bırakmak istediğimiz güzel yarınlar için durmak yok, mücadeleye devam…

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


Henüz yorum yok. İlk siz olun!

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved