• Fındık, Badem, Yerfıstığı, Ceviz Alerjisi

  Posted 06 Ekim 2010 By alerjiyletanistim.com in Alerji Türleri ve Hastalıkları With | No Comments Fındık, Badem, Yerfıstığı, Ceviz Alerjisi

  Fındık alerjisi nedir?

  Gıda maddelerine karşı alerjik tepkiler, vücudun yiyecekteki bazı proteinlere alerjik tepki göstermesinden kaynaklanmaktadır. Fındık alerjisi, en yaygın gıda maddesi alerjilerinden birisi olarak görülmektedir ve çoğunlukla hayat boyu devam eden bir alerji türüdür. Yaygın olmasının sebeplerinden biri olarak nüfusun büyük bir kısmının, aralarında fındık alerjisi de olmak üzere, çapraz alerjilere ve/veya çapraz tepkileri sebep olan polen alerjisine sahip olmasıdır. (Bak Faydalı bilgiler Çapraz tepkiler)

  Yerfıstığı, biyolojik açıdan bir fındık türü değildir, ama bir bakliyat türüdür. Bu yüzden, yerfıstığı alerjisi olan kişiler yeşil bezelye, soya, fasulye, acıbakla unu ve mercimek gibi diğer bakliyatlara karşı da hassaslık ve alerjik tepki gösterirler.

  Yerfıstıklarına yönelik alerji, birkaç yıl öncesine kadar Norveç’te oldukça nadir görülürdü. Bu tür alerji son zamanlarda daha sık görülmektedir. Bunun bir açıklaması olarak, yerfıstığının gıda maddelerinde ve diğer tür yemişlerde daha yaygın kullanılmaya başlandığını, ayrıca hastaların ve doktorların bu tür alerjinin daha da fazla bilincinde olduğunu söyleyebiliriz.

  Fındık, badem ve yerfıstıkları alerjili kişilerde hangi tepkilere sebep olur?

  Fındık ve badem çok kuvvetli tepkiye sebep olabilir, ancak bu herkesde görülmez. Fındıkların sebep olduğu en yaygın tepkiler kaşıntı, ağız ve boğazda şişmelerdir. Egzamanın alevlenmesi, kurdeşen, mide sancıları ve kusma ortaya çıkabilecek belirtilerdir. Bazı zamanlar, hayati tehlike arz edecek tepkiler görülebilir (Alerjik şok). Bademlerden kaynaklanan tepkiler, fındıklardan kaynaklanan tepkiler ile aynı yaygınlıkta değildir.

  İsveç’ten, yerfıstığı alerjisi olan kişilerin soya’ya karşı muhtemelen ölümcül çapraz tepkilerle şiddetli şekilde tepki gösterdiği bildirilmiştir. Fransa’dan da, acıbakla ununa karşı görülmüş benzeri çapraz tepkiler bildirilmiştir. Bu vakaları, diğer ülkelerdeki araştırmalarla doğrulamak mümkün olmamıştır.

  Kişi neye tepki gösterir?

  Ağaç fındıkları/bademler/yerfıstıklarındaki proteinler tepkiye sebep olur. Bazı kimseler fındık tozuna karşı şiddetli alerjik tepki gösterir.

  Fındık/badem/yerfıstığı alerjisi nasıl tedavi edilir?

  Gıda maddesi alerjisi, alerjiye sebep olan yiyeceklerin besinden çıkarılması ile tedavi edilir. Fındıkların, bademlerin ve yerfıstıklarının alerji meydana getirecek ortak maddeleri (alerjenleri) yoktur. Bu nedenle, bunlardan birkaçına alerjik olan kişiler diğerlerine alerjik olmayabilir.

  Hangi yiyecekler fındık/badem/yerfıstıklarını içerir?

  Çoğunlukla fındık içeren gıda maddeleri arasında kekler, bisküviler, kahvaltıda kullanılan tahıllar, salatalar, ekmek ve bagetler, fındık ezmesi, tatlılar, koz helvası, çikolata, dondurma, bazı pesto türleri ve bazı yabancı gıda maddeleri, mesela doğu´ya özgü yiyecekler bulunur. Bitkisel yağ, yerfıstığından üretilmiş olabilir. Eğer ürün arıtılmış ise, genellikle proteinleri içermeyecektir. Diğer taraftan, soğuk baskı ile elde edilmiş yağlar, protein kalıntıları içerebilir. Bademler, badem ezmesinde ve bademle yapılmış keklerde bulunur, örneğin badem halkaları (kransekake).

  Fırında pişirilen yiyeceklerde kullanılan acıbakla unu, yerfıstıklarıyla çapraz tepki gösteren proteinleri içerir. Yerfıstığı alerjisi olan bir kişinin, sosis ekmeği yedikten sonra alerjik belirtiler gösterdiği bildirildikten sonra, sosis ekmeklerinde acıbakla ununun bulunduğu ispat edilmiştir.

  Yiyeceğin haşlanması veya kızartılması ile fındık alerjisinin zayıflamıyacağını unutmayın.

  Fındık/badem/yerfıstığı alerjisi kimlerde görülür?

  Görüldüğü kadarı ile çocuklar yetişkinlerden daha kuvvetli şekilde tepki gösteriyor. Çocukların yaklaşık olarak yarısı koku, tad ve dokunma sonrası yerfıstığı alerjisi gösterirken, yetişkinlerin sadece % 10 u tepki göstermektedir.

  Yerfıstığı alerjisi, atopik egzaması olan çocuklarda daha sık görülür.

  Yerfıstığı alerjisi oldukça kuvvetli bir alerjidir ve görünürde hayat boyu devam etmektedir, ama küçük çocuklar büyümeleri sırasında bu alerjiden kurtulabilirler.

  Gıda maddelerinin etiketlenmesi:

  Bazı gıda maddeleri, “fındık kalıntıları içerebilir” (kan inneholde spor av nøtter) şeklinde etiketlenir. Bu, gıda maddesinin hazırlanmasında fındığın kullanıldığı anlamına gelmez, sadece ürünün imalat esnasında fındık kalıntıları ile teması olabildiği anlamına gelir. Fındık alerjili birçok kişi, çok az miktardaki fındığa tepki göstermez ve “kalıntıları içerebilir” etiketli ürünleri yiyebilir. Herkes, aile doktoruna danışarak alerjisinin ağırlık derecesini tespit etmeli, ve buna göre kalıntı içeren ürünleri tüketip tüketemiyeceğini bilmelidir.

  Fındıklar her zaman kendi adları ile etiketlenir (Fındık, ceviz ve benzerleri). Koz helvasının (nougat) ve çikolatanın fındık içerdiğini ve acıbadem ezmesinin ve kurabiyesinin badem içerdiğini unutmayın.

  www.naaf.no

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


Henüz yorum yok. İlk siz olun!

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved