• Oyuncaklara dikkat!

  Posted 04 Ekim 2010 By alerjiyletanistim.com in Stefan Oğuzhanın Günlüğü With | 1 Comment

  Oğuzhanla oyun oynamayı ve  ona vaktimin çoğunu ayırmaktan mutluluk duyuyorum. Kuzucumun yaydığı pozitif enerji hepimize çok iyi geliyor.

  Oyuncak seçiminde ise  mümkün olduğunca dikkatli oluyoruz. Kötü, ağır kokulu oyuncaklar almıyoruz. Çünkü içeriğindeki maddeler alerjiyi tetikliyor. Mesala oyun hamuru alırken o kadar çok mağaza dolaştım ki nihayet bir mağazada kokusuz denilebilecek türden ve kaliteli ayrıca pahalı da olmayan hamur bulabildim.  Çocuğunuzun yaşam kalitesini yükseltmek istiyorsanız bir çok şeye çok dikkat etmek zorundasınız hele bu alerjik bir çocuksa… Bir şey alırken alerji uyarıları varmı önce buna bakıyoruz. Maalesef  bir çok gıdalarda olduğu gibi oyuncaklarda da bu uyarıyı göremiyorsunuz. Ender. Sadece yurtdışından ithal oyuncaklarda bulabiliyoruz.

  Silgilere, oyun hamurlarına, sulu boyalara , boya kalemlerine , tebeşirlere DİKKAT… aklıma ilk gelenleri saydım. Kokulu olanlara özellikle dikkat! Ben daha çok bu tip şeyleri bulabildiğim “Mothercare” mağazalarından temin edebiliyorum. Genelde bir çok ürünü şampuan, sabun, ıslak mendil hepsinde alerjenlere göre uyarısı var. İKEA’nın sulu boyaları ve boya kalemleri de iyi. Boya gibi bir çok kırtasiye malzemeleri deriyle temas  halinda etkili olduğu için özellikle dikkat edilmeli.  Kokulu silgiler tehlike saçıyor alerjenler için. Çocuğunuzun güzel kokulu diye düşündüğü silgileri devamlı kokladığını düşününüz! Bu gerçekten onun için çok sakıncalı. Alerjiyi tetikleyen en önemli etkenler arasında sayılır bu tip kokular…

  Kısacası gıda alerjisi deyip o gıdadan uzak tutmakla her şey bitmiyor. Onu harekete geçirecek yan etkileri de unutmamak gerekli. Alerjiyle yaşamak sanıldığı gibi kolay değil biz aileler için fakat onu bizzat yaşayan çocuklarımız için hiç kolay değil. Bu yüzden onların yaşam kalitesini yükseltmek için bütün iş biz ailelere düşüyor. Yoruldum, bıktım demek yok, bu düşüncelere asla izin vermeyin. Bizlerin iyi enerjileri çocuklarımıza en tesirli  ilaçtır unutmayalım…

  Yola devam…

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


(1) Yorum

Cevapla
Neva » 05. Eki, 2010

Sevgili Bİrgül Hanim. Sitenisi bulupta okuduktan sonra devamli okuyorum. Benim kizin 4.5 yaşinda çilek,kivi ve sut urunlerine karşı o kadar cok alerji reaksiyonu varki. ona bu meyveleri gostermiyoruz. Gorunce ozellikle cilegi cok istiyor. Ben bir anne olarak uzuluyorum. Sut urunlerinde ne verecegimizi sasirdik. Keci sutu alerjimiz de var. yani ek kullanacak bir secimimiz de yok. Sizin yazilari okuyunca icime tuhaf bir enerji ve moral geliyor. Cok moralim bozuk kizim da bunu hissediyor aslinda. Doktor hikayelerim buradaki insanlarla ayni. Anlamiyorum neden doktorlar bu kadar ilgisiz ve yokusa suruyorlar her seyi. Bir sey anlatmak istiyorsunuz lafi dinlemiyor hemen ilaci yazip gondermek istiyorlar. Bu site bana guc veriyor. Cok tesekkur ediyorum bizlerin de oldugunu gosterdiginiz icin. Elinize saglik ve Oguzhana acil sifalar diliyorum. Tum cocuklara aslinda bunu diliyorum.

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved