• Anaflaksi ?

  Posted 02 Ekim 2010 By alerjiyletanistim.com in Alerji Tanıtımı With | 1 Comment
  Anaflaksi Nedir?
  Alerjinin en korkulan, en ağır ve tehlikeli şekli olan anaflaksi, vücudun tümünü ilgilendiren yaygın alerjik reaksiyonlara bağlı olarak gelişir. Anaflaksi, alerjik şok ismiyle de bilinir; erken tanınıp acil olarak tedavi edilmediğinde kişiyi şok ya da ölüme kadar götürebilir. Ülkemizde her yıl ortalama olarak 100 kişinin anaflaksiden dolayı yaşamını yitirdiği söyleniliyor. Anaflaksi, kişinin daha önce karşılaşarak duyarlı hale geldiği bir allerjenle ikinci kez karşılaşmasıyla oluşur.

  Anaflaksinin belirtileri neler?

  Anaflaksi, kişinin duyarlılığına ve alınan allerjenin miktarına göre değişik tablolara neden olur. Başta deri, alt ve üst solunum yolları, dolaşım ve sindirim sistemi olmak üzere pek çok organ sistemine ait belirtiler ortaya çıkar. Anaflaksi, çok ani olarak ortaya çıkan bir durum olduğu için, sadece doktorlar tarafından değil, herkesçe bilinmesi, tanınması ve ilk acil müdahalenin hemen yapılması, hastanın yaşamının kurtarılması bakımından çok önemli. Alerjinin alım yolu ve vücuda giriş hızı da anaflaksinin ağırlığını belirleyen önemli faktörlerdir. Mesela, penisilin iğnesi penisilin hapına göre çok daha ağır bir anaflaksiye yol açar. Anaflaksinin öncü belirtileri de vardır. Bunlar, tuhaf bir sıkıntı, huzursuzluk ve fenalık hissi ile beraber sıcak basması, çarpıntı ve kaşıntıdır. Bu genel belirtilerden sonra çeşitli organ sistemlerini ilgilendiren belirtiler kendini göstermeye başlar.
  Deri belirtilerinde kaşıntılar yaygın olarak tüm vücutta olabileceği gibi, sadece avuç içi, ayak tabanı, genital bölge veya bacakların iç kısmı gibi belirli yerlerde de olabilir. Anaflakside, solunum ve dolaşım sistemini ilgilendiren belirtiler ciddi bir krizin işaretleri. Burunla ilgili olarak kaşıntı, su gibi akıntı, hapşırma burun tıkanıklığı gibi belirtiler var. Ses tellerinin şişmesi yani gırtlak ödemi, ses kısıklığı ve konuşma güçlüğü yaratabileceği gibi, bu darlığın çok fazla olması nefes alıp vermeyi güçleştirir, hatta tamamen imkansız kılar ve ölüme neden olur. Bazı hastalarda ise astımlılarda olduğu gibi inatçı öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığı gelişir.

  Kan basıncı düşer

  Dolaşım sistemi belirtileri arasında çarpıntı, düzensiz ve hızlı kalp atışları, göğüs ağrısı, baş dönmesi var. Kan basıncınındüşmeye başlaması da ciddi bir anaflaksinin habercisidir. Yaşlı hastalar kalp krizi de geçirebilirler. Karında kramp tarzında ağrılar, bulantı, kusma, karında şişlik ve gerginlik ile ishal, sindirim sistemi belirtileri olarak ortaya çıkar. Bunlardan başka birçok hastada, terleme, idrar kaçırma, baş ağrısı, şuur bozukluğu, halüsinasyon görülür. Anaflakside ölüm nedeni gırtlak ödemi, inatçı tansiyon düşüklüğü veya kalp krizidir.

  Anaflaksi nasıl tedavi edilir?

  Anaflaksi, hemen girişimde bulunulmadığında, kısa zamanda ölüme neden olabilir. Bu nedenle, anaflaksi belirtileri saptanır saptanmaz en yakın doktor veya hastaneye ulaşılması gerekir. Diğer taraftan yapılması gereken bazı işlemler de vardır. Arı sokması vakalarında olduğu gibi allerjenin vücuda girdiği yer belli ise, o bölgeye hemen turnike yapılarak zehrin kana karışması engellenir. Varsa arının iğnesi çıkartılır. Kişi sırt üstü yatırılır ve bacakları yukarı kaldırılır. Bu sayede beyin ve kalp gibi önemli organlara daha fazla kan gitmesi sağlanır. Hasta sıcak tutulur. Mümkünse oksijen verilir. Astım krizi belirtileri olan hastalara bronş spazmını azaltan nefes açıcı ilaçlar da verilmelidir. Kan basıncı düşük olan hastalara hem kan basıncını yükselten ilaçlar hem de damar yoluyla sıvı uygulanır.

  Alıntı: www.sabah.com.tr

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


(1) Yorum

Cevapla
veli » 19. Nis, 2014

benim kızım henüz 9 yaşında ve çoklu gıda besin alerjisi var.ilk defa bu hastalıkla 3 sene önce tanıştık 3 sene önce atak geçirdi ve hastaneye götürdük ve epipen igne aldım.3 senedir çok şükür anafilaksi geçirmedi.benim merak ettigim bu hastalıgın çaresi yani kökten çözümü yokmudur.yada yaşı ilerledikce geçecekmi.lütfen bi cevap

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved