• İyi Yuva Nasıl Seçilir?

  Posted 12 Eylül 2010 By alerjiyletanistim.com in Çocuk Sağlığı ve Eğitim With | No Comments İyi Yuva Nasıl Seçilir?

  Sevgili anne babalar okullar açılıyor. Tatilde olan aileler artık döndüler. Bu hafta “iyi yuva nasıl olmalıdır?” konusunda birşeyler söylemeye çalışacağım. İlk önce yuvanın fizik ortamını incelemekle başlayalım. 3 yaşını bitiren her çocuk yuvaya gidebilir. Bİr çocuğun yuvaya gidebilmesi için mutlaka annesinin çalışması gerekmez. Avrupa’da okul öncesi eğitimi adı altında yuva eğitimi yaygındır. Bu eğitim sistemleşmiştir. Her işyerinin yuvası olduğu gibi belediyelerin ve devletin de yuvaları vardır. Yuva hiçbir zaman bir depo kurumu değildir. Yuva çocuğun eğlenmesi, oynaması ve eğitimi ile çocuğa yaralı birkurumdur.

  Çocuk yuvada işbirliğini, paylaşmayı, yardımlaşmayı, hakkını aramayı öğrenir. Kendisini, vücudunu tanır, temizlik kurallarını, sağlıklı olmak için uyulması gereken davranışları öğrenir. Pek çok şeyi birlikte yaptığı için arkadaşlığı, dostluğu öğrenmekte ve yaşamaktadır.
  İyi bir yuvada dikkat edilmesi gereken önce fizik görüntü olarak temiz olması, çocuklar için genişçe bir alanın bulunmasıdır. Özellikle uygun büyüklükteki bir bahçenin olması uygun şartlardan birkaçıdır. Günümüzde kent yaşamında çocuklara ayrılmış oyun alanları artık kalmamıştır. Her mahallede çocukların oynayabilmeleri için belli oyun alanları tesbit edilmelidir. Bazen bu alanlar çocuk bahçesi biçiminde tanzim edilmeli, bazen boş alan olarak bırakılmalıdır. Günümüzde bu tür bir yapılaşmayı bulmak çok güçtür. Bu durum da çocuğumuzu yuvaya göndermemizi sağlamaktadır.

  Yukarıda yuvanın bir depo kurumu olmadığından bahsettik. Şimdi de yuvanın öğretim yapan bir okul biçiminde düşünülmemesi gerektiğinden bahsetmek istiyorum. Bazı yuvalarda okumayı öğrettikleri anlatılmaktadır. Bu yuvaya gelen altı yaş altı çocuklar için bir zorlamadır. Çocuk bu yaşlarda bazı kavramları tanıyabilir. Ama okuma konusunda zorlanmamalıdır. Yuva demek oyunla eğitim anlamına gelmelidir.

  Daha çok sanat dallarına ağırlık verilmeli ve birlikte gerçekleştirilen dans, bale, folklor, çevre gezileri türü etkinliklere ağırlık verilmelidir. Yani çocuğun el becerisi, vücut koordinasyonunu geliştirebileceği bir ortam yaratılmalıdır. Ayrıca şarkı söylemek, müzik eğitimi çocukların zevk alacakları alanlardır. Bahçede yapılan oyunlar, birlikte jimnastik hareketleri hem çocuğun gelişim halinde olan kaslarını geliştirebileceği gibi hem de iştahını düzenleyerek çocuğa güzel, sağlıklı bir alışkanlık kazandıracaktır.

  İyi bir yuvanın amacı da çocukta öğrenmeye ilgi uyandırmaktır. Ayrıca bu konuda iyi bir yuva çocuğa en uygun oyun ortamını sağlayan yer olarak da tanımlanabilmektedir.

  Yuvanın özgür ve uyarıcı ortamı çocuklarda zihin gelişmesini hızlandıracaktır. İyi bir yuva çocuğun yaratıcı olmasında da etkili olan bir kurumdur. Tüm çocuklar en iyiye layıktır.

  www.psiko.tv

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


Henüz yorum yok. İlk siz olun!

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved