• Yağları Tanımak

  Posted 11 Eylül 2010 By alerjiyletanistim.com in Sağlıklı Yaşam With | No Comments Yağları Tanımak
  Yağları tanımak

  Yağlar “iyi” ve “kötü” olmak üzere ikiye ayrılır. Batı’ya özgü standart beslenme modelini izleyen birçok insan, çok miktarda kötü, yani doymuş yağ tüketmekte; iyi, yani doymamış yağ alımını son derece düşük tutmaktadır.

  Yağ Asidi Bulunduğu kaynaklar İşlevi
  Doymuş (kötü) Tereyağı; katı peynir,krema,hurma ve hindistan cevizi yağları, katı margarin ve katı yemeklik yağlar, hamburger, beykın (tuzlanmış domuz eti), sosis, frankfurter sosis, salam ve etli börek gibi yağlı et ürünleri, bisküviler, pastalar, çikolatalar ve pastan ürünleri. Beden kendi başına üretebildiği için beslenme yoluyla alınması gerekmez; ancak yiyeceklere lezzet katmaktadır. Doymuş yağları fazla miktarda almak şişmanlık (obezite), ateroskleroz ve kalp hastalığına, ayrıca meme, bağırsak ve pankreas kanserlerine yol açabilir.
  Tekli doymamış Zeytinyağı, kolza yağı, avokado, kuruyemişler ve tohumlar. Beslenme açısından zorunlu değildir; ancak tekli doymamış yağ asitleri içeren birçok besin, esansiyel çoklu doymamış yağ asitlerini de içermektedir. Kolza yağı da bu besinlerden biridir.
  Çoklu doymamış Omega-6 (Linoleik asitten üretilmiş; esansiyel) Bitkisel yağlar, özellikle mısırözü, yalancısafran ve soya yağları Sağlıklı büyüme ve gelişim için gereklidir; yetersizliği durumunda büyüme ve bağışıklık sistemi işlevleri baskılanabilir, cilt sorunları ve kan pıhtılaşması ortaya çıkabilir.
  Omega3 Linolenik asitten üretilmiş esansiyel Sardalya, uskumru ve ringa gibi yağlı balıklar; ceviz ve kolza yağı. Beyin ve gözdeki retina tabakasının ilk gelişim döneminde önem taşır; iltihap ve kan pıhtılaşması eğilimini azaltır; kalp ve sedef hastalıklarının ve artritin tedavisine destek verir.
  Trans (Kötü) Et ve et ürünleri; süt ve süt ürünleri, gevrek, bisküvi, pasta, tatlı ve börek gibi işlenmiş yiyecekler, margarinler ve ticari açıdan bayatlamanın önüne geçmek için katılaştırılmış yağlar. Trans yağ asitleri beslenme açısından gerekli değildir. Üstelik kalp hastalığıyla ilişkilendirilmiş bulummaktadırlar. Yiyeceklerin margarin gibi trans yağ asitlerinde kızartılması iyi yağları kötü yağa dönüştürebilmektedir; bu nedenle kızartma için zeytinyağı ya da diğer bitkisel yağları kullanmanız önerilir.

  kaynak:
  Tüm Yönleriyle Aile Sağlığı (Bakım-Hastalık-Tedavi)

  • delicious
  • digg
  • reddit

Yorum yazın

*


Henüz yorum yok. İlk siz olun!

Copyright 2010 Alerjiyletanistim.com. All Rights Reserved